Apeliacinis teismas: Vievio paukštyno akcininkų sprendimai priimti teisėtai

2012-08-08

Patenkino "Kauno grūdų" skundą ir panaikino apribojimą naudotis neturtinėmis paukštyno akcininkų teisėmis

Lietuvos Apeliacinis teismas patenkino "Kauno grūdų" ir kitų privačių bankrutuojančio Vievio paukštyno akcininkų skundus ir pakeitė prieš tris mėnesius, balandžio 27 dieną, Vilniaus apygardos teismo priimtą sprendimą – panaikino taikytą laikinąją apsaugos priemonę – draudimą naudotis neturtinėmis akcininkų teisėmis. Apeliacinis teismas pripažino, kad žemesnės instancijos teismas visuotinio paukštyno akcininkų susirinkimo dieną "Vičiūnų" grupės įmonės prašymu pritaikė neteisėtą laikinąją apsaugos priemonę, todėl susirinkime akcininkai turėjo teisę balsuoti ir priimti sprendimus.

Kaip nurodė Apeliacinis teismas, žemesnės instancijos teismo pritaikytas draudimas Vievio paukštyno akcininkams yra perteklinis. "Draudimas naudotis ginčo akcijų suteikiamomis neturtinėmis teisėmis yra ne tik ydingas <...>, tačiau, atsižvelgiant į faktinę situaciją, yra nesusijęs su ieškinio reikalavimais", – rašoma neskundžiamoje teismo nutartyje.

"Ši Apeliacinio teismo nutartis, įsiteisėjusi nuo priėmimo dienos, keičia žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuris iki šiol be jokių dvejonių tenkino tik vienos pusės prašymus, net ir paminančius kitos šalies teisėtus interesus", – sako Mindaugas Jablonskis, kontoros "Raidla Lejins & Norcous" advokatas.

Visuotiniame Vievio paukštyno akcininkų susirinkime dar balandį akcininkai balsavo ir išreiškė savo nuomonę iškeltais klausimais – tarp jų ir dėl "Kauno grūdų" siūlymo suteikti tikslinę paskolą ir taip išgelbėti paukštyną. Šiam sprendimui pritarė daugiau nei 73% susirinkime dalyvavusių Vievio paukštyno akcininkų. Susirinkime akcininkai pavedė paukštyno bankroto administratoriui sudaryti taikos sutartis su kreditoriais bei su jais atsiskaityti ir taip atkurti paukštyno mokumą bei nutraukti bankroto bylą.

Tačiau paukštyno akcininkų susirinkimo sprendimo vykdymas, nors ir buvo priimtas teisėtai, vis dar lieka sustabdytas pagal kito – Trakų rajono apylinkės teismo – nutartį, kuriam "Vičiūnų" grupės įmonė UAB "Bona Lux" apskundė Vievio paukštyno akcininkų susirinkimo protokolą, pareikalavo teismo panaikinti jame priimtus sprendimus, o kol byla bus nagrinėjama – uždrausti vykdyti akcininkų sprendimus. Gegužės mėnesį teismas pritaikė prašytas laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdė visų šio susirinkimo sprendimų vykdymą.

Remdamasis šia teismo nutartimi naujasis paukštyno bankroto administratorius UAB "Valeksa" atsisakė priimti tikslinę 54 mln. litų paskolą iš "Kauno grūdų" ir ja atsiskaityti su kreditoriais. Trakų rajono apylinkės teismo sprendimas taip pat yra apskųstas, aukštesnės instancijos teismas šio klausimo iki šiol dar neišsprendė.

Šiuo metu iš Vievio paukštyno jau yra išgabentos visos 750 tūkst. "Kauno grūdams" priklausančių vištų. Specialistų vertinimu, Vievio paukštyne liko nedidelis kiekis paukštyno vištų, kurių vienos jau yra senos – jų produktyvumo periodas netrukus baigsis, kitos – labai jaunos, kurios kiaušinius pradės dėti dar negreitai. Užveisti naujus vištų pulkus ir sukurti nuoseklų kiaušinių rinkimo ciklą dėl biologinių procesų paukštynui gali užtrukti apie pusantrų metų.

Pasak teisininkų, prieš beveik tris mėnesius paskirto paukštyno bankroto administratoriaus veiksmai prieštarauja pagrindinei administratoriaus funkcijai – administruoti įmonės likvidavimą ir atsiskaityti su kreditoriais. Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktikoje ne kartą išaiškinta, kad visi bankroto administratoriaus veiksmai privalo būti nukreipti kaip galima operatyviau užbaigti bankroto procedūras, patenkinti kreditorių reikalavimus ir kiek įmanoma išsaugoti bankrutuojančios įmonės turtą.

Daugelio Vievio paukštyno kreditorių ir teisininkų vertinimu, panašu, kad visi dabartiniai paukštyno bankroto administratoriaus veiksmai nukreipti tik vieno kreditoriaus – "Vičiūnų" grupės – interesams tenkinti.

Dabartinį paukštyno bankroto administratorių "Valeksa" teismui pasiūlė "Vičiūnų" grupė, paprašiusi nušalinti ligtolinį paukštyno bankroto administratorių UAB "Įmonių bankroto administravimo ir teisinių paslaugų biuras".

Rita Saunorytė Norutienė
Projektų vadovė
"Publicum FComm"
Tel.: 8 5 2690033
Mob.: 8 682 95377
r.norutiene@publicum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.