Politikas: Jeigu visos trys elektrinės bus pastatytos, teks ieškoti kompromiso, kai jas sujungti į vieną sistemą

2012-07-25

"ES šalys kurios dalyvavo diskusijose dėl naujos atominės elektrinės statybos, yra kaip ir mūsų partneriai. Kita problema, tai santykiai su mūsų kaimynais. Baltarusija jau pradėjo statyti (Astravo elektrinė) 50 km nuo Vilniaus, ko gero pradės statyti atominė ir Kaliningrado sritis, tai čia galima sakyti mūsų konkurentai. Tačiau yra vienas dalykas kuris sieja ir galimus partnerius ir galimus konkurentus. Jeigu bus pastatytos visos trys elektrines, reikęs ieškoti kompromiso, kaip jas visas sujungti i vieninga sistemą? Jų funkcionavimas praktiškai negalimas jeigu nebus nutiesti energijos tiltai į Vakarus ir į Rytus.", - mano Dailis Barakauskas

Politikas perspėja, kad jeigu nors vienas reaktorius sustos, ir bus pasirašytos konkrečios sutartis su konkrečiais vartotojais, ir valstybėmis nustatytais kiekiais ir grafikų, iškart reikės mokėti milžiniškas kompensacijas.

"Sieja tokių atvejų tai, kad reiktu statyti t.y. keitiklius, tam kad Volgos Kaskadą, nuo kurio dabar priklausoma yra Lietuvos energijos sistema, galima būtų sujungti su ES sistemą. Nes tai yra laiko klausymas kada šitos dvi sistemos turės viena kita palaikyti. Kol konverterių nėra Lietuva realiai priklauso Volgos Kaskadui. Šitoj vietoj ir konkurentai ir partneriai turės surasti, nepriklausomai nuo tuo kokia bus galutinė situaciją."

Bet šiandien, pažymi D. Barakauskas, situacija tokia, kad pagrindinė projekto problema yra šalies viduje, taip pat reiktu kreipti dėmesį į tendencijas ES.

"Balsavimo rezultatai kurie vyko ir dėl atominės ir dėl referendumo parodė, kad nėra tokia vieninga politinė nuomone konkrečiai ir Lietuvos dėl VAE statybos klausymu. Nes yra daug vietų kur nėra informacijos. Tai yra ekonominė dalis, saugumo dalis, kas bus su kompensacijom jei tas vienintelis blokas sustos, iš kur gausime resursus padengti tam galingumui, nes Kruonio čia neužteks. Ir dar didelis konfliktas, yra įvairių ES vadovų požiūris i atominę energetiką. Vokietija, Didžioji Britanija, atvirai prieštaraują, kad ES būtų statomos bet kokios atominės. Šita problema didės, matosi ir labai aktyvi "žaliųjų veikla". Manau kad "žalieji" atėjo ilgam ir ateitį prioritetas bus ne dujoms, ne naftai, o buitinėmis atliekomis deginti, ir atsinaujinanti. Tas konfliktas viduje, ne tarp partnerių, ir ne tarp konkurentų, bet pačiame Valstybės viduje tarp atskirų šitų priešingų ideologijų socialinių grupių. Turim trys dalykus konkurentai, partneriai ir santykiai su jais, ir situacija pačiame viduje ir įtaką kuria turi kiekviena iš šitų energijos išteklių forma atominei energetikai Lietuvoje", reziumuoja politikas

Nekomercinė partnerystė RBMC atlieka atominės energetikos perspektyvų Baltijos jūros regione tyrimą. Viena iš tyrimo dalių susijusi su Lietuvos politikų, energetikų, ekonomistų ir verslo bendruomenės nuomonių rinkimu ir nagrinėjimu.

Daugiau informacijos apie tyrimą:
Emilius Molovskys +79118192036

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.