Vievio paukštyno kreditorių teisėtumo klausimą spręs Aukščiausiasis teismas

2012-07-25

Dar anksti dėti tašką, kam priklauso paukštyno skolos, – "Kauno grūdai" apskundė Apeliacinio teismo nutartį

Lietuvos Aukščiausiasis teismas priėmė nagrinėti AB "Kauno grūdai" kasacinį skundą dėl bankrutuojančio AB Vievio paukštynas kreditorių pakeitimo. Didžiausias paukštyno akcininkas ir kreditorius "Kauno grūdai" prašo aukščiausios instancijos teismo panaikinti Vilniaus apygardos teismo priimtą, o Apeliacinio teismo paliktą galioti sprendimą vietoje banko "Swedbank" Vievio paukštyno kreditoriumi įregistruoti "Vichiunai Nordic AS", nes iki sudarant sutartį su "Vičiūnų" grupės bendrove paukštyno skolą jau buvo padengę "Kauno grūdai", o bankas šį skolos grąžinimą buvo užskaitęs.

Kaip teigiama kasaciniame skunde, Apeliacinio teismo nutartis yra nepagrįsta ir neteisėta, nes priimant ją buvo pažeistos materialinės ir procesinės teisės normos bei nukrypta nuo Aukščiausiojo teismo suformuotos teisės taikymo ir aiškinimo praktikos.

"Grįžtame prie pačios pradžios – kam iš tiesų priklauso "Swedbank" turėtas reikalavimas į Vievio paukštyno skolą. Šis klausimas dar toli gražu nėra atsakytas, jį vis dar nagrinėja Vilniaus apygardos teismas, vertindamas skirtingus aspektus, o galiausiai lauksime Aukščiausiojo teismo sprendimo, kuris tars paskutinį ir lemiamą žodį, nes šis epizodas buvo pirmasis, tačiau toli gražu ne paskutinis abejotino teisėtumo veiksmų kaleidoskope, kurį įsuko mūsų oponentai", – sako Aivaras Raišutis, Vilniaus advokatų kontoros SPES advokatas.

Dukart parduota skola

Pasak jo, Aukščiausiojo teismo pirmiausia prašoma panaikinti Apeliacinio teismo nutartį, o tuomet sustabdyti šio klausimo nagrinėjimą iki kol bus išspręstos Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamos dvi civilinės bylos, susijusios su kreditorių teisėtumo klausimais. Vienoje šių bylų yra pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės, draudžiančios vykdyti "Vichiunai Nordic AS" ir "Swedbank" sudarytą skolos pardavimo sutartį ir abiem šalims naudotis visomis kreditorių teisėmis, įskaitant balsavimą kreditorių susirinkimuose.

Vėliau, atsižvelgiant į visas baigtas nagrinėti susijusias bylas ir priimtus sprendimus, Lietuvos Apeliacinis teismas turėtų iš naujo įvertinti, ar Vilniaus apygardos teismo sprendimas iš bankrutuojančio Vievio paukštyno kreditorių sąrašo išbraukti banką "Swedbank", o vietoje jo įrašyti "Vičiūnų" grupės įmonę, atmetant "Kauno grūdų" prašymą įregistruoti paukštyno kreditoriumi, buvo teisėtas ir nepažeidė teisės normų.

Pasak A. Raišučio, didžiausių abejonių kelia faktas, kad "Swedbank" iš pradžių užskaitė paukštyno skolos grąžinimą iš "Kauno grūdų" lėšų, kaip numato Civilinis kodeksas, leidžiantis susijusiems asmenims vykdyti pinigines prievoles už trečiuosius asmenis – šiuo atveju didžiausias Vievio paukštyno akcininkas padengė jam iš dalies priklausančio paukštyno skolą. Tai, kad "Swedbank" užskaitė skolos grąžinimą, rodo faktas, kad gavęs pinigus į bendrą banko sąskaitą, bankas lėšas paskirstė į keturias Vievio paukštyno sąskaitas, tuomet iš jų nuskaičiavo įmokas ir padarė įrašus: "Paskolos grąžinimas". Šie veiksmai nėra vykdomi automatiškai – juos gali atlikti tik banko darbuotojai.

"Teisiškai bankas jau nebegalėjo persigalvoti, grąžinti pinigus "Kauno grūdams" ir parduoti tą pačią skolą kitai bendrovei, nes skola bankui jau nebepriklausė. Teismams yra pateikti sąskaitų išrašai su minėtais įrašais ir kiti svarbūs dokumentai, visa tai turės būti dar kartą kruopščiai įvertinta vadovaujantis įstatymais ir teismų praktika. Deja, paukštyno veikla jau paralyžiuota ir ją kažin ar bus galima atkurti, tačiau teisingumas galiausiai turi triumfuoti – neturi likti abejonių ar neatsakytų klausimų. Tikimės, kad ateityje ši istorija taps svarbiu teisinės praktikos atspirties tašku, sprendžiant panašias situacijas", – sako A. Raišutis.

Galėjo plėstis ir būti didžiausias Baltijos šalyse

Kaip buvo skelbta, "Kauno grūdai" kartu su kitais akcininkais, valdančiais 54% Vievio paukštyno akcijų, buvo pasirengę išgelbėti paukštyną, grąžinti visas skolas kreditoriams ir dar pavasarį nutraukti bankroto procesą. "Kauno grūdai" buvo parengę vidutiniškai 54 mln. litų tikslinę paskolą bankrutuojančiam paukštynui, iš kurios jis galėtų atsiskaityti su visais kreditoriais. Būtų išsaugotos 350 darbo vietų, nutrauktas bankrotas ir šiemet 45 metų veiklos sukaktį minintis paukštynas galėtų toliau veikti. Pagal parengtą restruktūrizavimo planą, Vievio paukštynas turėjo galimybę išplėsti gamybą ir paslaugas, padidinti eksportą, priimti dar 150 naujų darbuotojų ir tapti didžiausiu paukštynu Baltijos šalyse.

Šiuo metu Vievio paukštyne likę tik pora šimtų tūkstančių vištų, kurių produktyvumo laikotarpis jau eina į pabaigą, nors dar prieš kelis mėnesius paukštyne buvo laikoma apie milijonas vištų. Paukštyno darbuotojai atleidžiami, o galutinai sustabdęs veiklą paukštynas turėtų būti parduodamas iš varžytinių už keliasdešimt kartų mažesnę kainą – tik kaip tušti pastatai ir sklypas. Taip būtų pažeisti visų bankrutuojančio paukštyno kreditorių ir akcininkų interesai, kurie greičiausiai nebeturėtų galimybės atgauti skolų.

Vievio paukštyno administratorius UAB "Valeksa" birželį taip pat vienašališkai, be kreditorių komiteto ar susirinkimo pritarimo, nutraukė visas sutartis, iš kurių paukštynas gaudavo pajamų, dengdavo bankroto administravimo bei įmonės veiklos išlaidas. Veiklos nevykdančio paukštyno išlaikymas kiekvieną mėnesį, preliminariais vertinimais, atsieitų apie 150 tūkst. litų, šias išlaidas turėtų padengti kreditoriai.

Rita Saunorytė Norutienė
Projektų vadovė
"Publicum FComm"
Tel.: 8 5 2690033
Mob.: 8 682 95377
r.norutiene@publicum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.