Dujų ir biokuro kare pasitelktos specialiosios tarnybos

2012-05-18

Vakar specialiosios tarnybos atliko kratas įmonėse "Vilniaus energija", "Bionovus", "Axis Industries" ir "ICOR", atjungė serverius, paralyžiavo bendrovių veiklą.
Šiuo metu vyksta kova dėl Lietuvos energetinės ateities. Tenka konstatuoti, kad aukščiausių šalies pareigūnų rankomis daroma viskas, kad mūsų valstybė liktų brangių importuojamų gamtinių dujų vartotoja.
Neatsitiktinai puolimo sulaukė būtent mūsų įmonių grupė, kuri yra biokuro diegimo Lietuvos šilumos ūkyje pradidininkė, aktyviausia šios rinkos dalyvė ir pagrindinė vietinio kuro diegėja šiandien. Jau 10 metų kovojame už šalies energetinę nepriklausomybę ir esame puikus taikinys, siekiant parodyti: biokuro verslu Lietuvoje užsiimti nėra pati geriausia mintis. Tai signalas potencialiems investuotojams: biokuro verslas - pavojingas, jį plėtojant laukia didelės bėdos.
Fiktyvūs puolimai ir kaltinimai mūsų įmonių grupėje - ne naujiena. Pirmosios politinės atakos sulaukėme 2004 metais, kuomet ėmėmės iniciatyvos, kad būtų įvestas pelno ribojamas gamtinių dujų tarpininkams, kuris, beje, šiuo metu vėl yra panaikintas.
Jau ne pirmus metus sulaukiame grasinimų nutraukti biokuro verslą, nenaudingą su gamtinių dujų verslu susijusiems politikams. Pagrindinis ženklas, kad mūsų biokuro veikla nepageidaujama - 2010 metais sustabdytos Prancūzijos kompanijos "Dalkia" investicijos į Vilniaus šilumos ūkio pervedimą nuo gamtinių dujų prie biokuro.
Esu tikras, kad neatsitiktinai būtent šiuo metu Lietuvai siekiama įpiršti suskystintų gamtinių dujų terminalo statybas. Terminalo statybų kaštai bus perkelti ant visų Lietuvos gyventojų pečių, nors turime realią ir ranka pasiekiamą galimybę rusiškas dujas, kurių kaina nevaldoma, pakeisti beveik tris kartus pigesniu lietuvišku, vietiniu, kuru.
Šiuo keliu žengia Skandinavijos šalys, į kurias neva ir orientuojasi mūsų valstybė. Deja, tik žodžiais, o ne darbais.
Tuo metu Lietuvos šilumos tiekėjai siekia Danijos ir Švedijos pavyzdžiu naudojant biokurą išvis atsisakyti dujų. Deja, tai tiesiogiai kertasi su aukštų politikų siekiu Lietuvą padaryti iki galo priklausomą nuo dujų pastačius gamtinių dujų terminalą.
Akivaizdu, kad tik vartodami vietinį kurą galime siekti energetinės nepriklausomybės. Ji neateis statant brangius įrengimus toms pačioms gamtinėms dujoms vartoti. Nėra jokio skirtumo, ar dujos mūsų šalį pasiekia vamzdžiais, ar laivais iš Sankt Peterburgo - labiau nepriklausomi netapsime.
Neabejoju, kad šis fiktyvus skandalas skirtas ir tam, kad būtų diskredituotas ir kriminalizuotas lietuviško kuro, kaip žaliosios alternatyvos gamtinėms dujoms, vardas. Tai liūdina labiausiai.
Padėjusios lygybės ženklą tarp biokuro ir "Rubikono", valdančiosios jėgos turės dar didesnį motyvą ir toliau visai valstybei svarbius biokuro projektus remti tik žodžiais, o realius vietinio kuro diegimo projektus stabdyti - toliau blokuoti ES fondų paramą. "Skandalingai" uždegus raudoną šviesą biokurui, žalia šviesa toliau žiebiama importuojamoms gamtinėms dujoms.
Puolimas padės ir artėjant Seimo rinkimams nukreipti visuomenės dėmesį nuo tikrųjų, didžiųjų problemų, kurių šiuo metu turi Lietuva.
Esu linkęs prognozuoti, kad šio skandalo burbulas bus pučiamas tol, kol to reikės šiuo metu Lietuvą valdančioms politinėms jėgoms. Lietuvai "pasirinkus" dujų kelią, ši tema praras aktualumą ir šis politinis tyrimas, jo rezultatai, bus pamiršti.

Andrius Janukonis,
"ICOR" valdybos pirmininkas
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos tarybos pirmininkas
"Vilniaus energijos" valdybos narys
+37064358181

Daugiau informacijos:
Nerijus Mikalajūnas
"ICOR" Komunikacijos departamento direktorius
+370 685 20513

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.