"Snoro" užsienio kreditoriai: esame diskriminuojami Lietuvos įstatymų

2012-04-04

Apie šimtą užsienio įmonių, milijonines sumas laikiusių banke ,,Snoras" ir teismo pripažintų ketvirtosios eilės kreditoriais, antradienį kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu stabdyti banko bankroto procesą ir bylinėjimąsi perkelti į Konstitucinį Teismą. Verslininkų įsitikinimu, susidariusi situacija iš esmės prieštarauja konstituciniams asmenų lygiateisiškumo, proporcingumo ir teisinės valstybės principams bei konstituciniu aktu įtvirtintiems Lietuvos įsipareigojimams Europos Sąjungai.

Kovo pabaigoje Vilniaus apygardos teismas patvirtino daugiau kaip 4 mlrd. litų kreditorinį reikalavimą, kurį pateikė Valstybės įmonė ,,Indėlių ir investicijų draudimas", tačiau nenustatė kreditorių tenkinimo eilės, suabejojęs Bankų įstatymo konstitucingumu. Abejonių keliantis įstatymas nurodo, kad pirmiausia turi būti tenkinama valstybinės draudimo įmonės reikalavimai, o tik vėliau pačių indėlininkų. Tai kelia rimtą pavojų, kad didžioji dalis kreditorių neatgaus savo lėšų vien dėl to, kad investavo į Lietuvoje, o ne kitoje ES šalyje įsteigtą banką, nes jo bankroto atveju draudikas neįgytų panašių privilegijų.

,,Dėl privilegijuotos valstybinės draudimo įmonės padėties indėlininkai savo pinigus laikantys Lietuvoje veikiančiame banke yra prastesnėje situacijoje nei tie, kurie pinigus laiko kitos ES šalies banko filiale veikiančiame Lietuvoje", - dėsto advokatas Andrius Mamontovas, verslininkų interesus atstovaujančios advokatų kontoros ,,Pavlov ir partneriai" partneris. Teisininko teigimu, Konstitucija nebūtų pažeista tik tuo atveju, jei būtų užtikrintos vienodos visų analogiškus reikalavimus turinčių kreditorių teisės.

Dėl Bankų įstatyme įteisintos prioritetinio kreditoriaus ,,Indėlių ir investicijų draudimo" teisės didžiausia grėsmė neatgauti ,,Snoreヤ laikytų lėšų kyla kreditoriams tiek iš ES, tiek ir ES nepriklausančių šalių. Nemažai kreditorių priklauso NVS šalių verslininkams. Vieno iš Lietuvos, kaip saugios ir patikimos valstybės, bankų paslaugomis jie naudojosi dėl mažesnių nei kitose šalyse įkainių, galimybės veikti visoje ES ir palankios ,,Snoroヤ klientų aptarnavimo politikos - paslaugos buvo teikiamos rusų kalba.

,,Mūsų šalies teisinė sistema turėtų ištaisyti šį neapsižiūrėjimą, kad nebūtų diskriminuojami verslininkai, kurie anuomet pasirinko Lietuvą kaip saugią ES valstybę, prižiūrinčią savo bankų stabilumą ir garantuojančią jų indėlininkų lygiateisiškumą", - sako advokatas A. Mamontovas.

Verslininkų advokatai prašo stabdyti bankroto procesą dėl pažeistų konstitucinių proporcingumo ir teisinės valstybės principų, neapsaugotos sąžiningos konkurencijos laisvės ir galimai nevykdomos valstybės pareigos remti visuomenei naudingas ūkines pastangas ir nekliudyti reikštis bei plėtotis asmenų iniciatyvai, nežlugdyti jų ūkinių pastangų.

Daugiau informacijos:

Andrius Mamontovas, advokatas, partneris.
e.p.: a.mamontovas@lt.dicsa.net
mob. tel.: +370 698 73780

Mantas Čižas, ryšių su visuomene konsultantas.
e.p.: mantas@skc.lt
mob. tel.: +370 611 14287

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.