Premjeras: esame šalis, turinti branduolinės energetikos tradicijas

2012-04-03


Ministro Pirmininko interviu Lietuvos radijui.

Premjere, pradėkime nuo politinių aktualijų. Visiems labai rūpi, kada VRM turės naują vadovą?

Šiandien kaip tik lankausi Gargžduose, taigi man yra svarbiau, kas vyksta čia, pajūryje. Vyriausybė tikrai neliks be vidaus reikalų ministro. Vakar su koalicijos partneriais aptarėme, dar pasiderinsime su Prezidente. Tikiu, kad artimiausiu metu turėsime tokį pasirinkimą, kuris bus visiems tinkamas.

LiCS vadovas sako, kad jis yra pateikęs Jums kandidatų į vidaus reikalų ministro postą sąrašą. Ar tas sąrašas dar gali keistis, pasipildyti ir nepartinėmis kandidatūromis?

Aš nemanau, kad tai pačios svarbiausios detalės. Yra aptartos įvairios kandidatūros, ieškosime paties tinkamiausio varianto. Kai tik žinosime, iš karto pranešime.

Kita šių dienų aktualija – svarstymas sumažinti akcizą degalams. Premjere, Jūs abejojate, ar vertėtų sumažinti akcizus degalams. Kodėl?

Pirmiausia, akcizai yra biudžeto pajamos, o iš biudžeto pinigų yra išlaikomas Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, išlaikomos mokyklos, ligoninės. Jeigu būtų mažinamos pajamos į biudžetą, turėtume sumažinti ir išlaidas. Benzino kainos daug kam labai skaudžiai "kanda" ir tai kelia didelį susirūpinimą. Jo kainą didele dalimi lemia naftos kaina, kuri priklauso nuo daugelio įvykių tarptautinėje erdvėje – nuo to, kaip klostosi situacija Artimuosiuose Rytuose, Izraelio ir Irano santykiuose. Yra įvairių prognozių, kai kurios iš jų sako, kad kaina gali daugiau nebeaugti ir pradėti mažėti.

Premjere, šiandien "Ryto garsuose" kalbėjomės apie tai, jog žemės savininkus neramina tai, kad kai kurios savivaldybės gali piktnaudžiauti joms suteikta teise nustatyti žemės mokesčio koeficientą. Įstatymas griežtai neapibrėžia, kaip iš šio mokesčio surinktos lėšos turėtų būti naudojamas. Koks būtų Jūsų komentaras?

Nežinau, ar turėtumėm nuogąstauti, kad savivaldybės elgsis neprotingai. Demokratija, savivaldybių vadovų atskaitomybė ir atsakomybė prieš juos išrinkusius žmones yra labai stiprus instrumentas, garantuojantis, kad savivaldybių vadovai elgsis apgalvotai ir išmintingai. Prieš kelerius metus, kai priėmus įstatymus žemės nuomos mokestis buvo pradėtas skaičiuoti pagal rinkos žemės vertę irgi buvo nuogąstaujama, kad valstybinės žemės nuoma gali skaudžiai atsiliepti. Bet patirtis parodė, kad kažkokių ekscesų nebuvo. Tikiuosi, kad ir šiuo atveju bus elgiamasi išmintingai. Kas turi nerimauti? Ko gero tie savininkai, kurie turi apleistos žemės ūkio paskirties žemės. Jiems mokesčiai gali būti ir šiek tiek didesni, kaip ir numato įstatymas.

Vis daugiau emocijų kelia idėja rengti referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos būtinumo. Kokia būtų Vyriausybės, TS-LKD partijos pozicija? Ar reikia atsiklausti tautos nuomonės šiuo klausimus?

Svarbiausia yra išsiaiškinti, vardan ko būtų statoma elektrinė ir ką gero ji duotų Lietuvos žmonėm. Derybos su "Hitachi" kompanija eina į priekį, aiškėja vis daugiau skaičių. Žinoma, kad Visagino atominė elektrinė (VAE) galėtų gaminti pigesnę elektros energiją lyginant su kitomis elektros generacijos galimybėmis. Noriu priminti, kad pirmaisiais metais po elektrinės pastatymo, t.y. 2020-2021m., elektros energijos kaina kartu su paskolų aptarnavimu būtų 17-25 ct/kWh. Ji nuosekliai mažėtų ir 2038 m., išmokėjus visas paskolas, liktų tiktai elektros energijos gamybos kaštai – apie 7-10 ct/kWh. Už vėjo jėgainėse pagamintą energiją mokame 30 ct/kWh. Elektrėnuose pastatytoje naujoje elektrinėje, naudojančioje dujas, pagaminta energija kainuoja apie 35 ct/kWh. Paprasta palyginti – 30 centų už vėjo energiją, 35 centai už "dujinę" elektrą, ir palaipsniui artėjant nuo 17 iki 7-10 centų už elektrą pagaminta VAE. Matome labai aiškią ekonominę naudą. Taip pat turime atsiminti, kad mums trūksta vadinamos bazinės elektros energijos, nes uždarius Ignalinos AE iki 75 % elektros energijos yra perkama iš kitų šalių – didžia dalimi iš Rusijos. Priklausyti nuo tokio didelio importo kiekio yra neatsargu ir gali kelti įvairių grėsmių. Galiausiai turime atsiminti, kad mes esame šalis, turinti branduolinės energetikos tradicijas. Visagine turime visą reikalingą infrastruktūrą, kvalifikuotus žmones. Būtų tikrai nelabai apgalvota neišnaudoti tokios galimybės apsirūpinti pigesne elektros energija ir taip spręsti mūsų energetinės nepriklausomybės reikalus. Taigi Seime aptarus visus klausimus ir išanalizavus derybose suderėtus skaičius, per rinkimus ar kokiu nors kitu būdu bus atsiklausiama žmonių nuomonės.

Premjere, Vyriausybei siūloma priimti nutarimą, kuriuo šalyje šiltnamiuose išauginamos daržovės, kaip skatinančios sveikos gyvensenos įpročius, būtų pripažintos viešuoju interesu. Jūsų nuomone, ar verta remti šiltnamių verslą?

Nežinau, ar toks pasiūlymas yra racionalus. Taip apibrėžiant viešąjį interesą, turbūt nebeliktų viešų sričių, kurių taip pat negalėtumėme pripažinti viešuoju interesu ir tokiais atvejais taikyti mokestines ar kitokias lengvatas. Aš truputį abejoju dėl paties pasiūlyto modelio.

Premjere, mes dabar kalbamės su Jumis telefonu, Jūs esate Gargžduose. Ką ketinate svarbaus nuveikti Gargžduose šiandien?

Kai tik turim galimybę, stengiamės važiuoti į Lietuvą, į regionus, būti arčiau žmonių, arčiau jų rūpesčių. Gargžduose, Kretingalėj susitiksime su savivaldybių vadovais, vietos bendruomenės žmonėm, ūkininkais. Žmonių rūpesčiai mums tikrai yra labai svarbūs. Taip pat yra svarbūs ir žmonių pasiekimai, suteikiantys daug pozityvios energijos.

Ačiū už pokalbį.

Ministro Pirmininko tarnybos Spaudos tarnyba

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.