Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: R. J. Dagio pasirašyti įsakymai dėl ES paramos – daugiausia opozicinių partijų rėmėjams

2012-03-05

Pranešimas VIR

Būdamas socialinės apsaugos ir darbo ministru Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Rimantas Jonas Dagys pasirašė įsakymus dėl ES paramos skyrimo daugiausia opozicines partijas parėmusioms įmonėms. Nepaisant to, viešojoje erdvėje imta kaltinti parlamentarą, kad jis neva dalijo ES paramą Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją parėmusioms įmonėms.

Panašu, kad kuriama dar viena sąmokslo teorija apie ES lėšų paskirstymą pagal priemonę Žmogiškųjų išteklių tobulinimas, kurią administruoti teko Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM), ir tuo metu ministro kėdėje atsidūrusiam R. J. Dagiui.

Išties jokio sąmokslo čia nėra. Jei atidžiau paanalizuotume lėšų paskirstymą pagal šią ES finansuojamą priemonę, skirtą darbuotojų mokymams, finansavimas buvo skirtas 121 projektui ir paskirstyta apie 120,85 mln. Lt. Socialinės apsaugos ir darbo ministras dėl projektų šiuo atveju gavo įmonėms palankų įvertinimą iš Europos socialinio fondo agentūros ekspertų komisijos, vertinančios paraiškų tinkamumą. Nors galutinį įsakymą pasirašo ministras, jis remiasi ekspertų išvadomis.

Pagal šią ES paramos priemonę paramą gavo įvairios šalies įmones vienijančios organizacijos: Lietuvos pramoninkų konfederacija, Vilniaus pramonės ir verslo asociacija, Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, Lietuvos melioracijos įmonių asociacija, Kauno apskrities darbdavių asociacija, Lietuvos prekybos įmonių asociacija, Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacija, Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija, Lietuvos centrinė kredito unija ir t. t. Šios visuomeniškai aktyvios asociacijos bendrauja su visomis žinomiausiomis šalies partijomis. Jei ir laikytume už gryną pinigą informaciją, kad šios paramos gavėjai vėliau buvo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos rėmėjai, tai sudarytų vos 5 proc. nuo visos tuomet išdalintos paramos sumos.

Tačiau tokiomis įvardintos "Algos grupės" įmonės ar "Nemuno vaistinė" ES paramos iš SADM, jai vadovaujant R. J. Dagiui, nė neregėjo. Tad nenuostabu, kad parlamentaras, užkluptas paaiškinti, kodėl skyrė paramą "Nemuno vaistinei", sakė tokio pavadinimo negirdėjęs. Negirdėjo, nes įsakymo paramai skirti nepasirašė.

Kita vertus, ši vaistinė 2009 m. 39 tūkst. Lt skyrė Lietuvos socialdemokratų partijai. Visuomenei ir taip plačiai žinoma, kad "Achemos grupės", "MG Baltic" koncerno bei "Arvi ir ko" grupės įmonės rėmė visas didžiąsias Lietuvos partijas, tiesa, jos aktyviai dalyvavo ir ES lėšomis finansuojamame projekte darbuotojų kvalifikacijai kelti.

Tai išeitų, kad R. J. Dagys ES lėšas dalijo opozicines partijas parėmusioms įmonėms. Tai nelojalumas partijai? Ne – tai akis badanti informacija, kuri parodo, kad parama buvo dalijama atsižvelgiant į vienintelį kriterijų – paraiškos atitikimą reikalavimams.

Galėtume pateikti ir kitų konkrečių pavyzdžių. Pagal minėtą priemonę 0,5 mln. Lt ES paramą darbuotojų mokymams gavo "Transachema", nepagailėjusi paramos ir socialdemokratams. R. Dagys pasirašė ir dėl 677 tūkst. Lt ES paramos skyrimo bendrovei "Geonafta", gausiai rėmusiai šią partiją.

Buvusį ministrą moralizuojančio Valentino Mazuronio partijai "Tvarka ir teisingumas" paramą skyrė "Rokiškio sūris", R. Dagio įsakymu gavęs 1,17 mln. Lt paramą. Taip pat ir bendrovė "Elektros zona" , gavusi 150 tūkst. Lt ES paramą, ir "Jubana", kuriai buvo suteikta 0,5 mln. Lt parama.

Tarp ES paramos gavėjų atsidūrė "Duventa", kuriai skirta 464 tūkst. Lt, ir kuri yra Darbo partijos rėmėja.

Akivaizdu, kad konservatorių rėmėjai turtų nesusikrovė nei viešuosiuose pirkimuose, nei ES paramos dalybose. Ši partija viena iš pirmųjų pasiūlė uždrausti partijų finansavimą juridinių asmenų lėšomis ir šį siekį įgyvendino nuo šių metų sausio 1 d.

Seimo TS-LKD frakcijos Viešųjų ryšių grupė, tel. (8~5) 2396506, (8~698) 80081

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.