Pirmą kartą "užkurtas" naujasis "Lietuvos energijos" blokas

2012-02-29

Praėjusią savaitę paleistas naujasis "Lietuvos energijos" 455 MW galios kombinuoto ciklo blokas. Jo įrenginiai buvo įjungti apie keturis mėnesius truksiantiems bandymams. Po šio etapo bloko statybos rangovai perduos jį į bendrovės specialistų rankas. Planuojama, kad blokas pradės veiklą šį rudenį.

Vasario 24 d. buvo pirmą kartą atliktas Lietuvos elektrinėje baigiamo pastatyti kombinuoto ciklo bloko paleidimo bandymas – "užkurta" dujų turbina. Paleidimo metu veikė visi pagrindiniai bloko įrenginiai – dujų ir garo turbinos bei generatorius.

Pasak Lietuvos energija, AB generalinio direktoriaus Daliaus Misiūno, bandymų pradžia žymi finalinį bloko statybos pabaigos etapą, po kurio prasidės jo eksploatacija. "Įjungus bloką, buvo pirmą kartą kompleksiškai išbandytos visos jo sistemos. Blokui pradėjus veikti normaliu režimu, išbandyta paleidimo procedūra taps įprastu būdu blokui įjungti", - sakė D. Misiūnas.

Kombinuoto ciklo bloko įjungimas trunka kiek daugiau nei pusvalandį, o pilnu pajėgumu jis pradeda veikti per 1,5-4,5 val. nuo paleidimo, priklausomai nuo to, kiek spėja ataušti po sustabdymo. Palyginimui, senieji Lietuvos elektrinės blokai pilną pajėgumą gali pasiekti tik per 10-12 val.

Pasak bendrovės specialistų, daug spartesnis bloko įjungimas suteikia galimybę efektyviau patenkinti elektros energijos poreikį, ypač, jei jis padidėja staiga, taip pat leidžia operatyviai išlyginti atsiradusius elektros energijos gamybos ir suvartojimo svyravimus.

Paleidimo proceso metu kombinuoto ciklo bloko generatorius, naudodamas elektros energiją iš perdavimo tinklo arba senosios elektrinės, dažnio keitiklio pagalba veikia kaip variklis, įsukdamas ant to paties veleno sumontuotas dujų ir garo turbinas. Pasiekus 700 apsisukimų per minutę greitį pradeda veikti oro kompresorius, kuris sumontuotas ant dujų turbinos veleno, dujų turbina ir katilas išvalomi prapučiant juos oru, siekiant pašalinti galimus sprogaus mišinio, galinčio pakenkti įrangai, likučius. Vėliau sukimosi greitis sumažinamas iki 400 apsisukimų per minutę ir į dujų turbiną įpurškiamos gamtinės dujos, jos uždegamos ir pradedamas didinti agregatų sukimosi greitis. Iš dujų turbinos karštas oras patenka į katilą, kuriame cirkuliuodamas specialiai paruoštas vanduo verčiamas garu, sukančiu garo turbiną. Prieš pasiekiant darbinį greitį – 3000 apsisukimų per minutę – išjungiamas dažnio keitiklis, generatorius sinchronizuojamas su tinklu, įrangos tolesnį sukimą "perima" dujų turbina, o generatorius gali pradėti gaminti elektros energiją.

Blokas bus išbandomas įvairiais darbo režimais, tikrinamas visų sistemų kompleksinis veikimas, nustatomas faktinis galios ir emisijų atitikimas. Keturis mėnesius truksiančių bandymų metu bus pagaminta apie 400 mln. kWh elektros energijos arba 5 proc. šalies elektros poreikio.

Naujasis blokas, pakeisiantis septintajame dešimtmetyje statytus Lietuvos elektrinės 3 ir 4 blokus, padidins Lietuvos elektrinės elektros gamybos pajėgumą, patikimumą ir efektyvumą bei sumažins elektros gamybos savikainą. Naujajam blokui reikės apie 30 proc. mažiau dujų elektros kilovatvalandei pagaminti, jis taip pat pranašesnis aplinkosauginiu požiūriu – leis sumažinti šilumos išmetimą į ežerą bei oro taršą. Planuojama, kad blokas pradės veiklą šių metų rudenį.

Kontraktas su Ispanijos koncernu Iberdrola Ingenieria y Construccion, S.A.U. dėl kombinuoto ciklo bloko statybos buvo pasirašytas 2009 m. balandžio pabaigoje.

Apie Lietuvos energija, AB

Lietuvos energija, AB yra didžiausia elektros gamintoja Lietuvoje, vienijanti visus valstybės valdomus elektros gamybos pajėgumus – Lietuvos elektrinę, Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę ir Kauno hidroelektrinę. "Lietuvos energija" taip pat vykdo elektros energijos tiekimo, importo bei eksporto ir prekybos elektra veiklą.

Jūratė Kavaliauskaitė
Lietuvos energija, AB
Komunikacijos vadovė
Tel. +370 528 33691
el. paštas: jurate.kavaliauskaite@le.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.