"Lietuvos energija" kreipėsi į "Gazprom Export" dėl gamtinių dujų mainų

2012-02-20

Lietuvos energija, AB surado galimybę įsigyti dujų palankesnėmis sąlygomis Vakarų Europoje. Norėdama užtikrinti įsigytų dujų transportavimą į Lietuvą, bendrovė kreipėsi į Rusijos dujų bendrovę „Gazprom Export", prašydama suteikti galimybę sudaryti gamtinių dujų mainus. Tikimasi, jog toks sandoris leistų sumažinti bendrovės įsigyjamų dujų kaštus, o tai pakoreguotų ir elektros energijos kainas Lietuvos vartotojams.

2011 metų pabaigoje „Lietuvos energija" atliko alternatyvaus gamtinių dujų tiekimo rinkos Vakarų Europoje ir Skandinavijoje analizę, kurios metu buvo identifikuoti potencialūs užsienio tiekėjai, iš kurių bendrovė galėtų įsigyti gamtinių dujų. Įmonei pavyko rasti gamtinių dujų tiekėją, iš kurio 2012 metų sausio mėnesį buvo gautas pasiūlymas parduoti gamtines dujas „Lietuvos energijai" jau nuo ateinančių (2013) metų. Šio tiekėjo siūlomos gamtinių dujų įsigijimo sąlygos yra palankesnės nei esamose „Lietuvos energijos" gamtinių dujų tiekimo sutartyse. Galima artimiausia dujų tiekimo vieta būtų Vokietijos - Lenkijos siena.

„Nuolat brangstančios į Lietuvą importuojamos gamtinės dujos daro tiesioginę įtaką bendrovės gaminamos elektros energijos kainai. Todėl ieškome sprendimų, kaip sumažinti dujų įsigijimo sąnaudas ir, atitinkamai - vartotojams parduodamos elektros energijos kainas", - sako „Lietuvos energijos" generalinis direktorius Dalius Misiūnas.

Anot Daliaus Misiūno, šiuo metu egzistuoja tiek techninės, tiek administracinės dujų transportavimo per Lenkiją galimybės, tačiau esminis apribojimas yra dujų transportavimas per Baltarusijos teritoriją. Pagrindinis gamtinių dujų srautas eina iš Baltarusijos į Lenkiją. Tačiau Baltarusijos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius atsisako dujų tiekimui iš Lenkijos į Lietuvą pritaikyti atbulinio dujų srauto mechanizmą. Šį mechanizmą Europos Sąjungos šalyse reglamentuoja 3-ias energetikos paketas, tuo tarpu Baltarusijoje toks mechanizmas nėra taikomas.

„Lietuvos energija" atstovų teigimu, potencialus šios problemos sprendimas būtų bendrovės susitarimas su „Gazprom Export" dėl gamtinių dujų mainų sandorio (angl. gas swap agreement). Įgyvendinus šį sandorį dalis dujų, kurias „Gazprom Export" tiekia į Lenkiją per Baltarusiją, būtų nukreiptos Lietuvos kryptimi (t.y. „Lietuvos energijos” naudai), tuo tarpu atsiradęs „Gazprom" dujų trūkumas Lenkijoje būtų padengtas iš „Lietuvos energijos” įsigyto dujų kiekio, kuris būtų perleistas Rusijos dujų bendrovei. Jei tokį susitarimą pavyktų pasiekti, „Lietuvos energija" Europos šalyse įsigytas gamtines dujas galėtų apkeisti į „Gazprom Export" Lietuvos teritorijoje tiekiamas dujas.

Kreipdamasi į „Gazprom Export" „Lietuvos energija" ne tik siekia išsiaiškinti Rusijos dujų bendrovės požiūrį į gamtinių dujų mainų sandorio sudarymą, bet ieško ir kitų gamtinių dujų įsigijimo galimybių. „Lietuvos energija" pasiūlė „Gazprom Export" alternatyvą susitarimui dėl gamtinių dujų mainų - įsigyti gamtines dujas tiesiai iš „Gazprom Export" sąlygomis, atitinkančiomis Vakarų Europos rinką. Tikimasi, kad Rusijos koncerno pozicija paaiškės 2012 metų kovo mėnesį.

Daugiau informacijos:
Jūratė Kavaliauskaitė
Komunikacijos vadovė
Tel. +370 528 33691
el. paštas: jurate.kavaliauskaite@le.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.