Spaustuvininkai: Seimas dar turi progą išsaugoti knygą ir ją skaitančius

2012-02-10

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimu susipažinęs su Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) teiktais pasiūlymais taikyti spaudai lengvatinius PVM tarifus, informavo šias organizacijas, kad siūlymai yra analogiški Lietuvos Respublikos Prezidentės iniciatyva Seime registruotam Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo įstatymo projektui, kurį komitetas atmetė. Komitetas savo sprendimą motyvavo pritarimu Vyriausybės 2011 m. gruodžio 14 d. nutarime išdėstytiems argumentams, kuriuose, be kita ko, sakoma, jog, vadovaujantis Valstybės kontrolės ataskaita, didžiausią naudą iš lengvatinio PVM tarifo gauna ne vartotojai, bet įmonės, tiekiančios lengvatiniu PVM tarifu apmokestinamas prekes ar paslaugas. Tokios valstybės institucijų išvados sukėlė LISPA narių nusivylimą ir pasipiktinimą.

"Knygos tampa prabanga net ir vidutines pajamas gaunantiems, bibliotekos tuštėja, Knygų mugės organizatoriai kasmet stengiasi sugalvoti įvairių renginių lankytojams pritraukti, nors visi žino, jog mugėje galima įsigyti knygų ir kitų leidinių pigiau. Todėl šių metų Knygų mugės išvakarėse kaltinimai, kad įmonės, o šiuo atveju – spaustuvininkai, siūlydami mažinti PVM knygoms bei periodiniams leidiniams ir tokiu būdu didinti Lietuvoje domėjimąsi spausdintu žodžiu, iš tiesų siekia naudos tik sau, klaidina ir gali priešinti tiek visuomenę, tiek verslo sektorius, – sako LISPA prezidentė dr. Erika Furman. – Pridėtinės vertės mokestis skaudžiausiai veikia būtent skaitytoją, kuris, įsigydamas knygą ar kitą leidinį, sumoka galutinę kainą jau su šiuo mokesčiu. Tuo metu spaustuvėms PVM dydis neturi įtakos: net pirmakursis bakalauras žino, kad šis mokestis visada yra mobilus pirkimo-pardavimo santykiuose".

LISPA prezidentės teigimu, kuo daugiau mūsų visuomenė skaitys, tuo bus labiau išprususi ir kūrybinga, o investicijos į kūrybingumą tolygios investicijoms į inovacijas. Dr. E. Furman atkreipia dėmesį, kad mokestinė aplinka atspindi valstybės prioritetus: "Negalime gretinti knygos su dešra ar kitu materialiu daiktu – ji yra tautos kultūros simbolis. Spaustuvininkai savo veiklą laiko dalimi Lietuvos kūrybos ir kultūros industrijos, apimančios kultūrą, meną, mokslą ir verslą – mūsų asociacija yra šios pramonės vertybių kūrimo ir plėtojimo iniciatorė, todėl negalime likti abejingi, matydami, kaip ugdoma šalies visuomenė ir kiekvienas jos narys". Dr. E. Furman pabrėžia, kad LISPA dės visas pastangas, jog Lietuvos žmonės turėtų galimybę rinktis spausdintus leidinius ne pagal kainą, bet pagal turinį.

Šių metų sausio pabaigoje LISPA kartu su LPK kreipėsi į Seimo Pirmininkę inicijuodamos, kad Seimas peržiūrėtų mokestinę spaudos PVM aplinką ir įtrauktų į 2012 m. Seimo posėdžių planus Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą dėl PVM spaudai mažinimo. LISPA ir LPK pateikė siūlymą, kad spaudos leidiniams PVM tarifai būtų mažinami tokia tvarka: vaikų literatūrai būtų taikomas 0 tarifas, kitoms knygoms – 5 proc., laikraščiams ir žurnalams – 6 proc. tarifas.

Seimas nepritarė Biudžeto ir finansų komiteto nuomonei ir perdavė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo įstatymo projektą nagrinėti Informacinės visuomenės plėtros komitetui. LISPA tikisi, kad pavasario sesijoje, kai bus svarstomas šis klausimas, Seimas atsižvelgs ir į spaustuvininkų siūlymus.

Daina Elena Andrikienė
Konsultantė
RsV agentūra „Ad verum“
Tel./faks.+370 5 2336561
Mob.tel.+370 686 09345
daina.andrikiene@adverum.lt
www.adverum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.