Lietuvos verslas pradeda rengtis naujos atominės elektrinės statybai

2012-02-10

Inžinerinės pramonės ir statybų įmonių asociacijos su Energetikos institutu skatins Lietuvos verslo bei mokslo konkurencingumą atominės energetikos projektuose

Šiandien šalies statybų ir inžinerijos verslo įmones vienijančios asociacijos bei Lietuvos energetikos institutas pasirašė ketinimų protokolą bendradarbiauti rengiantis dalyvauti Visagino atominės elektrinės (AE) projekte. Susitarimo dalyvės – Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA, Lietuvos statybininkų asociacija ir Lietuvos energetikos institutas – ketina drauge rengti specialistus, tobulinti įmonių veiklą bei bendradarbiavimą ir kaupti žinias, būtinas siekiant dalyvauti įgyvendinant tokio masto projektą.

Bendradarbiavimu domisi ir kitų verslo sričių įmonės ir jas vienijančios asociacijos, kurios bus kviečiamos įsitraukti į jau pradėtą pasirengimo veiklą. Skaičiuojama, kad Lietuvos verslas Visagino AE statybose galėtų pretenduoti į 4-5 mlrd. litų vertės užsakymus, tai sudarytų apie 30 proc. visos projekto kainos.

"Ketiname būti aktyvūs būsimų tiekimo konkursų dalyviai ir sieksime, kad kuo didesnė projekto užsakymų dalis atitektų Lietuvos, o ne kitų šalių įmonėms. Suprantame, kad norėdami tapti efektyviais tiekėjais, turime atlikti namų darbus – įmonėms reikės atitikti keliamus griežtus vadybinius ir technologinius reikalavimus, o tam reikia pradėti rengtis jau dabar", – sakė asociacijos LINPRA prezidentas Vaclovas Šleinota.

Pasak jo, pagal pasirašytą susitarimą, bus siekiama bendradarbiauti trijose srityje: darbuotojų mokymų ir įmonių veiklos procesų sertifikavimo, konstruktyvaus bendradarbiavimo su Visagino AE projekto užsakovu, strateginiu investuotoju bei verslą reguliuojančiomis institucijomis, taip pat švietimo srityje, gerinant vietinių specialistų rengimą, kuris yra ilgai trunkantis procesas.

"Atominių elektrinių statyba yra kompleksiškas ir aukštos kvalifikacijos specialistams imlus inžinerinis projektas. Ši verslo iniciatyva jau dabar atsakingai, visapusiškai ir vieningai pradėti rengtis jo įgyvendinimui yra toliaregiškas ir racionalus žingsnis. Tikiu, kad tinkamai ir profesionaliai pasiruošęs Lietuvos verslas sugebės sėkmingai dalyvauti šio per pastaruosius dešimtmečius didžiausio infrastruktūros projekto Baltijos šalyse įgyvendinime", – sakė bendrovės "Visagino atominė elektrinė" generalinis direktorius Rimantas Vaitkus.

Asociacijų atstovų teigimu, konkurencija dėl Visagino AE užsakymų bus labai didelė, teks varžytis su tarptautiniais, patirties atominių elektrinių statybose jau turinčiais tiekėjais iš viso regiono, todėl Lietuvos įmonėms svarbi kitų šalių verslo patirtis ir tarptautinės partnerystės galimybės. Asociacija LINPRA, bendradarbiaudama su Suomijos atominės energetikos tiekėjų asociacija FINNUCLEAR, organizuoja patirties mainų vizitą į Suomiją, kartu aplankant ir Olkiluoto saloje veikiančią atominę elektrinę, kurioje šiuo metu baigiamas statyti trečiasis reaktorius.

"Suomijoje statybos baigsis panašiu metu, kai planuojama Lietuvos atominės elektrinės statybų pradžia, todėl daugelis ten dirbančių tiekėjų bus suinteresuoti persikelti į Visaginą. Turime būti aktyvūs, laiku pamatyti ir pasirengti ateinančioms galimybėms, kad jų nepraleistume", – pabrėžė asociacijos LINPRA prezidentas.

Naują reaktorių Suomijoje stato daugiau kaip 2000 tiekėjų. Asociacijų skaičiavimais, panaši darbų apimtis būtų ir Visagino AE, tad asociacijos siekia į pasirengimo veiklą įtraukti kuo daugiau Lietuvos verslo įmonių bei mokslinių taikomųjų tyrimų institucijų, kad jos ateityje būtų pajėgios atlikti reikiamus darbus.

Pasirengimo etape asociacijos tikisi ir aktyvaus valstybės dalyvavimo bei pagalbos, nes vieną kartą keliamus reikalavimus pasiekusioms Lietuvos įmonėms vėliau atsivers realios galimybės dalyvauti ir kituose panašiuose projektuose.

Daugiau informacijos: Henrikas Mykolaitis, asociacijos LINPRA direktorius ir viceprezidentas, tel. 8 5 239 2816, mob. 8 618 80420, el. paštas Henrikas.Mykolaitis@linpra.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.