Gavę ES paramą, turės ją grąžinti

2012-02-06

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) sukūrė precedentą atimti paramą iš ją jau gavusių ES projektų vykdytojų nutraukdama sutartį su vienu iš atsinaujinančios energetikos projektų vykdytojų. Elektros energijos vystytojams per pastaruosius trejus metus buvo skirta daugiau nei 170 mln. litų parama, remiantis minėtu sutarties nutraukimu, jiems gali tekti paramą grąžinti.
Europos Komisija patvirtino, kad yra teisėta skirti paramą iš ES struktūrinių fondų alternatyvios energetikos projektų vykdytojams, o vėliau jiems taikyti lengvatinį supirkimo tarifą, tačiau NMA įžvelgė pažeidimus - dvigubą finansavimą. Su UAB „Eglitana" NMA dar 2011 m. birželio mėnesį pasirašė sutartį dėl daugiau nei 1 mln. Lt ES paramos lėšų išmokėjimo vėjo elektrinei statyti. Bendrovė pastatė vėjo elektrinę, pradėjo gaminti ir pardavinėti elektros energiją ir paprašė NMA išmokėti paramos lėšas. Lėšos pagal sutartį turėjo būti pervestos rugsėjo mėnesio pradžioje, tačiau sausio 27 dieną UAB „Eglitana" gavo raštą apie sutarties nutraukimą.
„Valstybės institucijų sprendimo neteisėtumą UAB „Eglitana" teks įrodyti teisme. Tačiau ne mažiau svarbu, jog NMA pateiktas dokumentas gali tapti precedentu reikalauti grąžinti paramą ir iš kitų ją jau gavusių ES projektų vykdytojų. NMA kalba tik apie savo teisę sumažinti paramą, neskirti ar nutraukti sutartį, tačiau sprendimo argumentai mažų mažiausiai nepagrįsti. NMA teigia, kad projekte numatytos išlaidos negali būti finansuojamos iš kitų nacionalinių programų, bet šis teiginys niekaip nepagrindžia jų dabartinių veiksmų ir iki šiol buvusios praktikos. Jokios vėjo elektrinės statybų išlaidos nebuvo finansuojamos antrą kartą, todėl dvigubo finansavimo neįžvelgiu. Toks NMA sprendimas atsisuka tiek prieš laukiančius patvirtintos paramos šiuo metu įgyvendinamiems projektams, tiek prieš ES paramą jau gavusius ir ją panaudojusius užbaigtuose projektuose", - sako advokatas Mindaugas Vaičiūnas.
Parama iki 18 mln. Lt jau skirta keliolikai įmonių, tarp kurių AB „Šiaulių energija", AB „Panevėžio energija", AB „Grigiškės", UAB „Utenos šilumos tinklai". Šis NMA sprendimas reiškia, kad pastaraisiais metais gavę ES paramą gali būti priversti ją grąžinti.
Išmokėjimo ES projektų vykdytojai laukia nuo 2011 metų rugsėjo. Šiuo metu patvirtintos ES paramos nesulaukė eilė žaliosios energetikos vystytojų, o bendra neišmokama suma gali siekti 35 mln. litų.
„NMA direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Mincė, pasirašęs paramos sutarties nutraukimą, matyt, nesuvokia, kokio masto žalą jis daro: žmonės liks įsiskolinę bankams, į žaliąją energetiką nebebus investuojama dėl valdininkų neprofesionalių ir nepagrįstų veiksmų. Neadekvačių NMA veiksmų pasekmės bus itin neigiamos, taip pat bus sutrikdytas tolimesnis ES lėšų skirstymas ir panaudojimas. Man nesuvokiama, kaip tokie bereikšmiai argumentai ir valdininkų savivalė gali stabdyti visai Lietuvai reikšmingus pokyčius energetikos srityje ir versti žaliosios energetikos gamintojus ginti ir taip akivaizdžią tiesą. Jiems tai tik kova su vėjo malūnais, o projektų vykdytojams - tai tikrų tikriausia katastrofa", - sako Vėjo elektrinių asociacijos vadovas Saulius Pikšrys.

Kontaktai: Advokatas Mindaugas Vaičiūnas +370 5 2130381
Vėjo elektrinių asociacijos vadovas Saulius Pikšrys +37068792486

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.