Katastrofos Černobylije likvidatorius: Lietuvos politikai sąmoningai gąsdina gyventojus kaimyninėmis AE

2012-01-17

"Debatai, prasidėję Lietuvoje dėl Baltijos atominės elektrinės statybos šalia sienos, neišlaiko jokios kritikos. Ypač kalbant apie naujos kartos rusų reaktoriaus patikimumą ir saugumą. Stebėtina, bet visų pirma jį lygina su taip vadinamuoju sovietimiu "černobylio" tipo reaktoriumi. Nors nieko bendro tarp jų nėra", - mano gyvenantis šiuo metu Lietuvoje buvęs cheminės apsaugos brigados vado pavaduotojas pulkininkas Andžejus Bovgerdas, vienas iš Černobylio avarijos likvidacijos darbų vadovų.

T.y., viešajai nuomonei pačiu nesąžinigiausiu būdu įskiepijamas primityvus stereotipas: Baltijos AE Kaliningrade – tai yra blogai. Todėl, kad ten bus montuojami reaktoriai, panašūs į Černobylio".

Pulkininkas Bovgerdas mano, jog šis klaidingas vektorius Lietuvos viešajai nuomonei užsibrėžiamas sąmoningai. Jis siūlo išsiaiškinti, kodėl avarija Černobylio AE tradiciškai yra siejama su žodžiu "reaktorius", o neseniai įvykusi avarija Fukushimos AE – tik su žodžiu "Japonija".

"Jau susiformavo stereotipas: Fukushimos avarija įvyko ne reaktoriuje, o Japonijoje". Tai visiškai klaidingas teiginys, kurį suinteresuotos lietuvių politikų grupės naudoja savo partijos tikslais.

"Faktiškai šiandien visos diskusijos yra suvestos į dvi tezes: rusų reaktorius – tai blogai, japonų - gerai", - įsitikinęs likvidatorius.

Tačiau jis mano, kad tai toli gražu neatspindi tikrosios situacijos. Yra pagrindų teigti, kad branduolinis reaktorius, pagamintas valstybės korporacijos "Rosatom" Baltijos atominei elektrinei, patikimesnis už reaktorių, pagamintą kompanijos Hitachi Visagino atominei elektrinei. Vien dėl to, kad rusų projektas naujesnis, jame panaudota daugiau pažangių technologijų.

"Galu gale, galima neabėjoti, kad rusų projektuotojai atsižvelgė į Černobylio pamokas. 25 metų jiems užteko. Bet nėra jokių abėjonių, kad japonų konstruktoriai tiesiog fiziškai negalėjo atsižvelgi į Fukushimą".

Todėl apriori teikti pirmenybę japonų gamybos reaktoriams, mažiausia, naivu", - reziumavo pulkininkas Bovgerdas.

Nekomercinė partnerystė RBMC atlieka atominės energetikos tyrimą Baltijos jūros regione. Viena šio tyrimo dalių yra skirta Lietuvos politikų, energetikų, ekonomistų ir verslo bendrijos nuomonių analizei.

Be tiesioginių ekspertų intervjų, vieną iš tyrimo skyrių sudaro tiesioginės Lietuvos newsmaker‘ių citatos, kurios buvo publikuotos Lietuvos žiniasklaidoje ne vėliau kaip prieš mėnesį. Šis komentaras ir nuomonė yra Lietuvos žiniasklaidoje išreikštos nuomonės fragmentas.

Lietuvos žiniasklaidos monitoringą pagal RBMC užsakymą vykdo UAB "MSol&Com"
Daugiau informacijos apie tyrimą:
Denis Pleshenko +79119856237

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.