Teismas nusprendė, kad "DNB" banko platintos obligacijos klaidino investuotojus

2011-12-14

Vilniaus apygardos teismas priėmė pirmą palankų Lietuvos investuotojams sprendimą, liečiantį "DNB" banko (kuris iki šių metų lapkričio 11 d. vadinosi "DnB Nord" banku) su akcijomis susietas obligacijas (SASO). Šiuo investiciniu produktu minėtas bankas siūlė klientams įsigyti obligacijas už savo paties skolintas lėšas.
Teismas pripažino, kad vieno iš Lietuvos investuotojų su "DNB" banku 2007 metais sudarytos skolinimo obligacijų apmokėjimo ir obligacijų pasirašymo sutartys yra negaliojančios. Proceso metu nuspręsta, kad bankas netinkamai vykdė finansų įstaigos pareigą atskleisti visą informaciją klientui, kuri reikšminga rizikai įvertinti ir investiciniams sprendimams priimti. Taip pat nuspręsta, kad banko reikalavimas iš investuotojo gauti daugiau nei 233 tūkst. eurų (beveik 804 tūkst. litų) palūkanų ir priskaičiuotų delspinigių yra nepagrįstas.

"Kaip sprendime nurodė teismas, pasirašant su banku minėtas sutartis, investuotojas nebuvo tinkamai perspėtas dėl itin aukštos investicinio produkto rizikos ir dėl jos kylančių grėsmių. Taip elgdamasis bankas nukrypo nuo savo veiklos standartų - akcentavo tik minėtų obligacijų privalumus, tačiau apie praradimus klientui deramai nepaaiškino. Kadangi investuotojas nėra profesionalus rinkos dalyvis, taip pateikta informacija jį suklaidino ir paskatino priimti finansiškai nuostolingus sprendimus", - teigia Marius Liatukas, advokatų profesinės bendrijos "NORDIA BAUBLYS & Partners" advokatas.

Vilniaus apygardos teismas, aiškinant ir taikant investicinės įmonės klientų apsaugą Europos Sąjungos erdvėje, pateikė Jungtinės Karalystės pavyzdį. Šioje valstybėje visai neseniai, t. y. 2011 m. gruodžio pradžioje, Finansinių paslaugų industrijos priežiūros institucija ("Financial Services Authority") priėmė sprendimą prieš HSBC banką, kuriame konstatuotas netinkamas kliento informavimas apie investavimo strategiją ir riziką.

Teismo sprendimu, visas bylinėjimosi išlaidas turės padengti "DNB" bankas. Teismo sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos apeliaciniam teismui.

Į teismą dėl galimai netinkamų banko veiksmų yra kreipęsi ir kiti šalies investuotojai, "DNB" banke įsigiję minėtas obligacijas.

Daugiau informacijos:
Marius Liatukas
advokatų profesinės bendrijos "NORDIA BAUBLYS & Partners" advokatas
Tel. 8 620 19929
El. paštas: marius.liatukas@nordia.lt

Gediminas Petrauskas,
"Viešųjų ryšių technologijos"
Tel. 8 610 63306
El. paštas: gediminas@vrtechnologijos.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.