Energetikas apie AE statybą aplink Lietuvą: Už ką kovojome, tą ir gavome

2011-12-09

Visagino miesto tarybos nario, buvusio Ignalinos AE energetiko nuomone, Olego Davydiuko, statyti tris AE netoli Lietuvos pasienio poreikio nėra. Kartu jis priminė, kad dar 2005 m. nebuvo jokių kalbų apie savo AE Kaliningrado apskrityje ir Baltarusijoje, o IAE uždarymas ir išprovokavo Rusijos bei Baltarusijos planus statyti naujas elektrines, todėl kad ankščiau ir Baltarusija, ir Kaliningrado apskritis pirko elektros energiją iš Lietuvos, o kai Ignalinos AE uždarė, kaimynai buvo priversti daryti konkrečius žingsnius, kad aprūpinti save elektros energija. Pasak jo, kaimynai tiesiog netikėjo, kad Lietuva priims tokį sprendimą – uždaryti veikiančią ir saugią Ignalinos AE. "Bet kai uždarė pirmąjį IAE bloką, rusai ir baltarusai suprato, kad Lietuva nejuokauja. Jie mat galvojo, kad čia toks pokštas – uždaryti gerai veikiančią atominę elektrinę. Todęl ir pradėjo ieškoti sprendimų, kad aprūpintų save energija" – teigė energetikas.

Jo manymu, Lietuva pradėjo vystyti savo planus tik po to, kai pasigirdo pirmieji "skambučiai" iš kaimyninių regionų. Kitaip, pasak Olego Davydiuko, niekaip neįmanoma paaiškinti, kodėl pasiruošimo renginiai naujos AE statybai Lietuvoje prasidėjo taip vėlai, nors pirmieji darbai turėjo vykti dar bedirbant senajai elektrinei, paraleliškai.

Dabar Lietuva pradėjo kažko skubiai ieškoti. Tai reikėjo daryti prieš 7-8 metus, ne vėliau" – pabrėžė energetikas.

Olegas Davydiukas, kuris dirbo Ignalinos AE 30 metų, prisiminė, kad Lietuva visada neigiamai žiūrėjo į atominę energetiką, taip pat ir į savąją. Todėl visus objekto darbo metus, atominės darbuotojai jautė spaudimą. Lietuvai nepatiko, kad jos teritorijoje, tik 150 km nuo sostinės, veikia tokia elektrinė. Tačiau, neapgalvotai ją uždarius, Lietuva gavo iš karto dvi AE šalia. "Už ką kovojome, tą ir gavome" – apibendrino jis.

Nekomercinė partnerystė RBMC atlieka atominės energetikos tyrimą Baltijos jūros regione. Viena šio tyrimo dalių yra skirta Lietuvos politikų, energetikų, ekonomistų ir verslo bendrijos nuomonių analizei.

Be tiesioginių ekspertų intervjų, vieną iš tyrimo skyrių sudaro tiesioginės Lietuvos newsmaker‘ių citatos, kurios buvo publikuotos Lietuvos žiniasklaidoje ne vėliau kaip prieš mėnesį. Šis komentaras ir nuomonė yra Lietuvos žiniasklaidoje išreikštos nuomonės fragmentas.

Lietuvos žiniasklaidos monitoringą pagal RBMC užsakymą vykdo UAB "MSol&Com"

Daugiau informacijos apie tyrimą:

Denis Pleshenko +79119856237

Michailas Kiseliovas
Projektų vadovas
UAB MSol&Com
Tel.: +37065867985
info@msolcom.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.