PVM reforma: palankesnė sistema verslui

2011-12-06

"Pridėtinės vertės mokestį (PVM) moka piliečiai, surenka įmonės, jis sudaro daugiau kaip 20 % nacionalinių pajamų. Todėl jis turi didelį poveikį kiekvienam ES gyventojui. Vis dėlto jau praėjo 40 metų po ES PVM sistemos įvedimo. Ši tvarka jau nebetenkina į paslaugų sektorių orientuotos, technologijomis grindžiamos ekonomikos poreikių. Atėjo laikas įgyvendinti plataus masto PVM reformą," - sakė už mokesčius, muitų sąjungą, kovą su sukčiavimu ir auditą atsakingas Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta.

Todėl šiandien Komisija priėmė Komunikatą dėl PVM ateities. Jame išdėstomi pagrindiniai PVM pertvarkos elementai ir prioritetiniai veiksmai, siekiant sukurti paprastesnę, veiksmingesnę ir patikimesnę PVM sistemą Europos Sąjungoje.

Naujosios PVM sistemos vizija remiasi trimis pagrindiniais tikslais.

Pirma, PVM turi būti palankesnis įmonėms. Komisija siekia, kad PVM sistema būtų paprastesnė ir skaidresnė, tokiu būdu sumažėtų įmonėms tenkanti administracinė našta ir būtų skatinama intensyvesnė ES šalių prekyba vidaus rinkoje. Kartu tai būtų naudinga augimui. Komisija siūlo keletą verslui svarbių PVM pertvarkos priemonių. Tarp jų – įdiegti vieno langelio principą tarpvalstybiniams sandoriams ir standartizuoti PVM deklaracijas. Taip pat siūloma galimybė sukurti ES mastu centralizuotą PVM interneto portalą, kuriame įmonės galėtų lengvai gauti išsamią informaciją apie kiekvienos ES šalies PVM sistemą ir jos ypatybes.

Antra, PVM turi būti veiksmingesnis šalims, siekiančioms fiskalinio konsolidavimo ir tvaraus ekonomikos augimo. Išplėtusios mokesčio bazes ir apribojusios sumažintų tarifų taikymą, valstybės narės galėtų gauti naujų pajamų, nedidindamos tarifų. Kai kuriose valstybėse narėse netgi būtų galima sumažinti standartinį PVM tarifą, tačiau pajamos nesumažėtų, jeigu būtų pašalintas atleidimas nuo mokesčio ir lengvatiniai tarifai. Komunikate išdėstyti principai, kuriais reikėtų vadovautis peržiūrint atleidimą nuo mokesčio ir sumažintus tarifus. Teikdama rekomendacijas Europos semestro kontekste, Komisija atkreips dėmesį į valstybių narių fiskalinę politiką (žr. MEMO/11/11) ir išnagrinės, kaip valstybės narės taiko sumažintus tarifus ir atleidžia nuo mokesčio.

Trečia, būtina užkirsti kelią didžiuliams nuostoliams, kurie šiandien patiriami dėl nesurinkto PVM ir sukčiavimo. Apskaičiuota, kad nesurenkama (t. y. PVM nepriemoka) apie 12 % viso PVM, kuris turėtų būti surinktas. 2012 m. Komisija pasiūlys greito reagavimo priemonę, kad valstybės narės galėtų geriau reaguoti įtariamo sukčiavimo atvejais. Be to, Komisija apsvarstys, ar reikia sugriežtinti tokias dabartines kovos su sukčiavimu priemones, kaip "Eurofisc", ir išnagrinės tarpvalstybinio audito grupės sudarymo galimybę, siekiant palengvinti daugiašalius patikrinimus.

Galiausiai Komisija pasiūlė atsisakyti seniai nagrinėjamos idėjos – pereiti prie PVM sistemos, grindžiamos apmokestinimu kilmės vietoje. Todėl PVM ir toliau bus renkamas paskirties šalyje (t. y. ten, kur įsikūręs / įsisteigęs klientas), o Komisija stengsis sukurti šiuo principu grindžiamą šiuolaikišką ES PVM sistemą.

Pagrindiniai faktai

2010 m. gruodžio 1 d. Komisija priėmė žaliąją knygą "PVM ateitis. Paprastesnės, stabilesnės ir veiksmingesnės PVM sistemos kūrimas". Po šios žaliosios knygos priėmimo šešis mėnesius vyko viešosios konsultacijos, per kurias įmonės, akademikai, piliečiai ir mokesčių administratoriai Komisijai pateikė 1 700 atsakymų.

Europos Parlamentas, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, taip pat Mokesčių politikos grupė, kurią sudaro finansų ministrų deleguoti atstovai, pritarė žaliosios knygos priėmimui ir patvirtino, kad reikia pertvarkyti ES PVM sistemą.

Kartu Komisija atliko ekonominį PVM sistemos vertinimą.

Daugiau informacijos: http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/index_en.htm

Daugiau informacijos:

Lina Rimkutė-Žičkė

Europos Komisijos nario Algirdo Šemetos biuras

Mob. +32 498 95 93 24

El. paštas lina.rimkute@ec.europa.eu

Benigna Chijenaitė
Atstovo spaudai asistentė
Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje
Tel.: +370 5 231 3191
benigna.chijenaite@ec.europa.eu

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.