TIKRAS ITALIJOS SKONIS - Lietuvos gurmanams

2011-11-21

Š. m. lapkričio 30 d. (trečiadienį), 16 val. svečių namų „Domus Maria", įsikūrusių Aušros Vartų g. 12, Freskų salėje įvyks Italijos prekybos rūmų, kartu su Italijos ambasada Lietuvoje bei Italijos kultūros institutu, organizuojama konferencija-degustacija. Jos metu renginio svečiai turės unikalią galimybę paragauti išskirtinių, ypač aukštą kokybę garantuojančiu ženklinimu pažymėtų itališkų produktų ir iš jų pagamintų patiekalų. Renginio metu bus pristatyta daugiau kaip 20 geriausių Italijos maisto gamintojų produktų. Apie griežtą maisto produktų ir vyno kontrolės sistemą bei produktų ženklinimą pagal kategorijas papasakos specialiai į renginį atvykę maisto ekspertai iš Italijos.


Italijos maisto produktų kontrolės sistema, produktų ženklinimas
Aukščiausios kokybės itališkų maisto produktų bei vyno pristatymui skirtą konferenciją-degustaciją sudarys trys dalys. Pirmojoje dalyje maisto ekspertai iš Italijos papasakos apie maisto produktų kontrolę šioje šalyje ir apie produktų žymėjimą pagal skirtingas kategorijas, paaiškins, kaip šios kategorijos įgyjamos, kokiomis ypatybėmis turi pasižymėti maisto produktai, kuo jie išsiskiria iš viso produktų asortimento. Dalyviai turės galimybę ne tik paklausyti apie šiuos produktus, bet ir jų paragauti, susitikti su gamintojais. Šio renginio tikslas - išmokyti vartotojus atskirti tikrus itališkus produktus, kurie žymimi kokybę garantuojančiais ženklais. Pasak Italijos prekybos rūmų prezidento Sergio Baronchelli, tai labai aktualu, nes į Lietuvą plūsta „itališki" produktai, pvz., alyvuogių aliejus, kuris iš tiesų nėra pagamintas tik iš itališkų produktų ir pan. Todėl ši konferencija - svarbus žingsnis, plėtojant sąžiningą verslą bei skatinant racionalų vartojimą.
Italijoje aukščiausios kokybės maisto produktai žymimi dviem ženklais, atitinkančiais tam tikras kategorijas - tai DOP (Denominazione di Origine Protetta) bei IGP (Indicazione Geografica Protetta). DOP kategorijos produktų etiketėse privalo būti nurodyta jų kilmės vieta. Tai produktai, pagaminti konkrečiame regione ir atitinkantys kitus labai griežtai reglamentuotus kriterijus. Visas šių produktų gamybos procesas yra griežtai kontroliuojamas Italijos vyriausybės. Pvz., mozzarella di bufala sūris turi būti gaminamas tik Kampanijos regione ir tik iš buivolės pieno, kuri ėda tik šiame regione užaugusią žolę ir t. t. Vyriausybė kontroliuoja ne tik visus gamybos proceso žingsnius, bet ir stebi, kad būtų išsaugomos visos konkretaus produkto gamybos tradicijos. Pasak Sergio Baronchelli, DOP kategorijos produktų gamybos procesas kontroliuojamas ne tik šalies, bet ir visos Europos Sąjungos struktūrų.
IGP kategorijos produktai taip pat yra ypač aukštos kokybės, tačiau reikalavimai jiems yra ne tokie griežti. IGP gali būti pirmas žingsnis iki DOP, tačiau produktai gali būti ir iškart priskiriami DOP kategorijai.

Vynų ženklinimas
Kaip teigia Italijos someljė asociacijos narys Flavio Brenta, konferencijos-degustacijos metu bus pristatomi ir itin aukštos kokybės itališki vynai, kurie ženklinami viena iš trijų kokybę garantuojančių kategorijų: IGT, DOC bei DOCG.
IGT (Indicazione Geografica Tipica) - šiai kategorijai priklauso geros kokybės vynas, kurį gaminant vyndariui leidžiama naudoti ne tik vietines, bet ir tarptautines vynuogių veisles.
Aukščiausios vyno kategorijos yra DOC (Denominazione di Origine Controllata) ir DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Čia atkreipiamas dėmesys į vyno zonas, vynuogių veislės - griežtai apibrėžtos. DOCG kategorija - aukščiausia. Ji rodo, kad vyno kokybė yra valstybės garantuota.

Išskirtinių itališkų produktų pristatymas bei degustacija
Antroji renginio dalis - išskirtinių itališkų produktų degustacija bei pristatymas-ekspozicija. Renginio metu bus pristatyti ir degustuojami ypač aukštos kokybės itališki produktai - tai konservuoti pomidorai, tunas, pomidorų padažas, aliejus, makaronai, taip pat tradicinis itališkas kalėdinis saldymunas torrone ir kt. Pasak Sergio Baronchelli, tai išskirtiniai produktai - kai kurių iš jų sunku rasti ir įsigyti net ir pačioje Italijoje, pvz., Viduržemio jūros tuno. Italijos prekybos rūmai, atgabendami šiuos produktus į Lietuvą ir pristatydami juos, siekia parodyti, kad net ir išskirtinių, ypač kokybiškų produktų galima įsigyti už prieinamą kainą (pvz., tikro itališko pomidorų padažo, pagaminto iš tikrų pomidorų, tarsi pagal močiutės receptą). Šiais produktais bei vynais Lietuvoje prekiauja UAB „Italų namai" bei UAB „Enovita".
Trečioji konferencijos dalis, vainikuosianti renginį, bus vakarienė, kurios metu dalyviams bus patiekti patiekalai, pagaminti iš pristatytų produktų, bei itališkas aukščiausios kokybės vynas.

Daugiau informacijos:

Sergio Baronchelli, Italijos prekybos rūmų prezidentas
Mob. +370 684 27 469
El. paštas sergiobaronchelli@yahoo.it

Justė Šavareikienė, renginio koordinatorė
Mob. +370 647 90006
El. paštas juste@skonis.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.