Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Asociacijos valdžiai: vilkinami įstatymai skatina šešėlinį atliekų "verslą"

2011-10-12

Š.m. spalio 12 d. Asociacija EEPA (Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija), Lietuvos prekybos įmonių asociacija, asociacija "Infobalt", Nacionalinė elektros technikos verslo asociacija "NETA", Lietuvos inžinierinės pramonės asociacija "LINPRA" bei Lietuvos elektroninės prekybos asociacija "LEPRA" įteikė kreipimasį LR Prezidentei, Seimo pirmininkei, Seimo valdybai ir komitetams. Kreipimesi valdžia raginama atkreipti dėmesį į šalyje klestinti šešėlinį elektronikos atliekų rinkimo ir ardymo "verslą" bei prašoma paspartinti Aplinkos ministerijos parengtų ir dar praėjusiais metais Seimui pateiktų Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimų svarstymą (Nr. XIP-2735).

Pasak Giedriaus Mikulsko, asociacijos EEPA direktoriaus, ilgai rengti ir jau beveik metus Seimo aplinkos apsaugos komitete svarstomi Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai užkirstų kelią šiuo metu klestinčiai prekybai atliekų tvarkymo pažymomis bei sudarytų prielaidas tam, kad gamintojai ir importuotojai galėtų skaidriai ir efektyviai, bendradarbiaudami su savivaldybėmis, vykdyti atliekų tvarkymo prievoles.

Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus LR Vyriausybė kasmet nustato elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų tvarkymo užduotis, kurias gamintojai ir importuotojai priversti vykdyti pirkdami perdirbėjų pateikiamas pažymas, kurių pagrįstumo realiu atliekų sutvarkymu patikrinti praktiškai neįmanoma.

"Senai esame susirūpinę susidariusia situaciją, kadangi dabartinis teisinis pavojingų EEĮ atliekų tvarkymo reglamentavimas ne tik auginą šešėlinę rinką, bet daro nepataisomą žąlą gamtai ir žmogaus sveikatai. Šalyje kasmet apskaitoma tiksliai tiek EEĮ atliekų, kiek pažymų nuperka gamintojai ir importuotojai. Kiek šalyje iš tikrųjų susidaro šių pavojingų atliekų nežino niekas. Atlikome vidinį tyrimą, kuris parodė, kad iš panaudotos EEĮ dažniausiai išimamos vertingiausios dalys, kurios parduodamos gaunant neapmokestinamas pajamas, o nereikalingos ar menkavertės kenksmingos dalys tiesiog išmetamos bet kur. Be reikiamos įrangos ardant buitinius prietaisus, ar juos tiesiog išmetant į sąvartyną, kyla pavojus paskleisti vėžio sukėlėjus chromą ir kadmį, taip pat gyvsidabrį, arseniką, berilį ir kitas, rimtus susirgimus ir mirtį sėjančias medžiagas. Pavyzdžiui, netinkamai išimant šaldytuvo kompresorių, į aplinką patenka freono dujos, kurios padaro tiek žalos, kiek automobilis, nuvažiavęs 13 000 km.,"- teigia G. Mikulskas.

Apie EEPA

Asociacija EEPA - vienija per 70 elektros ir elektroninę įrangą gaminančių ir importuojančių bendrovių. Asociacijos nariai į rinką išleidžia apie 70 proc. visos Lietuvoje parduodamos elektros ir elektroninės įrangos. Asociacija EEPA pirmoji šalyje sukūrė galvaninių elementų ir akumuliatorių atliekų surinkimo tinklą, kurį sudaro 4000 atliekų surinkimo vietų. Asociacija EEPA veikia nuo 2006 m.

Daugiau informacijos:

Giedrius Mikulskas
EEPA direktorius
Tel./faks 8 5 2729985; Mob.8 699 78274; giedrius@epa.lt; www.epa.lt

Jolanta Urbanaviciene
lep direktorė
UAB "Contact service"
Tel.: +370 5 230 05 71
jolanta@contactservice.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.