Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Lietuvoje vieši Romos forumo restauratorė Giovanna Lozoraitis

2011-09-21

Dalyvauti Lietuvoje vykstančiose Europos paveldo dienose atvyko žinoma Italijos dailininkė restauratorė, diplomato Kazio Lozoraičio našlė Giovanna Pignatelli Lozoraitis. Ją pakvietęs "Vilniaus klubas" rugsėjo 22-ąją dovanoja vilniečiams ir sostinės svečiams susitikimą su šia restauravimo profesionale bei neeiline asmenybe. Buvusiuose didikų Umiastovskių rūmuose Giovanna Lozoraitis skaitys paskaitą apie asmeninę patirtį gaivinant ne vieną pasaulio paveldo šedevrą. Restauratorę lydinti dukra Daina Lozoraitis susitikimo metu aptars restauracijos finansavimo Italijoje aspektus.

Giovanna Pignatelli Lozoraitis kilusi iš senos italų aristokratų giminės. Tarp jos protėvių būta ne vieno garsaus žmogaus, bene žinomiausias iš jų – popiežius Inocentas XII. Kadangi Pignatelli šeimoje nuolat skambėdavo kalbos apie dailę ir jos kūrėjus, senelis buvo aistringas meno kolekcininkas, mama – talentinga piešėja, baigusi mokyklą Giovanna įstojo į dailės akademiją studijuoti tapybos. Deja, dėl mamos ligos mokslus teko nutraukti. Vėliau Giovanna Lozoraitis sugrįžo studijuoti, tačiau nebe į dailės akademiją, bet į Romos centrinį restauravimo institutą.

Pirmuosiuose kursuose būsimoji restauratorė mokėsi amato kartu su bendramoksliais dėliodama iš gabalėlių per Antrojo pasaulinio karo bombardavimą nukentėjusios Padujos Eremitų koplyčios freskas. Šiai profesijai ji paskyrė visą savo gyvenimą: dar karjeros pradžioje kelerius metus restauravo Tarkvinijos etruskų palaidojimus, vėliau gaivino Romos forumo Keturiasdešimties kankinių koplyčios VIII a. sienų tapybą, restauravo Chigi rūmus Aričios miestelyje, daugybę Rytų meno kūrinių bei šiuolaikinės tapybos.

1966 m. kovo 13 d. Vatikane, Šv.Petro bazilikoje Giovanna Lozoraitis susituokė su Lietuvos diplomatu Kaziu Lozoraičiu ir pateko į namus, kurie buvo vienas iš Romos lietuvių gyvenimo centrų. Čia ji susipažino su iškiliais lietuvių visuomenės veikėjais, menininkais, priverstais pasitraukti iš sovietų okupuotos Lietuvos į Italiją.

Giovanna Lozoraitis sako, kad atgauta Lietuvos nepriklausomybė jos šeimai buvo didžiulė šventė . Per kelias viešnagės dienas ji ketina nuvykti į Kauną ir įgyvendinti seną savo norą apžiūrėti Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblį.

Jolanta Miškinytė
vyr.specialistė viešiesiems ryšiams
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Tel.: 370 612 11876
jolanta.m@heritage.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.