Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Panevėžys ir Chersonas tiesia bendradarbiavimo tiltus

2011-05-20

Gegužės 19 d. Žemės ūkio ministerijos surengtoje vaizdo konferencijoje susitiko Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas, Ukrainos ambasados Lietuvoje patarėjas (laikinasis reikalų patikėtinis) Sergijus Popykas, Chersono srities (Ukraina) valstybės administracijos pirmininkas Nikolajus Kostiakas, Chersono miesto vicemeras Nikolajus Solovjovas, Kachovkos ir Naujosios Kachovkos miestų merai, Chersono srities žemės ūkio ir maisto pramonės atstovai, Panevėžio miesto vicemeras Petras Narkevičius, Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, Panevėžio regiono žemės ūkio ir maisto pramonės atstovai AB „Amilina“, UAB “Šiaurės vilkas“, AB “Pieno žvaigždės“. Vaizdo konferencijai vadovavo Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros generalinis direktorius Paulius Lukševičius ir žurnalistė Aliona Dobrolevskaja.

Nuo idėjos iki jos įgyvendinimo

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, sveikindamas šios konferencijos dalyvius, pabrėžė, kad Ukrainos ir Lietuvos bendradarbiavimas vyksta sėkmingai, todėl kilo mintis į aktyvią dviejų šalių veiklą įtraukti ir atskirus šalių regionus. Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvos ir Ukrainos ūkininkų organizacijos yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį, tad visos šios priemonės leidžia abiems šalims tikėtis visapusiškos sėkmingos partnerystės. K.Starkevičius džiaugėsi, kad Lietuvos delegacija ir verslo atstovai yra pasirengę atvykti į Kijevą, kur birželio pradžioje vyks tradicinė žemės ūkio paroda „Agro 2011“.

Lietuvos žemės ūkio ministras pakvietė Chersono srities vadovus ir verslininkus apsilankyti 2012 m. gegužės 10-12 dienomis Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje žemės ūkio ir maisto produktų parodoje „AgroBalt 2012“. „Ukrainos įmonių dalyvavimas šioje parodoje išplėstų Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimo galimybes, paskatintų aktyvesnius prekybos ryšius“, – sakė K.Starkevičius.

Chersono srities valstybės administracijos pirmininkas N.Kostiakas pažymėjo, jog šiame žemdirbystės regione auginami grūdai, vaisiai ir daržovės bei gyvuliai. N.Kostiakas džiaugėsi, jog Chersono srities žemės ūkis ekologiškas – švarus ir saugus. Ši sritis – Ukrainos vaisių ir daržovių gamybos lyderiai ištisus metus, tačiau turi problemų su jų saugojimu ir perdirbimu.  Srities administracijos pirmininkas kvietė Lietuvos verslininkus aktyviau investuoti į Ukrainos ekonomiką, tikindamas, kad jiems bus sudarytos palankios darbo sąlygos, nekils biurokratinių kliūčių. Jis atkreipė dėmesį, kad tai pirmasis toks teletiltas, kuriame dalyvauja Ukraina.

„Bendrauti panaudojant naujausias informacijos technologijas – susitikti televizijos ekrane dviejų šalių verslininkams, mokslininkams, kultūros atstovams yra labai patogu – tai sutaupo laiko, lėšų, leidžia sukviesti daugelio sričių atstovus ir susitarti dėl tolimesnio bendradarbiavimo galimybių. Tai tik pirmas žingsnis, liudijantis, kad bendrauti noras yra, kitas – pasiūlymai ir pageidavimai raštu, vėliau – konkrečių projektų įgyvendinimas“, – pastebėjo N.Kostiakas.

Šio teletilto iniciatorius Petras Vaitekūnas, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, labai palankiai įvertino abiejų šalių politinį, ekonominį ir kultūrinį bendradarbiavimą, akcentuodamas, jog Lietuva palaiko Ukrainos siekį tapti Europos Sąjungos (ES) nare ir yra pasirengusi jai visokeriopai padėti nacionalinės teisės aktus suderinti su  ES teisynu,  perkeliant ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas į Ukrainos nacionalinę teisę bei vykdant jų įgyvendinimo stebėseną įvairiose žemės ūkio srityse, taip pat  įgyvendinti ES standartus įvairiose kitose ekonomikos srityse. P.Vaitekūnas džiaugėsi, kad į vaizdo konferenciją susirinko daugelio Chersono srities ekonomikos, mokslo ir kultūros sričių atstovai, kurie tikrai ras bendrų interesų su Panevėžio miesto ir rajono vadovais bei specialistais ir sėkmingai juos įgyvendins.

Panevėžio miesto vicemeras Petras Narkevičius, rajono meras Povilas Žagunis, Panevėžio regiono žemės ūkio ir maisto pramonės atstovai šią vaizdo konferenciją vertino kaip puikią iniciatyvą verslo, turizmo, kultūros bei prekybos ryšiams plėtoti.

Prekyba

2010 m. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į Ukrainą sudarė 0,4 proc. viso žemės ūkio ir maisto produktų eksporto (2009 m. – 0,3 proc., 2008 m. – 0,5 proc., 2007 m. – 0,4 proc., 2006 m. – 1,5 proc.), importas iš Ukrainos siekė 2,1 proc. viso žemės ūkio ir maisto prekių importo (2009 m. – 2,2 proc., 2008 m. – 4,2 proc., 2007 m. – 2,3 proc., 2006 m. – 2,4 proc.). 2011 m. sausio mėn. eksportas sudarė 1,3 , importas –1,5 proc.

2010 m. eksporto struktūrose pagal šalis Ukraina buvo 22 vietoje, importo – 12 vietoje (2009 m. – atitinkamai 30 ir 13 vietoje). 2010 m. palyginti su 2009-aisiais, eksportas padidėjo 47 proc., importas – 14 proc., apyvarta – 17 proc. Nors eksportas padidėjo, prekybos deficitas sudarė 132 mln. Lt. 2010 m. 52 proc. (2009 m. – 51 proc.) eksportuotų į Ukrainą žemės ūkio ir maisto produktų buvo užauginti arba pagaminti Lietuvoje.

2010 metais 62 proc. žemės ūkio ir maisto produktų eksporto į Ukrainą sudarė įvairios žuvys ir gaminiai iš žuvų. Buvo eksportuota sušaldytų žuvų (2,5 tūkst. t už 13 mln. Lt), sūdytų, rūkytų ramiojo vandenyno lašišų (7,7 mln. Lt), žuvų konservų (1,7 mln. Lt), žuvų filė ir kitos žuvų mėsos (0,9 mln. Lt). Labiausiai padidėjo žuvų filė ir kitos žuvies mėsos (13 kartų), sūdytų ir rūkytų žuvų (8,6 karto), grietinėlės (5,4 karto), gaminių iš žuvų (5 kartus) eksportas. 2010 m. iš Ukrainos daugiausia importuota rapsų sėklų (35 tūkst. t, 44 mln. Lt), saulėgrąžų sėklų išspaudų (41 tūkst. t už 23 mln. Lt), sojų aliejaus (6,1 tūkst. t už 14 mln. Lt). 2,4 karto padidėjo padažų, 1,9 karto – stiprių spiritinių gėrimų, 1,7 karto – sojų aliejaus importas.

2011 m. 76 proc. žemės ūkio ir maisto produktų eksporto į Ukrainą sudarė kakavos milteliai su cukrumi,  sūdytos ir rūkytos žuvys. Daugiausia šiemet importuota saulėgrąžų sėklų išspaudų, saulėgrąžų aliejaus bei šokoladinių saldainių ir šokolado. Šie trys produktai sudarė daugiau kaip 50 proc. importuotų žemės ūkio ir maisto produktų iš Ukrainos.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.