Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Tyrimas: Lietuvos darbdaviai atlyginimus kelia nedrąsiai

2011-09-06

Tarptautinės vadybos ir konsultacijų bendrovės "Hay Group" tryliktus metus atliekamo Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenimis, nuo 2010 m. gegužės iki 2011 m. gegužės daliai darbuotojų bazinius atlyginimus didino 58 proc. įmonių, 42 proc. atlyginimų nekeitė. Šiais metais atlyginimų biudžetus ketina didinti 63 proc. įmonių, o 37 proc. numato palikti juos nekitusius. Atlyginimų mažinimo nenumato nei viena tyrime dalyvavusi įmonė.

Pasak "Hay Group" generalinės direktorės Baltijos šalims Nedos Songinaitės, šių metų Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo rezultatai patvirtino dar praėjusiais metais pradėjusią ryškėti tendenciją: atlyginimą ilgainiui teks vis labiau "užsidirbti". "Darbdaviai neskuba didinti fiksuoto atlyginimo, o sąlygos uždirbti didesnę premiją darosi vis griežtesnės. Siekdamos efektyviau valdyti finansines rizikas, organizacijos įveda daugiau "saugiklių": atlyginimus vis labiau susieja su su bendrais organizacijos rezultatais, juos diferencijuoja, taiko papildomus vertinimo kriterijus. Kita vertus, suaktyvėjusi darbo rinka, migracijos reiškiniai ir vis dar jaučiami ekonominio nuosmukio padariniai verčia darbdavius imtis gerokai efektyvesnių ne tik atlyginimų biudžetų, bet ir jų paskirstymo priemonių", – sako N. Songinaitė.

Nagrinėdami tik tų darbuotojų, kuriems buvo keliami atlyginimai, o pareigos nesikeitė, duomenis, "Hay Group" ekspertai pastebi, kad lietuviško kapitalo įmonės tokiems darbuotojams praėjusiais metais bazinius atlyginimus didino vidutiniškai 4,1 proc., užsienio kapitalo įmonės kiek mažiau – 3,5 procentais. Neda Songinaitė teigia, kad tam įtakos galėjo turėti keletas priežasčių: "praėjusiais metais skirtumas tarp toms pačioms pareigybėms mokamų atlyginimų lietuviško ir užsienio kapitalo įmonėse padidėjo – jis sudarė 24 procentus. Todėl lietuviško kapitalo įmonės, kurios, prasidėjus ekonominei krizei, stipriau nei užsienio įmonių atstovybės apkarpė atlyginimų biudžetus, pajutę atsigavimo ženklus turėjo didinti atlyginimus, kad išlaikytų savo konkurencingumą darbo rinkoje. Dėl to skirtumas tarp lietuviško ir užsienio kapitalo įmonėse mokamų atlyginimų šiais metais šiek tiek sumažėjo – iki 22 procentų", – sako N. Songinaitė.

Pasak jos, gerėjanti šalies ekonominė padėtis taip pat galėjo būti postūmis daliai darbuotojų kelti darbo užmokestį. "Rinkoje įsižiebusios optimistinės nuotaikos galėjo paskatinti vietinio kapitalo bendroves ilgai nelaukus padidinti darbo užmokestį. Lietuviško kapitalo bendrovės čia turi pranašumų prieš užsienietiškas, nes jos gali lanksčiau reaguoti į pokyčius rinkoje ir atlyginimų biudžetus koreguoti greičiau, – sakė N. Songinaitė. – Tarptautinės bendrovės atlyginimams skirtus biudžetus dažnai peržiūri kartą metuose, o šiųmetinius pasitvirtino dar pernai."

Žvelgdami į tyrimo rezultatus "Hay Group" ekspertai tvirtina, kad pastaraisiais metais atlyginimų rinka buvo kiek palankesnė specialistams – jiems baziniai atlyginimai augo kiek daugiau nei vadovams ar jaunesiniesiems specialistams bei darbininkams. Anot Nedos Songinaitės, darbdaviai nori išlaikyti kvalifikuotus specialistus, todėl turi juos skatinti ir finansiškai. "Atlyginimo didinimas yra kol kas vienas pagrindinių būdų išlaikyti darbuotojus ir išvengti protų nutekėjimo į kitas įmones ar užsienį, nes perspektyvūs specialistai vien Lietuva neapsiriboja, darbo ieškosi ir užsienyje".

Tyrimo duomenimis, tiems specialistams, kuriems buvo didinamas atlyginimas, jis ūgtelėjo vidutiniškai 5 procentais. Darbininkiškų profesijų ir vadovų lygio darbuotojams baziniai atlyginimai padidėjo vidutiniškai 3 proc., lyginant su tokiu pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.

N. Songinaitė, apibendrindama tyrimo rezultatus, teigia, kad bendrovės Lietuvoje prieš krizę drąsiai ryždavosi didinti atlyginimus, tačiau pastaruoju metu, rinkoms atsitiesiant, darbdaviai nėra tokie drąsūs dalinti pažadus apie atlyginimo augimą. "Krizė pamokė atsargiau džiaugtis turimais resursais ir įmonės finansus planuoti įvertinant perspektyvą ir galimas rizikas. Tai, kad darbdaviai dažniau atsigręžia į rinką ir priima situacijai adekvačius sprendimus, yra ženklas, kad rinka bręsta ir bendrovės juda efektyvaus darbo užmokesčio valdymo link", – dėstė N. Songinaitė.

Geriausiai apmokamomis specialybėmis, kaip ir praėjusiais metais, išliko rinkodara, informacinės technologijos, finansai, projektų valdymas. Mažiausius atlyginimus Lietuvoje gauna mažmeninės prekybos, inžinerijos, sveikatos ir aplinkos apsaugos, klientų aptarnavimo bei administravimo srityse dirbantys darbuotojai.

"Hay Group" 2011 metais atliktame tyrime dalyvavo beveik 260 Lietuvos įmonių iš įvairių veiklos sektorių ir buvo išanalizuoti 75 tūkst. darbuotojų atlyginimai. Tyrime buvo analizuojami atlyginimų pokyčiai, įvykę per laikotarpį nuo 2010 m. gegužės 1 d. iki 2011 m. gegužės 1 dienos.

Apie "Hay Group"

"Hay Group" – tai pasaulinė vadybos konsultacijų bendrovė, dirbanti su lyderiais, kad strategiją paverstų realybe. Vystome talentus, efektyviau organizuojame žmones ir motyvuojame juos siekti geriausių rezultatų. "Hay Group" veiklos ašis – pagalba įmonėms bei žmonėms įgyvendinant pokyčius ir realizuojant savo potencialą.

Kompanija turi 86 biurus 47 pasaulio valstybėse. Joje dirba daugiau nei 2 600 darbuotojų. "Hay Group" klientų sąraše – privataus, viešojo ir nevyriausybinio sektoriaus organizacijos visose didžiausiose rinkose. Daugiau informacijos galite gauti susisiekę su vietos atstovybe per www.haygroup.com


Neda Songinaitė
UAB „Hay Group“ generalinė direktorė Baltijos šalims
tel. 8-5 2757022, neda_songinaite@haygroup.com;

Paulė Pupinytė
„Integrity PR“ vyr. projektų vadovė,
tel. 8 611 20958, paule@integrity.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.