Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Seime paminėtas Lietuvos ir Rusijos tarpvalstybinių santykių sutarties 20-metis

2011-07-29

Minint Lietuvos ir Rusijos tarpvalstybinių santykių sutarties 20-metį Seime tylos minute pagerbtas miręs pirmasis Rusijos Federacijos prezidentas Borisas Jelcinas, kurio demokratinio, visiškai skirtingo požiūrio nei Sovietų sąjungos valdžios, požiūrio dėka 1991 m. pavyko pasirašyti Lietuvos Respublikos ir Rusijos Tarybų Federacinės Socialistinės Respublikos sutartį "Dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų".

Diskusijoje prisiminta ne tik vykdytų sudėtingų derybų 1990-1991 metais su Sovietų sąjungos valdžia eiga, bet ir nemažai kritikos pažerta šiandieninei oficialiajai Rusijos politikai.

Sveikinimo žodį taręs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris apgailestavo, kad kaip ir prieš dvidešimt metų šioje salėje kalbasi tik dvi draugiškai nusiteikusios Lietuvos–Rusijos pusės, turėdamas mintyje į diskusiją atvykusius ne oficialius Rusijos atstovus, o sutarties kūrimo procese dalyvavusius buvusį Rusijos užsienio reikalų viceministrą Fiodorą Šelovą-Kovediajevą ir istorijos mokslų daktarą Jurijų Afanasjevą.

Lietuvos ir Rusijos tarpvalstybinių santykių sutartį pasirašęs Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis kalbėjo, kad 1991 metais kylanti laisvės banga Rusijoje buvo esminės reikšmės įvykis. "Būtent ši rusų liaudies geidžiama nekomunistinė perspektyva kuriam laikui sutapo su Lietuvos perspektyva", – sakė V Landsbergis

Pažymėdamas, kad ši sutartis tebegalioja iki šiol ir tebėra dviejų valstybių santykių pagrindas V.Landsbergis priminė, kad Rusijai buvo sudaryta unikali galimybė tapti demokratine ne imperine, niekam negrasinančia, o noriai bendradarbiaujančia valstybe, įtakosiančia demokratinius procesus visame pasaulyje. Bet taip neįvyko.

"...kad Rusija prarado demokratijos perspektyvą ir liko pasaulio problema – čia didžiausia visų nelaimė. Ne mano užduotis analizuoti priežastis, kodėl taip atsitiko. Kodėl ten į oficialiąją politiką grįžo nedraugiškas revanšizmas kaimynų atžvilgiu. Tačiau šviesi perspektyva ir geresnio pasaulio galimybė buvo. Tai įrodo įstabios brandos dokumentas, kurio dvidešimtmetį pažymime. Prie šios, kitokios pasaulinės perspektyvos prisidėjo ir Lietuva", – diskusijoje kalbėjo Vytautas Landsbergis.

Dabartinės Rusijos valdžios atstovų mėginimus neigti prieš kaimynines šalis Sovietų sąjungos vykdytus nusikaltimus, atvirą apgailestavimo dėl SSRS žlugimo demonstravimą įvardino ir Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Stankevičius: "Tai negali nekelti susirūpinimo Rusijos kaimynėms, tokioms kaip Gruzija ar Lietuva. Todėl verta pasvarstyti, ar ir kokiu mastu šiandienos Lietuvos ir Rusijos santykius pavyksta įgyvendinti sutarties sudarymo meto nuostatų dvasia",– sakė tuometinės derybų su Rusija delegacijos vadovas.

Diskusijoje nemažai dėmesio buvo skirta ir šiandieniniams Lietuvos ir Rusijos tarpvalstybiniams santykiams

Apskritojo stalo diskusijoje išsakytas pranešėjų mintis galite rasti Seimo internetinės svetainės rubrikoje "Iš renginių", diskusijos vaizdo įrašą kurį laiką galėsite rasti adresu http://www3.lrs.lt/pls/inter/w2008_home.dabarseime

Ryšių su visuomene skyrius
Asta Markevičienė, tel. (8 5) 2396202

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.