Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Ilginamas laikas užsienio startuoliams įsitvirtinti Lietuvoje

2019-07-30

Lietuvos startuolių ekosistemoje – pokyčių metas, o tai įrodo vis didesnis startuolių verslo aplinką gerinančių iniciatyvų atsiradimas. Nuo šiol užsienio startuoliai, norintys perkelti savo inovatyvius verslus į Lietuvą ir pasinaudoję programa „Startup Visa“, galės gauti ilgesnės trukmės laikiną leidimą gyventi šalyje – iki trijų metų. Iki šiol užsienio startuoliams laikini leidimai gyventi Lietuvoje buvo išduodami iki dviejų metų.

Pagal 2019 liepos mėn. LR Seimo priimtą nutarimą, užsieniečiui, kuris ketina užsiimti teisėta veikla, susijusia su naujų technologijų ar kitų LT ūkio ir socialinei plėtrai reikšmingų naujovių diegimu, leidimas laikinai gyventi išduodamas vieneriems metams, tačiau gali būti pratęstas dar metams du kartus. Pakartotinus vertinimus atliks speciali „Startup Visa“ programos ekspertų  komisija, kuri atkreips dėmesį, ar užsienio startuolis atitinka programos keliamus kvalifikacijos, verslo finansavimo ir plėtros galimybių reikalavimus.

„Praktika rodo, kad startuoliui dažnai neužtenka dviejų metų sukaupti finansinius resursus: įstatinį kapitalą ir nuosavą kapitalo dalį, kurių reikia norinti vėliau gauti tradicinio verslo vizą ir tęsti savo veiklą Lietuvoje. Termino pratęsimas leis startuoliui labiau orientuotis į verslo vystymą ir ūgtelėjus tęsti veiklą Lietuvoje,“ – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Roberta Rudokienė, „Verslios Lietuvos“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė sako, kad šis įstatymo pakeitimas reikšmingai prisidės prie startuolių verslo aplinkos gerinimo ir Lietuvos konkurencingumo pasaulyje pritraukiant užsienio startuolius į mūsų šalį.

Ji pažymi, kad įstatymo pakeitimas prisidės ir prie Lietuvos konkurencingumo tarptautiniu mastu. „Jau kuris laikas pastebime augantį Lietuvos startuolių ekosistemos patrauklumą tarptautinėje arenoje, o šis sprendimas neabejotinai taps reikšmingu svertu pasirinkti Lietuvą, kaip palankią šalį vystyti savo verslą ne Europos Sąjungos šalių startuoliams. Palyginimui, Latvijoje užsienio startuoliai jau kuris laikas gali pretenduoti į 3 metų laikiną leidimą gyventi šalyje, o Estijoje jis suteikiamas 5-iems metams,“ – pasakoja „Startup Lithuania“ vadovė.

Pastebima, jog didžiausią susidomėjimą gauti startuolio vizą išreiškia inovatyvios įmonės iš tokių šalių kaip: Rusija, Baltarusija, Turkija, Ukraina. „Šios šalys palankiai vertina Lietuvoje esamą teisinę ir mokestinę sistemą inovatyviems verslams vystyti. Tačiau paraiškų sulaukiame ir iš tokių šalių kaip Pietų Korėja, Australija, JAV, Kanada – pastarųjų šalių startuoliai jau sėkmingai įkūrė verslus Lietuvoje“, – teigia R. Rudokienė.

„Startup Visa“ procedūrą nuo 2017 metų administruoja VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinys „Startup Lithuania“. Lietuvoje jau trečius metus veikianti programa „Startup Visa“ kasmet susilaukia vis didesnio susidomėjimo. Per pirmąjį 2019 metų pusmetį „Startup Visa“ sertifikatai yra išduoti 74 asmenims ir tai yra dviem kartais daugiau nei tuo pat laikotarpiu pernai, kai sertifikatus gavo 31 asmuo. Sertifikatas leidžia pasinaudoti supaprastinta migracijos procedūra dėl laikino leidimo gyventi Lietuvoje, o vėliau įsteigti verslą šalyje.

Nuo programos pradžios, Lietuvoje savo veiklą jau įregistravo 28 užsienio startuoliai, 9 iš jų įmones įkūrė 2019 metais.

Karolina Sakalauskytė,
VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“
Komunikacijos projektų vadovė
Mob. 8 601 47485, El. paštas: k.sakalauskyte@startuplithuania.com

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.