Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

1000 neliečiamųjų arba kuo nusikalto pigiausi vaistai

2017-07-02

Nuo liepos trečiosios sergančiųjų vaistinėse laukia siurprizas. Šį cirkui labiau tinkantį žodį vartoju ne šiaip – nors kol kas net pati Sveikatos apsaugos ministerija nėra paaiškinusi, kiek vaistų kompensuojamųjų vaistų kainyne neliks, kokia bus galutinė vaistų kaina ir kiek bus pacientų, kuriems vaistai brangsta ne euro centais, o kokius tris ar net penkis kartus.

Žinios ne tik blogos – pagaliau įsiklausyta į dar rudenį Lietuvos vaistinių asociacijos pradėtą kampaniją Už skaidrią vaistų kainą, kuria siekiame visuomenei pristatyti, iš ko susideda vaistų kaina ir tai, jog už vaistų kainą atsakingi valdininkai ir tik nuo jų gebėjimo derėtis su vaistų gamintojais priklauso, kokia vaistų kaina bus vaistinėse.

Ir štai kas nutiko – stengdamiesi sutaupyti visuomenės lėšas (sakydami, rinkitės tik pagal kainą), tikslingai ar ne, ministerijos atstovai vaistų kainų mažinimui pasirinko tik pigiausius Kompensuojamųjų vaistų sąraše esančius vaistus – iš beveik dviejų tūkstančių vaistų, susimažinti kainas turėjo tik pusė, kita pusė – tūkstantis neliečiamųjų.

Tarp jų – visi patys brangiausi valstybei, kainuojantys šimtus už vieną tabletę vaistai. Monopoliniai (inovatyvūs), vienetiniai, dėl kurių kainos tikriausiai iš viso net nėra keliamas klausimas. Nors tokį klausimą kelia visos kitos Europos Sąjungos šalys. Europos Parlamentas net yra išplatinęs nutarimą, kad šie monopoliniai vaistai turi pagrįsti savo kainą, net jeigu jų toje pačioje šalyje nėra su kuo palyginti. Reikėtų derėtis su gamintojais, kaip rekomenduoja Europos parlamentas, reikalauti atskleisti tikruosius vaistų sukūrimo ir pagaminimo kaštus. Mes kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją, siūlydami kurti kainų reguliavimo komisiją, kuri užtikrintų, kad monopolinių vaistų kainos nebūtų tokios didelės. Tačiau kol kas jie neliečiami.

Taigi naujas kainynas atrodys taip – dingsta maždaug pusantro šimto pacientų vartotų vaistų, nes gamintojai negalėjo sumažinti kainos, visiškai nekinta tūkstančio brangiausių vaistų kainos ir šiek tiek sumažėja keletas šimtų.

Klausimas, kuo nusikalto šimtų tūkstančių žmonių vartojami vaistai prieš tuos, apie kurių kainą kalbėti tarsi nepadoru. Bet valstybės biudžetas juk tas pats, tad kodėl negali būti taikomas tas pats modelis – tiek pigiems, tiek itin brangiems vaistams? 

Kristina Nemaniūtė-Gagė
Valdybos pirmininkė
Lietuvos vaistinių asociacija
867412250
kristina.nemaniute-gage@vaistiniuasociacija.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.