Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Į Lietuvos kailinių žvėrelių ūkius atvyko nepriklausomi auditoriai

2017-02-03

Dar šiemet 75 proc. Europos kailinių žvėrelių ūkių ir 20 Lietuvos augintojų sulauks nepriklausomų auditorių iš kompanijos Baltic Control®, kurie pagal mokslininkų sukurtą sistemą WELFUR išsamiai vertins visus gyvūnų gerovės aspektus kailinių žvėrelių ūkiuose: nuo sveikatos, mitybos, laikymo sąlygų, natūralių poreikių tenkinimo iki santykio su juos prižiūrinčiais žmonėmis. Tikrinimai Lietuvoje jau prasidėjo.

WELFUR (angl. welfare – gerovė, fur – kailis, vert. past. ) tyrimo metodus nuo 2009 m. kūrė septynių Europos universitetų ir kitų mokslo įstaigų mokslininkai*. Kaip teigia vienas iš jų, Danijos Aarhus universiteto vyriausiasis mokslinių tyrimų vykdytojas Steen Henrik Møller, valstybiniai reikalavimai kailinių žvėrelių ūkiams apsiriboja laikymo sąlygų, biosaugos ir sveikatos apibrėžimu, o WELFUR apima visų gyvūno reakcijų į gyvenamąją aplinką įvertinimą.

Europos kailininkystės sektorių vienijančios organizacijos Fur Europe, kuriai priklauso ir Lietuvos žvėrelių augintojų asociacija, vadovai tikisi, kad šis žingsnis padės užbaigti gyvūnų teisių aktyvistų spekuliacijas viešojoje erdvėje dėl neva masinių gyvūnų gerovės pažeidimų ar net sąmoningų kankinimų žvėrelių ūkiuose. „WELFUR – tai galimybė suteikti patikimą informaciją apie kailinių gyvūnų laikymo sąlygas visame žemyne“,- teigia Mette Lykke Nielsen, Fur Europe generalinė direktorė.

Planuojama, kad jau 2019 m. aukcionuose kailiai iš WELFUR įvertintų ūkių bus parduodami su specialiais sertifikatais, o nuo 2020 m. apskritai nebus prekiaujama kailiais iš nesertifikuotų ūkių nei Europos Kopenhagos ir Helsinkio, nei JAV Toronto kailių aukcionuose.

Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininkas ir AB „Vilkijos ūkis“ vadovas Česlovas Tallat-Kelpša sako nekantriai laukiantis pirmojo patikrinimo rezultatų: „Įdomu pamatyti savo ūkį iš šalies, palyginti savo darbą su kolegomis ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, sužinoti, ką galima pagerinti“.

Remiantis šia sistema, kiekvienas sertifikuojamas ūkis bus vertinamas tris kartus įvairiais augimo periodais pirmaisiais metais  ir ne mažiau nei kartą po to, kai ūkis jau turės sertifikatą.

Pardavimo specialistai prognozuoja, kad WELFUR sertifikuoti kailiai bus brangesni. Apklausus šešių Europos šalių vartotojus: “Kas jums svarbiausia kalbant apie ūkinių gyvūnų auginimą: galutinis gyvūninių produktų panaudojimo tikslas (mėsa, drabužiai, avalynė ir kt.) ar fermose laikomų gyvūnų gerovė?”, net 80 proc. žmonių atsakė, kad jiems svarbiausia - gyvūnų gerovė.

Daugiau informacijos anglų kalba:

http://www.fureurope.eu/fur-policies/welfur/

* Rytų Suomijos universitetas (Gyvybės mokslų padalinys), Suomijos „MTT Agromaisto tyrimai“ (Gyvūninių produktų tyrimai), Danijos Aarhus universitetas (Gyvūnų sveikatos ir  gyvybės mokslų padalinys), Norvegijos Gyvybės mokslų universitetas (Gyvulininkystės ir žemės ūkio mokslų padalinys) , Švedijos Žemės ūkio mokslų universitetas (Gyvūnų aplinkos ir sveikatos mokslų padalinys),  Nyderlandų Utrechto universitetas (Padalinys „Gyvūnai moksle ir visuomenėje“),

Česlovas Tallat-Kelpša
Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininkas
Tel. +37069821563
www.furlithuania.lt
info@furlithuania.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.