Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Investuotojai: Seimo sprendimas paskatins šalies ūkio proveržį

2016-09-14

Seimas kadenciją baigia išmintingu sprendimu, kuris turės įtakos Lietuvos ekonomikos plėtrai artimiausius dešimtmečius. Didžiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investors' Forum" atstovai sveikina vieningą politikų sprendimą atmesti Prezidentės veto naujajam Darbo kodeksui ir patvirtinti birželį priimtą kompromisinį, tiek darbuotojų, tiek darbdavių interesus atitinkantį įstatymą.

„Nors naujajame Darbo kodekse yra trūkumų, tai didelis žingsnis į priekį visai Lietuvai - tiek darbuotojams, tiek darbdaviams. Tai  ir gera žinia investuotojams, kad Lietuvoje darbo santykiai bus pažangūs, skatinantys kurti naujas darbo vietas ir kurti bei plėtoti verslą mūsų šalyje. Lietuva per pastarąjį dešimtmetį pajuto, kokią naudą atneša užsienio investuotojai, kokios įtakos užsienio kapitalo įmonės turi šalies ekonominiam augimui, kiek sukuria naujų darbo vietų ir kaip svarbu sukurti palankią aplinką verslui klestėti, nes nuo to priklauso ir visuomenės gerovė", - Seimo sprendimą komentavo Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors' Forum" valdybos pirmininkas.

Atmesti Prezidentės veto Seimo priimtam Darbo kodeksui rekomendavo ir Tarptautinio valiutos fondo atstovai. Jų teigimu naujasis darbo kodeksas - galimybė įgyvendinti reikalingas reformas.

Iki šiol Lietuvoje galiojęs Darbo kodeksas buvo priimtas dar 2002 m. Per daugiau nei dešimtmetį gerokai pasikeitė ir ekonominė situacija ir verslo procesai. Investuotojus vienijančios asociacijos narių teigimu, globalios kompanijos investuotoja tose šalyse, kurios gali pasiūlyti konkurencingą teisinę ir mokestinę aplinką. Lietuva pastaraisiais metais padarė didelę pažangą tarptautiniuose konkurencingumo reitinguose, tačiau darbo santykių reguliavimas buvo viena iš sričių stabdžiusių šalies pažangą.

„Investuotojai Lietuvoje iki šiol itin aukštai vertina infrastruktūrą, kvalifikuotus specialistus, palankią investicinę aplinką, tačiau darbo santykiai buvo tartum šaukštas deguto medaus statinėje. Sparčiai besikeičiančią ekonominę situaciją atitinkantis ir pasikeitusius darbuotojų bei darbdavių poreikius tenkinantis darbo santykių reguliavimas leis Lietuvai tarptautinėje erdvėje konkuruoti dėl didesnių investicijų ir pritraukti talentus. Tai sprendimas, kurio naudą jausime artimiausią dešimtmetį", - įsitikinusi Rūta Skyrienė, „Investors' Forum" vykdomoji direktorė.

Anot jos, naujajame darbo kodekse įtvirtinta didesnė darbo sutarčių įvairovė, nenustatytos apimties be terimuotos darbo sutartys neterminuoto pobūdžio darbui, paprastesnės sąlygos priimti ir atleisti darbuotoją, lankstesnis darbo laiko planavimas paskatins kurti naujas darbo vietas, į darbo rinką lengviau įsilieti jauniems, patirties neturintiems asmenims ir didinti atlyginimus aukštos kvalifikacijos specialistams.

Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulinio konkurencingumo indekse Lietuva užima 36 vietą iš 140 valstybių. Tačiau pagal darbo rinkos efektyvumą ji yra tik 53-oje, pagal darbo santykių lankstumą - 102-oje, o pagal įdarbinimo ir atleidimo sąlygas - 120 vietoje. Anksčiau darbo santykius reformavusios Estija ir Latvija pagal šiuos rodiklius yra gerokai aukščiau. Tačiau naujasis Darbo kodeksas turėtų padėti Lietuvai konkurencingumo reitinge palypėti aukštyn.

Lukas Savickas, „Investors' Forum"
Mob. tel.:  (+370) 6108 5986, el. paštas: lukas@investorsforum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.