Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Verslo organizacijos: aukštą pridėtinę vertę kuriančių užsieniečių aptarnavimas turėtų būti Migracijos departamento prioritetas

2016-07-28

Asociacijų „Infobalt", „Investuotojų forumas", „Žinių ekonomikos forumas" ir Lietuvos verslo konfederacijos atstovai kreipėsi į Vyriausybės kanclerį Alminą Mačiulį bei vidaus reikalų ministrą Tomą Žilinską, ragindami tobulinti Migracijos departamento veiklą. Verslo organizacijos siūlo departamente įsteigti atskirą padalinį, kuris aptarnautų aukštą pridėtinę vertę kuriančius užsieniečius - Lietuvoje dirbti ketinančius aukštos kvalifikacijos specialistus, startuolių steigėjus, investuotojus, verslininkus.

Verslo atstovai į Vyriausybės kanclerį bei vidaus reikalų ministrą su tokiu prašymu kreipėsi atsižvelgdami į Seimo priimtas įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties" pataisas, kuriomis sudaromos palankesnės sąlygos specialistams iš užsienio dirbti Lietuvoje. Įstatymo pataisos įsigalioja nuo kitų metų, ir verslo organizacijų įsitikinimu, atitinkamo padalinio įsteigimas Migracijos departamente padėtų užtikrinti sklandų naujojo įstatymo įgyvendinimą.

„Pataisydamas įstatymą Seimas atverčia naują šalies imigracijos politikos istorijos puslapį ir atveria kelius užsienio specialistams bei verslininkams dirbti Lietuvoje. Tačiau tik pakoreguoti teisės aktus ne visada pakanka - ne mažiau svarbu ir pasirengti tinkamam jų vykdymui, kad pirmoji užsienio talentų akistata su šalies institucijomis jų nedemotyvuotų gyventi ir dirbti Lietuvoje. Globaliai konkurencingų užsienio specialistų pritraukimas turi tapti valstybės prioritetu ne tik teisės aktuose, kokybiškam jų aptarnavimui būtina skirti kuo didžiausią dėmesį",  kalba Rūta Skyrienė, didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investors' Forum" vykdomoji direktorė.

Seimui pataisius Įstatymą dėl užsieniečių teisinės padėties, startuolių kūrėjams suteikiama galimybė gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje. Įstatymu ilginamas užsienio verslininkams išduodamų leidimų gyventi Lietuvoje terminas, sudaromos sąlygos atvykti su šeima nuo pat gyvenimo Lietuvoje pradžios. Šiuos pakeitimus investuotojai ir verslininkai laiko svariu indėliu užsienio talentams pritraukti ir tarptautiniam šalies konkurencingumui didinti.

„Akivaizdu, kad šalies institucijos pripažįsta tiek kvalifikuotų specialistų trūkumą Lietuvos darbo rinkoje, tiek būtinybę vykdyti nuoseklią talentų pritraukimo politiką, apimančią užsienyje gyvenančių lietuvių sugrąžinimą bei pridėtinę vertę kuriančių užsienio šalių piliečių pritraukimą. Tačiau talentams pritraukti būtina ir strateginė šalies rinkodara, ir sklandžios bei operatyvios imigracijos procedūros, ir efektyvus bei kokybiškas, atvykstančiųjų poreikius atitinkantis aptarnavimas. Pastarąjį ir padėtų užtikrinti specialus Migracijos departamento padalinys, kuris kokybiškai ir operatyviai aptarnautų aukštos kvalifikacijos specialistus, startuolių kūrėjus, užsienio investuotojus",  teigia Paulius Vertelka, asociacijos „Infobalt" vykdantysis direktorius.

Asociacijos „Investors' Forum" tyrimų duomenimis, net 57 proc. investuotojų susiduria su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu ir tai stabdo įmonių plėtrą. Skaičiuojama, kad dėl kiekvieno neįdarbinto specialisto, šalis praranda iki 6-9 tūkst. EUR mokesčių. Vien dėl informacinių technologijų specialistų trūkumo, 500 darbo vietų lieka neužpildytos kasmet.

Verslo organizacijų atstovų nuomone, Seimo priimti įstatymo pakeitimai padės spręsti šiuos ir kitus iššūkius. Pasak kreipimąsi pasirašiusių organizacijų vadovų ir atstovų, įteisinant atskirą procedūrą leidimams laikinai gyventi Lietuvoje norintiems įgyti inovatyvių verslų kūrėjams, palengvinant galimybes aukštos kvalifikacijos specialistams, įmonių vadovams ir jų šeimos nariams gauti leidimus gyventi šalyje, sudarius palankesnes sąlygas studentams ne iš Europos Sąjungos dirbti Lietuvoje, tarptautinis šalies konkurencingumas bus gerokai sustiprintas.

 

Lukas Savickas, „Investors' Forum"

Mob. tel.:  (+370) 6108 5986, el. paštas: lukas@investorsforum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.