Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Investuotojai Vyriausybei: darbo užmokestį šalyje galima padvigubinti per penkerius metus

2016-03-04

Lankstesnis darbo santykių reguliavimas, mažesnis darbo jėgos apmokestinimas, viešojo sektoriaus efektyvumas ir tinkama švietimo reforma - dalis sričių, kuriose ryžtingos Vyriausybės reformos per artimiausius penkerius metus leistų padvigubinti vidutinį šalies gyventojų darbo užmokestį. Toks tikslas ir priemonės jam įgyvendinti buvo aptartos didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investors' Forum" narių susitikime su Vyriausybe. Tradicija tapusiame jau dešimtajame forume investuotojai ministrų kabineto nariams pateikė dešimt kertinių pasiūlymų šalies ekonominei padėčiai gerinti ir aptarė prioritetines veiklos kryptis valstybei strategiškai svarbiose srityse.

„Džiaugiuosi rekordiškai išaugusiu Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksu. Pelninga įmonių veikla, kuriamos darbo vietos, gerėjantys šalies makroekonomikos vertinimai - visa tai rinkoms siunčia gerą žinią apie Lietuvą. Iš dalies laikau tai komplimentu mūsų Vyriausybei, nuo pirmųjų veiklos dienų pradėjusiai taikyti verslo aplinką bei investicinį klimatą gerinančias priemones. Tuo pačiu tai - ir įpareigojimas mums didinti darbo apsukas. Tikimės, kad naujasis socialinis modelis suteiks svarų postūmį investicijoms, biudžeto bei dirbančiųjų pajamų augimui. Dedame visas pastangas, kad šis projektas būtų priimtas šios Seimo sesijos pradžioje. Ir, be abejo, ypatingai dėkoju „Investuotojų forumui", nuosekliai ir aktyviai rėmusiam šią Vyriausybės iniciatyvą. Mes padarysime viską, kad reformos idėja - lankstesnių darbo santykių ir socialinio saugumo balansas, ᆲ- išliktų po visų diskusijų",  susitikime su investuotojais kalbėjo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Asociacijos nariai padėkojo Vyriausybei ir už sėkmingai įgyvendintus strateginius projektus, tokius kaip sklandus euro įvedimas ir stambių energetikos projektų užbaigimas. Vis dėlto, pro verslo atstovų akis nepraslydo ir nemažai vėluojančių sprendimų bei probleminių sričių. 

„Dėl artėjančių rinkimų šie metai - ypatingi ir sudėtingi. Nepaisant to, šios kadencijos Seimas bei Vyriausybė dar gali atlikti nemažai svarbių darbų gerindami investicinę ir verslo aplinką. Vienas svarbiausių prioritetų - dar šiemet priimti Darbo kodekso pakeitimus, kurie atspindėtų pasikeitusius darbuotojų ir darbdavių poreikius. Opus išlieka ir „SoDros" įmokų lubų įvedimo klausimas - apie augančius atlyginimus kalbėti galėsime tik tada, kai bus sumažintas darbo jėgos apmokestinimas. Tokie sprendimai kaip neapgalvotas MMA didinimas atlyginimų kilimų negarantuoja, tačiau apsunkina verslo galimybes kurti naujas darbo vietas. Artėjant rinkimams linkime politikams atsispirti populizmo pagundoms ir sutarti bent jau dėl šių strategiškai svarbių reformų",  kalbėjo „Investors' Forum" valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.

Pasak „Investors' Forum" atstovų, SoDros" įmokų lubų dydis turėtų būti 4 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio. Tai būtų daroma mainais į darbdavių įsipareigojimą didinti darbo užmokestį. Svarbi šios reformos dalis - bazinės pensijos mokėjimo perkėlimas iš „SoDros" į nacionalinį biudžetą. Tai leistų palaipsniui mažinti „SoDros" įmokas.

Kitais artimiausios veiklos prioritetais investuotojai laiko viešųjų paslaugų reformą. Gerinti jų kokybę siūloma didinant darbo užmokestį viešojo sektoriaus tarnautojams ir darbuotojams, pasiryžusiems dirbti efektyviau, ir tuo pačiu metu mažinant viešajame sektoriuje dirbančių žmonių skaičių. Tai leistų išvengti papildomų valstybės biudžeto išlaidų. Verslo nuomone, struktūrą optimizuojančioms ir į veiklos efektyvumą investuojančioms institucijoms bei įstaigoms turėtų būti teikiamos papildomos finansinės paskatos.

„Vienas iš neefektyviausių ir neskaidriausiai dirbančių sektorių yra sveikatos apsaugos sistema. Šis sektorius serga sunkia liga, kuri atsiranda dėl sveikatos apsaugos finansavimo trūkumo ir neefektyvumo. Šiuo metu veikianti sistema „vienas finansuotojas (valstybė) - vienas paslaugų teikėjas" neskatina konkurencijos ir atveria kelią piktnaudžiavimui bei neefektyviam lėšų paskirstymui. Tarp sprendimų, kuriuos siūlome - įteisinti galimybę gyventojams dalį paslaugų kainos sumokėti privačiomis lėšomis, o finansavimą sveikatos priežiūros įstaigoms skirstyti pagal tai, kaip jos pasiekia aiškiai apibrėžtus teikiamų paslaugų efektyvumo rodiklius", - teigė „Investors' Forum" vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Tarptautinio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) duomenimis, Lietuvoje 2014 m. vienam gyventojui tenkančios sveikatos išlaidos siekė 1219 eurų. Tai tėra apie pusę (56 proc.) Europos Sąjungos vidurkio. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad neoficialūs arba nelegalūs pacientų mokėjimai 2014 m. siekė net 0,3 proc. BVP. Skaičiuojant, kad šalies BVP tais metais viršijo 32,7 mlrd. eurų, galima teigti, kad į baltųjų chalatų kišenes per metus pateko apie 72,5 mln. „neskaidrių" eurų.

Pasak „Investors' Forum" narių, sveikatos apsaugos sistema nėra vienintelis skaidrumo skaudulys valstybėje. 2016 m. pirmą ketvirtį net 79 proc. apklaustų užsienio įmonių vadovų verslo skaidrumą įvardijo kaip būtinų pokyčių reikalaujančią sritį ir pabrėžė, kad Vyriausybė skaidrumui neskiria deramo dėmesio. Dar daugiau nerimo kelia įsisenėjusios politinės korupcijos apraiškos, ne tik rodančios neigiamą pavyzdį šalies gyventojams ir verslui, bet ir kuriančios visuotinę tolerancijos neskaidriai ir neetiškai veiklai kultūrą.

„Kiti būtini žingsniai rūpinantis Lietuvos žmonių gerove ir šalies ekonomikos augimu yra ryžtinga ir nepopuliari švietimo reforma, didesnis tikslinių priemonių finansavimas tiesioginių užsienio investicijų pritraukimui, darbo užmokesčio apmokestinimo mažinimas mainais į atlyginimų kėlimą, struktūrinių fondų koncentravimas į pagrindinius Lietuvos konkurencingumo centrus, kvalifikuotos darbo jėgos ir talentų pritraukimas, verslui patogus oro susisiekimas su Vilniumi bei stambių valstybės valdomų įmonių kotiravimas akcijų biržoje", - pabrėžė R. Valiūnas.

Visus pasiūlymus Vyriausybei „Investors' Forum" nariai sudėjo į bendrą pasiūlymų paketą. Dokumentą galima rasti: http://goo.gl/qJzcCo

 

Andželika Rusteikienė, andzelika@investorsforum.lt, tel. 862457394.

www.invetorsforum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.