Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

„Snoras" pardavė nemokaus Islandijos banko LBI obligacijas

2015-12-15

BAB bankas „Snoras" už 181 237 JAV dolerius (165 tūkst. eurų) pardavė nemokaus Islandijos banko „LBI hf." 1 790 000 USD nominalios vertės obligacijas. Šios obligacijos buvo parduotos viešo konkurso būdu, didžiausią sumą pasiūliusiai Londone įsikūrusiai finansų bendrovei „Tavira Securities Ltd.". „Snoras" taip pat valdo 300 tūkst. USD nominalios vertės reikalavimo teises į nemokų Islandijos banką „Kaupthing hf.", tačiau šiuo metu reikalavimo teisių perleidimas yra apribotas banko nemokumo komiteto sprendimais.
„Finansų krizės laikotarpiu nemokiais tapusių Islandijos bankų atsiskaitymo su kreditoriais istorijos yra ilgos ir komplikuotos dėl toje šalyje veikiančių įstatymų ir įprastos praktikos. Mes galėjome laukti, kol bus priimtas vienas iš kelių galimų scenarijų ir tikėtis, kad kažkada atgausime pinigus ar atsiskaitymams išleistus vertybinius popierius, tačiau jokių aiškesnių indikacijų dėl vieno ar kito scenarijaus nėra. Neapibrėžtumas nesuderinamas su „Snoro" likvidavimo tikslu - piniginės lėšas atgauti kuo didesne apimti ir per įmanomai trumpiausius terminus, todėl nusprendėme parduoti reikalavimo teises, kai tik atsirado proga", - sakė BAB banko „Snoras" bankroto administratorius Gintaras Adomonis.
Abu Islandijos bankai dar 2008-aisias pasiskelbė nemokiais ir nuo 2010 metų juos kontroliuoja Islandijos teismo paskirti nemokumo komitetai, kurie ir priima sprendimus dėl turto realizavimo. Pagal taikytinus teisės aktus, nemokumo komitetai pirmiausiai turi atsiskaityti su užtikrintus kreditorinius reikalavimus turinčiais banko kreditoriais arba kreditoriais, kurių reikalavimo teisės yra pripažįstamos prioritetinėmis, tuo tarpu nei „Snoro" turėtos LBI obligacijos, nei turimos reikalavimo teisės į nemokų „Kaupthing" banką nėra laikomi prioritetiniais aktyvais, todėl atsiskaitymas su „Snoru" įvyktų tik pabaigus nemokumo procedūras, sudarius susitarimus su kreditoriais arba skelbiant ir pradedant bankų bankroto procedūras.
Maža to, 2015 metų liepą Islandijoje buvo priimtas specialus teisės aktas, kuris numatė, kad jeigu iki 2015 metų pabaigos nepavyktų pasiekti susitarimo tarp bankų kreditorių ir nemokumo komitetų, bankams būtų taikomas 39 proc. dydžio vienkartinis rinkliavos mokestis, apskaičiuojamas nuo banko turimo turto 2015 m. gruodžio 31 d. Atitinkamai kilo grėsmė, jog šia apimtimi sumažėtų Islandijos bankų turimas turtas, kas neabejotinai turėtų įtakos ir kreditorių reikalavimų tenkinimo dydžiui.
2015 metų rugsėjo 8 dieną LBI nemokumo komitetas pateikė apibendrintą prognozę, jog tuo atveju, jeigu banko nemokumo komitetas pasieks susitarimą su kreditoriais ir, atitinkamai, bankui 2015 m. pabaigoje nebus pritaikytas 39 proc. mokestis skaičiuojamas nuo LBI turimo turto, neužtikrinti kreditoriai gali tikėtis atgauti iki 13,5 proc. savo reikalavimo sumos. Tačiau, jei susitarimo su kreditoriais nepavyktų pasiekti, tikėtina grąža nukristų iki 3,57 proc. Be to, buvo nustatyta, jog atsiskaitymai grynaisiais pinigais sudarytų tik nedidelę dalį (iki 1 proc.). Tuo tarpu kitas įsiskolinimas būtų dengiamas naujai išleidžiamais LBI vertybiniais popieriais.
„Įvertinus šią informaciją tampa aišku, kad mūsų galimybės atgauti daugiau nei 10 proc. investuotų į obligacijas lėšų yra labiau teorinės, todėl bendru sutarimu su kreditoriais buvo nuspręsta nerizikuoti", - pridūrė G.Adomonis.  
 „Snoro" banko veikla Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu buvo sustabdyta 2011 metų lapkričio 16 dieną, lapkričio 24 dieną Lietuvos bankas kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, o bankroto byla „Snorui" buvo iškelta 2011 metų gruodžio 7 dieną.

 Dominykas Dimavičius
„Publicum FComm"
Tel. +370 5 249 9087
d.dimavicius@publicum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.