Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Užsienio reikalų viceministras: ES ir Ukrainos laisvosios prekybos susitarimas įsigalios po 5 savaičių

2015-11-27

Briuselyje lapkričio 27 dieną vykusioje Europos Sąjungos Užsienio reikalų taryboje prekybos klausimais Lietuvos užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis pabrėžė, kad visos pusės laukia 2016 metų sausio 1 dienos, kai pagaliau įsigalios ir bus pradėtas taikyti išsamus ir visapusiškas ES ir Ukrainos laisvosios prekybos erdvės susitarimas (DCFTA).

ES prekybos komisarė Cecilia Malmström pristatė pasirengimą gruodžio 1 d. vyksiančiam dar vienam trišaliam ES, Ukrainos ir Rusijos ministrų susitikimui, skirtam aptarti Rusijos keliamą klausimą dėl galimų techninių prekybos problemų, susijusių su ES ir Ukrainos išsamaus ir visapusiško laisvosios prekybos erdvės susitarimo įgyvendinimu. Daugiau nei metus laiko besitęsiantis trišalis procesas iki šiol nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų, nes Rusija grasina prekybiniais apribojimais Ukrainos eksportui, jei nebus patenkinti jos reikalavimai.

„Sunkiai įsivaizduojame, kaip toliau galėtų būti tęsiamas darbas trišaliame procese, jei Rusija, kaip grasina, panaikins Ukrainai pagal NVS laisvosios prekybos sutartį taikomas prekybos lengvatas bei įsives papildomus draudimus maisto produktų importui“, – pabrėžė viceministras.

Užsienio reikalų tarybos metu ministrai taip pat aptarė kitas ES vykdomas prekybos derybas. R. Karoblis pažymėjo, jog Lietuva remia ES derybų dėl laisvosios prekybos susitarimų su JAV ir Japonija eigą, aktyviai dalyvauja atstovaudama mums svarbiems interesams ir tikisi dar didesnės pažangos ateinančiais metais.  

R. Karoblis sakė, kad įgaunančios naują pagreitį derybos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) susitarimo galėtų būti baigtos iki kitų metų pabaigos, tačiau tai priklausys nuo JAV įsitraukimo į derybas ir realaus progreso turinio prasme visose derybų srityse.

„Tokie svarbūs ES interesai, kaip viešieji pirkimai ir reguliacinis suartinimas, yra sudėtingi ir reikalauja daug laiko ambicingiems rezultatams pasiekti, todėl jau dabar reikalingas aiškus progresas šiais klausimais“, – pabrėžė viceministras.

R. Karoblis taip pat priminė būtinybę į TTIP įtraukti atskirą skyrių, kuris padengtų su prekyba energetiniais ištekliais susijusius klausimus, o kartu pasiųstų tvirtą signalą apie ES ir JAV bendradarbiavimo energetikos srityje stiprinimą bei laisvos rinkos principų taikymą prekybai energetiniais ištekliais, jų tranzitui, paskirstymui bei prieigai prie infrastruktūros.

Diskusijoje apie pasirengimą 10-tajai Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) ministrų konferencijai viceministras pabrėžė, jog Dohos derybų raundo sąstingis negali tapti vieninteliu kriterijumi vertinant organizacijos reikšmę.

„Kalbėdami apie PPO negalime pamiršti, jog būtent ši organizacija efektyviai prižiūri tarptautinės prekybos taisyklių laikymąsi. Jos ginčų sprendimo mechanizmas padeda civilizuotu būdu spręsti prekybinius konfliktus ir taip išvengti naujų prekybinių apribojimų įvedimo. Daugiašalės derybos yra efektyviausias būdas kurti pasaulines prekybos taisykles, todėl siekiame, jog šis teisėkūros procesas būtų atnaujintas, o PPO išliktų gyvybingu ir aktualiu daugiašalės prekybos sistemos centru“, – sakė R. Karoblis.

Ministrai taip pat aptarė ES prekybinius santykius su Kinija, ASEAN šalimis, MERCOSUR regionu (Brazilija, Argentina, Urugvajus, Paragvajus, Venesuela).

LR URM

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.