Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Tyrimas: pelno augimo tikisi daugiau nei trečdalis Lietuvos investuotojų

2015-02-19

Nors pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos ekonomikos perspektyvas investuotojai vertina šiek tiek nuosaikiau nei praėjusių metų pabaigoje, šalyje investuojančių įmonių vadovų lūkesčiai išlieka teigiami. Asociacijos "Investors' Forum" atliekamo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo (LIPI) tyrimo duomenimis, beveik pusė investuotojų artimiausiu metu tikisi paklausos savo prekėms ir paslaugoms augimo. Daugiau nei trečdalis prognozuoja didesnį pelną.

Pirmojo šių metų pirmojo ketvirčio LIPI reikšmė siekė 1,136 balo iš 2 galimų ir yra kiek mažesnė nei 2014 m. pabaigoje. Šiek tiek sumažėjusį investuotojų optimizmą galėjo lemti kelios priežastys, tarp jų - tebesitęsiantis Rusijos ir Ukrainos konfliktas bei artėjantys savivaldybių tarybų rinkimai. Nesisteminga valdžios politika nerimą kelia beveik ketvirtadaliui apklaustų investuotojų, o neigiamus geopolitinės įtampos padarinius ekonominei veiklai jaučia daugiau nei trečdalis respondentų. Vis dėlto, bendri investuotojų vertinimai ir pasitikėjimas Lietuvos ekonomikos perspektyvomis išlieka pozityvūs, o optimistiniai vertinimai, kaip ir anksčiau, gerokai viršija pesimistinius.

Asociacija "Investors' Forum" investuotojų pasitikėjimo indeksą nustatė apklaususi 61 Lietuvoje veikiančią užsienio kapitalo bendrovę ir įvertinusi šalies verslo aplinką, bendrovių investicinius planus bei įtaką investuotojų veiklai darančius veiksnius.
"Šiuos metus Lietuva pradėjo nuo itin svarbaus politinio ir ekonominio žingsnio - prisijungimo prie euro zonos. LIPI rezultatai parodė, kad šį iššūkį įveikėme puikiai, ir absoliuti dauguma, 95 proc. investuotojų, yra įsitikinę, kad euro poveikis mūsų ekonomikai bus tik teigiamas. Teigiamai įvertintos ir valstybės institucijos - beveik du trečdaliai apklaustų investuotojų pripažino, kad jos dirbo gerai. Šie rezultatai rodo, kiek daug galime pasiekti, kai verslas ir valdžios institucijos sutaria dėl esminių tikslų ir glaudžiai bendradarbiauja", - teigė Rolandas Valiūnas, "Investors' Forum" valdybos pirmininkas.
Tyrimo duomenimis, įmonių veiklos prognozės pirmąjį 2015 m. ketvirtį išlieka stabiliai teigiamos. Paklausos augimo savo prekėms ir paslaugoms tikisi pusė (49 proc.) apklaustų investuotojų, net 36 proc. planuoja per pirmąjį metų ketvirtį padidinti įmonių pelningumą. Tai - aukščiausias iki šiol užfiksuotas tyrimo rodiklis. Darbuotojų skaičiaus augimą prognozuoja 26 proc., eksporto apimčių - 30 proc., kapitalo investicijų - 39 proc. apklaustų investuotojų. Tai rodo vyraujantį investuotojų pasitikėjimą Lietuvos vidaus rinka ir eksporto galimybėmis.
"Lietuva turi stiprių konkurencinių privalumų - IT ir telekomunikacijų infrastruktūra, talentų fondas, konkurencingi darbo jėgos kaštai. Šiuos veiksnius investuotojai nuolat pabrėžia. Kita vertus, reikia galvoti, ar ilgai šiuos pranašumus išlaikysime. Investuotojai nuolat kartoja, kad turime problemų su šešėline ekonomika, neadekvačiu darbo santykių reguliavimu, neefektyviu viešuoju sektoriumi ir mokesčių sistema. Daugiau kaip trečdalis apklaustųjų pasigenda kvalifikuotos darbo jėgos, taigi, kol kas konkuruojame pigiais, o ne kvalifikuotais darbuotojais. Ilgainiui mūsų ekonomikos konkurencingumui tai darys neigiamą įtaką", - LIPI rezultatus komentavo Rūta Skyrienė, "Investors' Forum" vykdomoji direktorė.
Vertindami labiausiai reformų reikalaujančias sritis, šį ketvirtį investuotojai akcentavo kovą su šešėline ekonomika  ją nurodė 74 proc. investuotojų. 59 proc. įvardijo darbo santykių reglamentavimą, 48 proc. - neefektyvų viešojo sektoriaus darbą. Skaidrumo trūkumas ir mokesčių sistema taip pat sulaukė kritikos.
Labiausiai verslo plėtrą ribojančiais veiksniais investuotojai laiko nepakankamą paklausą (59 proc.), įtemptą konkurenciją ir perdėtą verslo reguliavimą (38 proc.). Kas trečias investuotojas nerimauja dėl ekonominių Rusijos ir Ukrainos konflikto padarinių, dar 23 proc. nepatogumų patiria dėl nesistemingos valdžios politikos.
"Be abejo, objektyvių mūsų rinkos ypatybių greitai nepakeisime. Tačiau tam tikros probleminės sritys, kurias įžvelgia investuotojai, jau daugelį metų yra tos pačios ir jų sprendimui trūksta tik politinės valios. Tai darbo santykių reguliavimas ir darbo jėgos kaštai, įsisenėjusi korupcija ir biurokratija viešajame sektoriuje, rinkos poreikių neatitinkanti švietimo sistema, dėl kurios turime nepakankamai kvalifikuotų specialistų, konkurencines sąlygas iškraipantys ar nestabilumą kuriantys politiniai sprendimai, kontrolės trūkumas kovoje su šešėline ekonomika", - pažymi "Investors' Forum" analitikas Gytis Trilikauskis.
Kiekvieną ketvirtį nustatomas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksas (LIPI) atspindi didžiausių Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių požiūrį ir lūkesčius dėl Lietuvos verslo klimato ir investicinės aplinkos. Indekso tikslas  įvertinti šalies verslo aplinką ir Lietuvos ekonomikos patrauklumą užsienio investuotojams, atsižvelgiant į Lietuvoje jau veikiančių investuotojų patirtį ir pastebėjimus.

Visas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimas skelbiamas "Investors' Forum" svetainėje www.investorsforum.lt, skiltyje "Publikacijos".

Daugiau informacijos:
Gytis Trilikauskis, "Investors' Forum"
mob. +370 612 78462, el. paštas: gytis@investorsforum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.