Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Mokesčių inspekcija atnaujino būsimų verslo partnerių patikimumo patikrinimo rekomendacijas

2014-03-04

Papildyta Gyventojams ir Verslui skirtų portalų srityje „Rinkmenos“ viešai skelbiama informacija, atnaujinti ES valstybių narių PVM mokėtojų identifikacinių duomenų tikrinimo būdai ir šaltiniai, yra galimybė pasitikslinti ES valstybių narių teritorijoje registruotų akcizais apmokestinamų prekių savininkų, sandėlių ir registruotų gavėjų akcizų identifikacinius numerius

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad interneto svetainėje skelbiamos atnaujintos būsimų verslo partnerių patikimumo patikrinimo rekomendacijos (toliau – rekomendacijos). Jas galima rasti čia http://mic.vmi.lt/documentspublic.do?&id=1000001567#tr1000001567. Rekomendacijų laikymasis padės ekonominę veiklą vykdantiems asmenims įsitikinti būsimų verslo partnerių patikimumu ir išvengti nesąžiningų asmenų neteisėtos veiklos pasekmių.

„Pagrindinis informacijos apie būsimą verslo partnerį surinkimo tikslas - įsitikinti, kad jis realiai vykdo ekonominę veiklą ir mokestines prievoles. Mokesčių mokėtojai turėtų išnaudoti visas turimas galimybes bei imtis papildomų, rekomendacijose nenurodytų veiksmų, kad įsitikintų verslo partnerių patikimumu, mokestine drausme ir sudaromų sandorių sąlygojamų mokestinių prievolių įvykdymu“, - sako VMI prie FM Kontrolės departamento direktorė Valė Kulvinskienė.

Didinant verslo atsakomybę prieš visuomenę, rekomendacijos papildytos Gyventojams ir Verslui skirtų portalų srityje „Rinkmenos“ viešai skelbiama informacija apie mokestinių nepriemokų turinčius asmenis; apie asmenis, kuriems buvo duotas mokesčių administratoriaus nurodymas mokesčių mokėtojui atsiskaityti negrynaisiais pinigais; apie daugiausiai mokesčių sumokėjusius bei laiku deklaravusius ir sumokėjusius mokesčius asmenis (išskyrus biudžetines įstaigas) bei kita anksčiau skelbta minėtuose portaluose nuolat atnaujinama informacija.

Kadangi prekių tiekimui į kitas ES valstybes nares 0 proc. PVM tarifą pritaikęs PVM mokėtojas privalo turėti ne tik įrodymus, pagrindžiančius prekių išgabenimo iš Lietuvos faktą, bet ir įrodymus, kad asmuo, kuriam prekės išgabentos, yra kitoje valstybėje narėje registruotas PVM mokėtojas, rekomendacijose atnaujinti ES valstybių narių PVM mokėtojų identifikacinių duomenų tikrinimo būdai ir šaltiniai: interneto svetainėje www.vmi.lt; apsilankius Europos Komisijos  interneto svetainėje http://europa.eu.int/vies/; paskambinus Mokesčių informacijos centro telefonu 1882; pateikus prašymą/paklausimą e. VMI portalo autorizuotų elektroninių paslaugų srityje Mano VMI.

Taip pat rekomendacijos papildytos galimybe pasitikslinti ES valstybių narių teritorijoje registruotų akcizais apmokestinamų prekių savininkų, sandėlių ir registruotų gavėjų akcizų identifikacinius numerius ir jiems registruotas prekių kategorijas Europos Komisijos interneto svetainėje http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/seed/.

VMI atkreipia dėmesį, kad atsižvelgiant į tai, jog teisei į PVM atskaitą atsirasti ir/ar sąnaudų pripažinimui reikalinga ne tik forma, bet ir realus turinys, sąskaitų – faktūrų nepakanka patvirtinti aplinkybei, kad sandoriai tarp įmonių ir mokesčių mokėtojo buvo tikri, o ne tariami. Todėl asmenys, siekdami tinkamai vykdyti mokestines prievoles ir išvengti galimų negatyvių pasekmių (susijusių su akcizais, PVM atskaitos ir "0" proc. PVM tarifo taikymo pripažinimu nepagrįstais, mokesčio permokos grąžinimo sustabdymo dėl pradėto tyrimo), turėtų įvertinti būsimą verslo partnerį, ar sudaromais sandoriais nebus prisidedama prie sukčiavimo:

- atkreipti dėmesį į aplinkybes, kuriomis užmegzti verslo kontaktai su prekių tiekėjais ir pirkėjais;

- įsitikinti, kad būsimi verslo partneriai yra realią veiklą ir mokestines prievoles vykdantys bei PVM ir/ar akcizų mokėtojais atitinkamoje valstybėje narėje registruoti subjektai (ypatingą tais atvejais, kai prekių pirkėjais ir gavėjais bus skirtingi subjektai);

- jei būsimojo verslo partnerio siūlomas atsiskaitymo būdas - grynaisiais pinigais, išsiaiškinti, ar toje valstybėje, kurioje įsikūręs būsimasis verslo partneris, teisės aktai nedraudžia arba neriboja atsiskaitymų negrynaisiais pinigais;

- įsitikinti, kad fiziniai asmenys, su kuriais vykdomos derybos bei sudaromi sandoriai, yra faktiškai įgalioti atstovauti įmones, kurių vardu yra įforminami sandoriai;

- jei būsimą verslo partnerį, su kuriuo vykdomos derybos bei sudaromi sandoriai, atstovauja fiziniai asmenys, kurie atstovavo buvusius verslo partnerius, įsitikinti, ar buvę verslo partneriai neišregistruoti iš PVM ir/ar akcizų mokėtojų;

- išsiaiškinti, kokiais įrodymais bus pagrįstas prekių pristatymas pirkėjui ir disponavimo jomis perdavimas (atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes, tik išrašytos sąskaitos bei prekių gabenimo dokumentai (CMR) gali būti vertinami kaip nepakankami įrodymai, patvirtinantys disponavimo prekėmis perdavimą verslo partneriams).

Išsamią informaciją apie mokesčius galima rasti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt, pasikonsultuoti paskambinus trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882, kurio teikiamos konsultacijos yra įrašomos ir lygiavertės rašytinėms.

Ilona Radzevičienė
Alytaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija
tel.: +370 315 55820, +370 686 89017
el. p. il.radzeviciene@vmi.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.