Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Telšių gyventojai ir investuotojai ieško bendro vardiklio

2013-12-05

Telšių gyventojai ateities viltis deda į gamybos atgaivinimą, tačiau investuotojus įsileidžia atsargiai. Pasak ekspertų, statybos ir lengvosios pramonės tradicijos Telšiuose dar gyvos, o infrastruktūra, iš arenos pasitraukus didžiosioms įmonėms, tebėra iki galo neišnaudota. Apie Telšių ateities perspektyvas ir efektyviausias plėtros kryptis Telšių politikai, verslininkai ir bendruomenės atstovai gruodžio 4 dieną diskutavo su ekonomikos ekspertais debatuose "Telšiai: verslo ir užimtumo perspektyvos", kuriuos organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Telšių meras Vytautas Kleiva nupiešė tokią Telšių ateities viziją: tai būsiantis kultūros, turizmo, sporto, religinis, bet ne pramoninis centras. Kita vertus, meras pripažino, kad renkant miesto biudžetą matyti, kad ši vizija nepadeda kurti darbo vietų ir aukštesnių atlyginimų. Pasak jo, čia gali padėti pramonė, ir savivaldybė ieško galimybių pritraukti investuotojų.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto projektų vadovas Laurynas Rekašius pritarė merui, kad investicijos turi teigiamą poveikį vietos gyventojų gerovei: "Gebėjimas pritraukti investicijų sprendžia daugybę kitų problemų. Mūsų skaičiavimu, pritraukus 10 tūkstančių litų tiesioginių užsienio investicijų vienam gyventojui, vidutinis darbo užmokestis tame regione pakyla 331 litu," - sakė L. Rekašius. Laisvosios rinkos instituto kasmet rengiamame savivaldybių reitinge Telšiai nuosekliai kyla į viršų ir dabar užima 17 vietą iš 53 Lietuvos rajonų savivaldybių. Vidaus reikalų ministerijos specialistas Andrius Valickas pastebėjo, kad per pastarąjį pusmetį bruto darbo užmokestis Telšiuose šoktelėjo net 200 litų, tačiau vis dar atsilieka nuo šalies vidurkio.

Finansų ministerijos ES struktūrinės paramos departamento direktorė Loreta Maskaliovienė patarė planuojant būsimas ES investicijas regione daugiausia dėmesio skirti sektoriams, kurie duos didžiausią ekonominę grąžą: "Naujojo ES finansavimo laikotarpio prioritetai - inovacijos, aukštosios technologijos, informacinės technologijos, kūrybinės industrijos, smulkus ir vidutinis verslas, - sakė L. Maskaliovienė. Ji taip pat pažymėjo, kad turizmas, kultūra ir sportas struktūrinių fondų lėšomis galės būti remiami tik išimtiniais ir gerai pagrįstais atvejais.

"Investors' Forum" vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė patarė investuotojų paieškoms pasitelkti specializuotas valstybines institucijas: "Regionas pats vienas negali pritraukti investicijų. Dėl to reikėtų glaudžiai bendradarbiauti, pavyzdžiui, su "Investuok Lietuvoje", kuri yra atsakinga už investicijų pritraukimą į mūsų šalį," - sakė R. Skyrienė.

Jau kelerius metus kalbama apie nemažą investiciją, kurią Telšiuose planuoja "Vičiūnų grupė": šalia Telšių turėtų pradėti veikti didžiausias Lietuvoje paukštynas, planuojamos investicijos - 80 milijonų litų. Susitikime dalyvavęs "Vičiūnų grupės" bendrasavininkis Liudas Skierus nurodė, kad įmonė siekia efektyviai išnaudoti Lietuvos galimybes plėtoti maisto pramonę. "Turime aukštos kokybės išteklius, kurie leidžia sukurti labai aukštą pridėtinę vertę. Produkciją realizuojame Pietryčių Azijoje, Japonijoje, Skandinavijoje ir kitose šalyse, kurių vartotojams reikalingi aukštos kokybės produktai", - sakė L. Skierus. Pasak jo, tokios stambios įmonės kaip "Vičiūnų grupė" sukuria galimybes dirbti ir užsidirbti ne tik gyventojams, bet ir kitoms įmonėms: "Lietuvoje turime daug tiekėjų, kurie gali uždirbti iš mūsų. Tiksliau sakant, jiems už paslaugas ir prekes per mus sumoka britai ir prancūzai."

Tačiau paukštyno statybai, būgštaudama dėl taršos ir kvapų, atkakliai priešinasi vietos bendruomenė. L. Skierus tikina, kad negali sau leisti investuoti neatsakingai ir rizikuoti savo tarptautine reputacija: "Jei mes investuotume neatsakingai, sėkmingai nedirbtume Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Estijoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Įvertinant mūsų patirtį, reikėtų pasitikėti."

Daugiau informacijos (informacinis paketas, visuomenės nuomonės tyrimo rezultatai ir nuotraukos): http://ec.europa.eu/lietuva/ziniasklaidai/05122013_telsiu_gyventojai_investuotojai_lt.htm

Spaudos ir informacijos skyrius
Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje
Gedimino pr. 16, LT-01103 Vilnius
Tel: +370 5 2313186
Fax: +370 5 2313192

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.