Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Europos Parlamento narys: Lietuvos, Rusijos ir Baltarusijos tarpusavio supratimui atominės energetikos srityje trukdo bendras fonas

2013-12-10

Europos Parlamento narys iš Lietuvos Justas Paleckis mano, kad nepaprasta padėtis dėl energetikos Baltijos regione, taip pat Lietuvoje, susiklostė dėl regiono šalių sudėtingų tarpusavio santykių. Jo nenustebino tai, kad dėl Baltijos atominės elektrinės statybos Kaliningrado srityje kyla Lietuvos protestai, kadangi, kaip tvirtina Lietuvos valdžia, esama per mažai informacijos apie tokius objektus ir tai kelia rimtą susirūpinimą. Tuo tarpu Rusijos ir Baltarusijos pusės ne kartą per kelerius metus yra pareiškusios, kad visa informacija, taip pat ir sudaryta lietuvių kalba, buvo perduota ne sykį. Dėl tokių pareiškimų, kurie prieštarauja vienas kitam, susidarė aklavietė. J. Paleckio nuomone, bus nepaprasta rasti išeitį.

„Norint pareikšti nuomonę šiuo itin sudėtingu klausimu, reikia turėti tikslią informaciją. Bet kuriuo atveju Lietuva gyvybiškai suinteresuota taikyti aukščiausius saugos standartus statant ir eksploatuojant tas atomines elektrines. Manau, kad geresniam savitarpio supratimui trukdo ne itin geras bendras Lietuvos santykių su Rusija ir Baltarusija fonas“, – sako Europos Parlamento narys iš Lietuvos.

„Kai viešėjau Baltarusijoje, oficialieji asmenys man tiesiai pasakė: jei santykiai su Lietuva būtų kitokie, ta atominė elektrinė būtų kitoje vietoje. Pagerinti šiuos santykius ne taip paprasta“, – pridūrė jis.

Lietuvos žiniasklaidoje užsienio reikalų viceministras A. Krivas yra pareiškęs, kad Lietuva suinteresuota turėti informaciją apie Baltijos atominės elektrinės projektą, tačiau Rusija neatsako į klausimus, kuriuos jai užduoda oficialieji Vilniaus asmenys. Savo ruožtu Rusijos valstybinė korporacija „Rosatom“ patvirtina, kad išsamiai atsako į klausimus, o pati Lietuva nesiekia dialogo.

„Lietuva tapo vienintele valstybe, vengiančia dvišalių konsultacijų dėl Baltijos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo, ir skirtingai nei kitose regiono šalyse, šis procesas nebuvo baigtas. Be to, Rusijos URM siuntė dešimtis notų su atsakymais į konkrečius Lietuvos techninius klausimus. Be to, pagrindiniams Lietuvos Respublikos ministrams buvo išsiųsti laiškai, kuriuose aiškinama padėtis dėl Baltijos AE. Lietuvos ambasadorius Rusijoje buvo pakviestas dalyvauti Sankt Peterburge 2011 metų birželio 14, 15 d. vykusiame seminare „Baltijos atominė elektrinė: svarbiausių saugos reikalavimų atitikimas“. Rusijos valstybinė korporacija „Rosatom“ Lietuvai reguliariai siunčia informaciją, susijusią su Baltijos atomine elektrine, ir atsako į klausimus, gaunamus iš Lietuvos. Bendras atsakymų į techninius iš Lietuvos pusės gautus klausimus, kurie buvo išsiųsti į Lietuvą, skaičius iki šios dienos buvo daugiau kaip 1 000 puslapių. Be to, Rusijos URM kanalais Lietuvai buvo perduotas baigtos PAVA sutrumpintas variantas, Lietuvai prašant specialiai išverstas į lietuvių kalbą. Paskutinį dokumentų rinkinį Rusijos valstybinė korporacija „Rosatom“ išsiuntė 2013 m. kovo 13 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministrui V. Mazuroniui raštu Nr. 1-1/8538, kuriame dar kartą buvo patvirtinto Rusijos valstybinės korporacijos „Rosatom“ pasirengimą surengti oficialią konsultaciją Lietuvoje dėl Baltijos AE projekto bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje. Be to, kvietimas surengti konsultacijas Lietuvos pusei buvo patvirtintas oficialiuose dokumentuose (būtent Tarpvyriausybinės Rusijos ir Lietuvos prekybos ir ekonomikos, mokslo ir technikos, humanitarinio ir kultūrinio bendradarbiavimo komisijos VIII posėdžio, vykusio 2011 metais, baigiamajame protokole). Atsižvelgdamas į visus pirmiau aprašytus veiksmus, esu priverstas pranešti, kad Rusijos pusė yra labai nusivylusi dėl Jūsų neseniai padaryto pareiškimo, kad mūsų valstybės nepakankamai bendradarbiauja Baltijos AE statybos projekto įgyvendinimo klausimais“, – rašte, adresuotame Lietuvos užsienio reikalų viceministrui A. Krivui, rašo Valstybinės korporacijos „Rosatom“ komunikacijų departamento direktorius S. Novikov.

Paviešinus raštą Lietuvos žiniasklaidoje, Lietuvos užsienio reikalų ministras pateikė naują pareiškimą, kuriame pakartojo, kad jis negauna iš Rusijos atsakymų į savo klausimus apie Baltijos AE projektą.

Nekomercinė partnerystė RBMC (Sankt-Peterburgas) atlieka atominės energetikos perspektyvų Baltijos jūros regione tyrimą. Viena iš tyrimo dalių susijusi su Lietuvos politikų, energetikų ir ekonomistų nuomonių rinkimu ir nagrinėjimu.

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.