Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Sostinėje prasidėjo pirmasis Vilniaus inovacijų forumas

2013-12-04

Šiandien, gruodžio 4 d., prasidėjo pirmasis Ūkio ministerijos ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) rengiamas Vilniaus inovacijų forumas („Innovation Drift“), kuriame daugiau nei 600 dalyvių dvi dienas diskutuos apie naujovių reikšmę visos Europos ekonomikai. Diskusijas papildys mokslo ir technologijų paroda, o trečią dieną Forumo svečiai lankysis inovatyviausiose Lietuvos įmonėse.

„Europa konkuruoja pasauliniu mastu žinių, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse. Tačiau Europos Sąjungos (ES) intelektinį ir mokslinį potencialą ne visada pavyksta paversti rinkai tinkamais produktais ir paslaugomis. Todėl turime ieškoti naujų mokslo rezultatais ir inovacijomis grindžiamų galimybių. Ruošiantis naujajam finansavimo periodui 2014–2020 m. svarbu atkreipti dėmesį į viso inovacijų kūrimo ciklo etapus ir stiprinti vieną iš pagrindinių – eksperimentinės plėtros veiklas, vykdomas verslo įmonėse bei mokslo ir studijų institucijose“, – kreipdamasis į Forumo dalyvius sakė ūkio ministras Evaldas Gustas.

Pasak ūkio ministro Evaldo Gusto, geresnės finansavimo galimybės ir įgūdžiai, o taip pat didelis dėmesys klasterizacijos ir įmonių tinklų plėtros skatinimo politikai gali sukurti palankią aplinką Europos įmonėms klestėti, ekonomikai augti ir darbo vietoms kurti.

„Atvira interneto platforma yra nepaprastai reikšminga, tai – pagrindinis raktas į visas inovacijas internete. Atviras internetas labai svarbus ir demokratijai – juk ši taip pat turi būti atvira“, – sakė  Pasaulinio interneto tinklo (angl. „World Wide Web“) kūrėjas seras Timas Johnas Bernersas-Lee, pagrindinis Forumo pranešėjas.

Pasak ūkio ministro, šiuo metu pagrindinis Europos Sąjungos inovacijų politikos akcentas yra pavyzdinė strategijos „Europa 2020“ iniciatyva „Inovacijų sąjunga“. ES Inovacijų sąjungos strategijoje išdėstoma strateginė inovacijų koncepcija, pagal kurią siekiama skatinti veiklą mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse Europoje ir ieškoti būdų greičiau perkelti į rinką perspektyvias idėjas ir atradimus.

„Šių metų gruodžio 2 d. ES Taryboje patvirtinome visai Europai labai svarbų dokumentą – reglamentą, kuriuo nustatoma 2014-2020 metų daugiametė finansinė programa. Naujojoje finansinėje perspektyvoje mokslinių tyrimų ir inovacijų skatinimas bus įgyvendinamas per didžiausią ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“.Atsižvelgiant į 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą, visos ES valstybės narės buvo įpareigotos parengti mokslinių tyrimų ir inovacijų pažangiosios specializacijos strategijas, kuriomis remiantis kiekvienoje valstybėje narėje bus vystomi moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra bei inovacijos. Mes tikime, kad tai padės skatinti smulkiųjų ir vidutinių įmonių ir pramonės augimą ES, o kartu ir Lietuvoje. Taip pat pritariame, kad investicijos į mokslinius tyrimus ir inovacijas skatina produktyvumą ir jų vaidmuo ypač svarbus kuriant darbo vietas“, – kalbėdamas Forumo spaudos konferencijoje pabrėžė E. Gustas.

Vilniaus inovacijų forumas, įkvėptas panašių renginių, vykstančių įvairiose pasaulio šalyse, siekia Lietuvos sostinėje pradėti aukšto lygio diskusijas apie inovacijas ir mokslinius tyrimus bei jų reikšmę Europos ateičiai ir konkurencingumui. „Norime, kad į Baltijos jūros šalių regioną būtų atkreipta daugiau dėmesio. Esame talentingi, kūrybiški. Mokslas turi žinių, o verslas gali šias žinias paversti pinigais“, – sakė MITA vadovas Arūnas Karlonas.

Pirmąją Forumo dieną sesijos apie moteris inovatores dalyviai diskutuos apie moterų inovatorių indėlį į verslą, mokslą ir technologijų kūrimą bei moterų įtraukimą į šių sričių veiklą. Apie moterų verslumo skatinimą kalbėsianti kompanijos „Zen Digital Europe“ įkūrėja Cheryl D. Miller, dažna įvairių verslo renginių pranešėja, mėgsta posakį „Mergaitės išgelbės pasaulį“ ir teigia, kad, siekiant globalaus tvarumo sąvokos įgyvendinimo, pusė pasaulio gyventojų, t. y. moterys, turi rimtai imtis kurti ateitį ir tose srityse, kurios tradiciškai laikomos labiau vyriškomis.

Vokietijos sostinės pradedančiųjų įmonių bendruomenės lyderis, Berlyno pradedančiųjų įmonių akademijos įkūrėjas ir vadovas Christophas Räthke kitos teminės sesijos dalyviams pristatys pranešimą apie tai, kada nereikėtų pradėti kurti įmonės. Sesiją pratęs diskusija apie praktines pradedančiųjų įmonių problemas, idėjų pristatymą investuotojams, bus aptartos ir kelios sėkmės istorijos.

Antrą Forumo dieną daugiausia dėmesio bus skirta ekologinių inovacijų, tvarios plėtros ir aplinkos tausojimo klausimams aptarti, o juos nagrinės pranešėjai, iš tikrųjų dalyvaujantys žaliųjų inovacijų projektuose. Pagrindinis antros Forumo dienos pranešėjas – R. Bransono bendražygis ir pelno nesiekiančios organizacijos „Carbon War Room“ vykdomasis direktorius Peteris Boydas, skatinantis verslą priimti sprendimus, padedančius sumažinti anglies dvideginio išmetimą į aplinką ir taip stabdyti klimato pokyčius.

Vilniaus inovacijų forume vyks įvairios teminės sesijos: Ūkio ministerija su Baltijos jūros regiono valstybių atstovais ruošiasi diskutuoti apie inovacijų skatinimą regione ir jų sąsajas su sumania specializacija, kuri turės būti įgyvendinta nuo kitos 2014–2020 m. finansinės perspektyvos.

Lietuvos verslo konfederacija (LVK) ruošia sesiją apie naujus verslo modelius, Lietuvos inovacijų centras moderuos sesiją apie inovacijas regionuose, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija rengia sesiją apie inovacijas sveikatos ir gyvybės mokslų srityse, apie efektyvų inovacijų įgyvendinimą vykdant viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektus.

Į Vilniaus inovacijų forumą susirinko daugiau kaip 600 dalyvių, atvyko per 100 pranešėjų iš įvairių pasaulio šalių. Forume nagrinėjamos daugiau nei 10 temų, pranešėjai perskaitys keliasdešimt pranešimų, sudalyvaus keliolikoje diskusijų. Renginyje dalyvauja aukšti Europos Komisijos pareigūnai, inovatyviausių įmonių vadovai, pasaulio ir Lietuvos verslo ir mokslo lyderiai, viešojo sektoriaus atstovai.

Forumo dienomis viešbutyje „Radisson Blu Lietuva“ vyksta Mokslo ir technologijų paroda, kurioje Lietuvos ir tarptautinės įmonės, mokslo ir technologijų parkai, vyriausybinių institucijų ir verslo atstovai bei įvairių sričių profesionalai pristato inovatyvius sprendimus, išradimus ir idėjas. Apie 40 parodos dalyvių savo stenduose demonstruoja įvairiausius eksponatus: nuo elektrinio dviračio variklio, išmaniųjų žaislų, robotų, specialių inovatyvių programėlių iki mobilių laboratorijų ir pirmųjų lietuviškų kosminių palydovų. Visiems miestiečiams ir sostinės svečiams paroda atvira gruodžio 4 d. 16–20 val. ir gruodžio 5 d. 15.30–18 valandomis. Daugiau informacijos apie parodą galima rasti interneto svetainės www.vif2013.com skiltyje „Exhibition“.

Vilniaus inovacijų forumas („Innovation Drift“) yra vienas iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai renginių. Forumas finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis. Informaciniai forumo partneriai: LRT, „Delfi“, IQ ir „The Lithuania Tribune“.

Daugiau informacijos internete adresu http://www.vif2013.com/.

Tomas Lavišius
Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos
Viešųjų ryšių ir protokolo skyrius
Tel. 8 706 64 846
Mob. 8 616 19 075
El. p. tomas.lavisius@ukmin.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.