Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Europos Komisija įvertino SGD terminalo projektą: pagrįstas ir atitinkantis ES pamatinius principus

2013-11-20

Europos Komisija  šiandien oficialiai patvirtino,  kad  AB "Klaipėdos nafta" įgyvendinamo suskystintųjų gamtinių dujų terminalo (SGDT) projekto  finansavimo būdas, terminalo verslo modelis ir numatoma valstybės parama atitinka ES Sutarties pamatinius principus.  Komisijos išvados atveria vartus terminalo reguliavimo įteisinimui ir yra vienas svarbiausių argumentų tiek užsitikrinant Europos investicijų banko paskolą, tiek rengiantis SGDT operatoriaus veiklai.

Komisijos išplatintame pranešime teigiama, kad valstybės parama SGD terminalo projektui atitinka ES energetikos tikslus ir neiškreipia konkurencijos, nes projektas integruos Lietuvą į Europos dujų rinką ir stimuliuos konkurenciją Lietuvos rinkoje.

"Valstybės parama sumažins Lietuvos priklausomybę nuo vienintelio dujų tiekėjo ir padidins tiekimo saugumą. Diversifikuodamas dujų tiekimą, terminalas skatins dujų tiekėjų konkurenciją, o tai, savo ruožtu, duos naudos vartotojams", - pažymėjo Komisijos viceprezidentas konkurencijos politikai  Joaqunas Almunia.

Europos Komisija valstybės pagalbos pagrįstumą nagrinėjo vertindama 2013 metų liepos 9 dieną pasirašytą sutartį dėl paskolos iš Europos Investicijų Banko (EIB). Tuo pat metu Europos komisija atliko labai detalų projekto ir teisinės aplinkos įvertinimą, nes buvo gavusi Lietuvos dujų asociacijos skundą, kuriame teigiama, kad valstybės parama SGD terminalui bus neteisėta ir neatitinkanti konkurencingumo principų.

Komisija detaliai vertino ekonominį projekto pagrindimą, laivo-talpyklos nuomos sąlygas ir išpirkimo opciją, dujų tarifų struktūrą, finansavimo modelį, nagrinėjo Lietuvoje veikiančių ir projektą reglamentuojančių įstatymų bazę, projekto įgyvendintojo pasirinkimą.

"Šis vertinimas buvo tarsi egzaminas, kurį išlaikėme puikiai. Europos Komisija ne tik suteikė mandatą tęsti pasirinktos strategijos įgyvendinimą, bet ir pripažino, kad SGD terminalo projektas yra skaidrus, ekonomiškai pagrįstas ir perspektyvus. Galima sakyti, kad nebeliko jokių kliūčių pasirinktam terminalo verslo modeliui ir projekto statybos finansavimui užtikrinti", -  sakė AB "Klaipėdos nafta" generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Europos Komisija detaliai išnagrinėjo ir pritarė Valstybės garantijai už EIB (ir galimai kitų institucijų) paskolas, projekto pastoviųjų veiklos sąnaudų socializavimui per gamtinių dujų tarifą ar papildomą dedamąją, įstatyme numatytai prievolei energijos gamintojams per SGD terminalą įsigyti 540 mln. kubinių metrų gamtinių dujų per metus, uosto infrastruktūros plėtojimo darbams bei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atliekamoms investicijoms, susijusioms su SGD terminalu.
 
"Komisijos išvados yra aiškus signalas finansų rinkoms bei potencialiems partneriams ir tas signalas yra žalios spalvos", - pažymėjo R.Masiulis.

Gavus EK išvadas Finansų ministerija artimiausiu metu galėtų suteikti valstybės garantiją SGD terminalo finansavimui. 

Numatoma, kad Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas Klaipėdos uoste pradės veikti 2014 metų pabaigoje.

Valstybei priklauso 72,32 proc.  "Klaipėdos naftos" akcijų.

Daugiau informacijos:
Indrė Milinienė
Tel.: 8 46 391 722
El.paštas: i.miliniene@oil.lt



Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.