Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Šilumos ūkio pertvarka nėra nukreipta tik į biokuro naudojimo didinimą

2013-07-12

Pasklidus abejonėms, kad Vyriausybės įstatymas dėl šilumos ūkio reformos labiau koncentruojasi į biokurą, ir baiminamasi, kad tai sukurs monopoliją, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius teigia, kad įstatymu kaip tik ir bandoma užkirsti kelią monopolizacijai ir kainų kilimui.

Šiuo metu daugiau kaip 50 proc. centralizuotai šilumą tiekiančių įmonių biokurą parduoda vienas tiekėjas, penki didžiausi biokuro tiekėjai užima 75 proc. biokuro pardavimo rinkos.

„Dar konservatorių laikais parengtas biokuro prekybos biržoje modelis pasirodė tik popierinis ir praktiškai nefunkcionalus. Prekyba biržoje realiai nevyko, tokiu būdu ne tik užkertant galimybę ateiti į biokuro prekybos rinką naujiems dalyviams, bet ir galimybei prekiauti objektyviai ir skaidriais pagrindais susiformavusia biokuro kaina. Priimtuose šilumos ūkio pertvarkos įstatymų pakeitimuose parengtas naujas biokuro prekybos biržoje modelis, kuris užtikrins realiai veikiančią prekybą“, – sako Vyriausybės vadovas.

Naujas biokuro prekybos biržoje modelis paskatins smulkių vietos gamintojų plėtrą, juos įtraukiant į biokuro prekybos rinką veikti vienodomis sąlygomis su stambiausiais rinkos dalyviais, taip pat urėdijų dalyvavimą.

Premjeras teigia, kad šilumos ūkio pertvarka nėra nukreipta tik į biokuro naudojimo didinimą. Nacionalinėje programoje bus siekiama optimalaus ir pigiausio sprendimo, šilumą gaminant iš komunalinių atliekų, taip pat panaudojant iš pramonės įmonių susidarančią likusią šilumos energiją, biodujas ir optimalų biokuro kiekį.

Pasak premjero, projektai buvo būtini, nes 2011 m. nustatyta nepriklausomų šilumos gamintojų planavimo ir reguliavimo aplinka nepasiteisino – nesudarė prielaidų šilumos kainų mažinimui. Nereguliuojamiems šilumos gamintojams buvo paliekama galimybė visą naudą pasilikti nemažinant šilumos kainos, net ir tais atvejais, kai investicijoms į šilumos gamybą buvo skiriama parama.

„Pavyzdžiui, Vilniuje ir Kaune didesnis biokuro panaudojimas šilumos gamyboje esminės įtakos šilumos kainos mažėjimui neturėjo, kadangi biokuro katilines pasistatę privatūs nereguliuojami šilumos gamintojai šilumą parduoda tik keliais procentais mažesne kaina, nors šilumos gamybos kaina iš biokuro tose katilinėse yra apie 30 procentų mažesnė už šilumos gamybos kainą ir gamtinių dujų. Priimtais įstatymų pakeitimais bus atlikti reguliaciniai kainodaros pakeitimai, kurie užtikrins sąžiningą konkurenciją šilumos gamybos sektoriuje ir kainos mažėjimą vartotojams“, – sako Ministras Pirmininkas.

Spaudos tarnyba
Vyriausybės kanceliarija
8 706 63746
spauda@lrv.lt
 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.