Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Rytoj – Pasaulinė aplinkos diena

2013-06-04

Birželio 5-ąją, per Pasaulinę aplinkos dieną, Vilniuje, Donelaičio g. 16, kur gyveno gamtos riteriu tituluotas aplinkosaugos korifėjus Viktoras Bergas, aplinkos ministras Valentinas Mazuronis atidengs šiam žymiam aplinkosaugininkui skirtą memorialinę lentą. Atidengimo ceremonija prasidės 10 val. 

Pasaulinę aplinkos dieną tarptautinė bendruomenė pažymės jau 41-ąjį kartą. Ją minėti buvo nuspręsta 1972 m. Stokholme vykusios Jungtinių Tautų sukviestos pasaulinės konferencijos, skirtos žmonijos aplinkos problemoms ir davusios pradžią darnaus vystymo idėjai, metu. Vienas pagrindinių Pasaulinės aplinkos dienos tikslų, pasak ministro Valentino Mazuronio, – atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias aplinkosaugos problemas ir skatinti jas spręsti. „Kiekvienas žmogus turi suprasti, kad raginimai rūpintis aplinka nėra tuščios kalbos. Juk aplinka – tai vieta, kurioje jis gyvena, oras, kuriuo jis visą laiką kvėpuoja, vanduo, kurį jis kasdien geria. Ir nesirūpindamas aplinka, jis pirmiausia nesirūpina savimi“, – sako ministras.

Vilniaus gyventojai ir svečiai rytoj kviečiami į Pasaulinei aplinkos dienai skirtą renginį „Kokiu oru mes kvėpuojame“ Europos aikštėje (prie savivaldybės). Jis vyks nuo 8. 30 val. iki 15 val. Atvykusieji į renginį galės sužinoti, kokių aplinkos oro teršalų koncentracija ir kokiuose miestuose matuojama, susipažinti su pagrindiniais oro kokybės tyrimų duomenimis ir jų vertinimu, tiesiogiai stebėti Aplinkos apsaugos agentūros mobilios laboratorijos, matuojančios teršalų koncentraciją ore, ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos mobilios meteorologinės stoties darbą.

Šiemetinės Pasaulinės aplinkos dienos šūkiu Jungtinės Tautos pasirinko raginimą planetos gyventojams maistą vartoti kuo atsakingiau – „Galvok, valgyk, taupyk“. Nors Žemėje dar pakanka išteklių išmaitinti 7 milijardus žmonių, net trečdalis maisto lieka nepanaudota ar iššvaistoma. Todėl ištekliai ir pastangos jam gaminti eikvojami perniek. 

Pasaulinei aplinkos dienai skirti renginiai vyks daugelyje pasaulio šalių, o oficialia jos šeimininke šiais metais tapo Mongolija – šalis, sustabdžiusi aplinką teršiančią kalnakasybą, sodinanti medžius, kovojanti su dykumėjimu. Ulan Batore bus surengtas iškilmingas minėjimas. 

Lietuvoje pagal susiklosčiusią tradiciją per Pasaulinę aplinkos dieną teikiama prestižinė Viktoro Bergo premija. Ši Aplinkos ministerijos įsteigta premija jos sistemos darbuotojams skiriama kas dveji metai už išskirtinius nuopelnus aplinkosaugai. Šiemetinis laureatas bus paskelbtas ir apdovanotas rytoj per ministerijos rengiamą Pasaulinės aplinkos dienos minėjimą. 

Rytoj pirmą kartą taip pat bus įteikta ir kita garbinga Aplinkos ministerijos premija, pavadinta vieno iškiliausių XX a. II pusės Lietuvos ichtiologų prof. Juozo Virbicko vardu. Lyginiais metais ji bus skiriama už nuopelnus žuvų išteklių apsaugai ir žvejybos kontrolei, nelyginiais, kaip šiemet, – už nuopelnus žuvininkystės mokslui, visuomenės švietimui ir tausaus žuvų išteklių naudojimo propagavimui.

Minėjimo metu taip pat bus pagerbti pilietinių aplinkosauginių akcijų iniciatoriai, aktyvūs gamtosaugininkai, ekologiško gyvenimo būdo propaguotojai. Apdovanojimai bus įteikti: buvusiai mokytojai, beveik 3 dešimtmečius išdirbusiai Kapčiamiesčio vid. mokyklos direktoriaus pavaduotoja, Birutei Stacevičienei – už informacinio namelio-miško muziejaus įkūrimą ir edukacinę veiklą; Nacionalinės teismų administracijos darbuotojui Antanui Girniui – už pastangas įgyvendinti idėją atsisakyti popierinių dokumentų naudojimo ir pereiti prie elektroninių dokumentų puoselėjant gamtą; Gargždų bendruomenei – už indėlį įgyvendinant Europos kraštovaizdžio konvenciją, įtraukiant visus bendruomenės narius tvarkyti ir puoselėti Gargždų kraštovaizdį; Jurbarko rajono ūkininkams Editai ir Erikui Laiconams – už pasiektą tikslą jų žemę paskelbti saugoma valstybės, kad Margupio šlaituose ir slėnyje būtų išsaugoti kadagynai ir stepinės pievos, kuriose auga daug į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų; nardymo centrą „Diugonis“ – už rengiamas šalyje akcijas ežerams valyti; Baltijos aplinkos forumą – už iniciatyvą „Pranešk apie skriaudžiamą gamtą“, kuri suteikia galimybę kiekvienam žmogui elektroniniu būdu greitai ir patogiai pranešti apie pastebėtas aplinkosaugines problemas; Lietuvos gamtos fondą – už projektą pamestai žvejybos įrangai, seniems žvejų tinklams Baltijos jūroje surinkti;TV laidų autorių Paulių Korsaką – už idėjos „Pagavai – paleisk“ propagavimą.

Kad aplinkos apsaugai vis daugiau dėmesio skiria ir pramonininkai, rodo tradicinis verslo įmonių konkursas „Pasiekimai aplinkosaugoje“, kurį kasmet rengia Aplinkos ministerija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Aplinkos vadybos ir audito institutas ir Inžinerinės ekologijos asociacija. Nugalėtojų laurais rytoj pasipuoš šio konkurso laimėtojai – AB „Achema“, UAB „Šiaulių vandenys“, UAB „Traidenis“, UAB „Kibiras“ ir UAB „Aq Wiring Systems“.

Geriausiems Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų darbuotojams, daugiausia pažeidėjų sulaikiusiems aplinkos apsaugos pareigūnams bus įteikti ministerijos garbės ženklai, ministro padėkos  ir kiti apdovanojimai.

Raimonda Karnackaitė
Visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė
LR Aplinkos ministerija
266 3660
r.karnackaite@am.lt

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.