Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Seimo nario P. Saudargo pranešimas: "Saulės energijos gamybos proveržį sukėlė neprotingos Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatytos saulės energijos supirkimo kainos"

2013-01-15

Pranešimas VIR


Vyriausybė pirmadienį, sausio 14 d., pritarė ir pateikė Seimui svarstyti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas bei šio įstatymo pataisų įgyvendinimo įstatymą. Svarbiausias šių pataisų tikslas – apriboti išduodamų leidimų įrengti saulės jėgaines kiekį. Jau matome, kokį pasipriešinimą šios pataisos sukėlė saulės energijos gamintojų tarpe. Jų argumentai visiškai logiški: kaip reikalaujama įstatymo pataisoje, iki kovo 1 d. saulės energijos gamintojai nespės įrengti jėgainių ir pradėti pardavinėti elektros energijos į bendrą tinklą.

"Norėtųsi paklausti, kaip Vyriausybė užtikrins, kad jos atstovai neatsidurtų teismuose dėl teisėtų lūkesčių pažeidimo, nes įstatymas būtų taikomas ir tiems gamintojams, kurie jau turi leidimus įrengti tokias jėgaines, – klausė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Paulius Saudargas ir pridūrė, – sutinkame, kad įstatymą reikia taisyti ir tai buvo pasiūliusi ankstesnė Vyriausybė. Įvairioms institucijoms derinti šio straipsnio projektas buvo pateiktas dar praėjusių metų rugpjūčio 8 d. http://www.lrs.lt/pls/proj/dokpaieska.showdoc_l?p_id=151160&p_query=&p_tr2=&p_org=&p_fix=n&p_gov=n. Naujoji Vyriausybė siūlo žymiai radikalesnes priemones, tačiau kyla klausimas, ar jų įgyvendinimas nesukels didelių nuostolių valstybei".

Tačiau parlamentaras siūlo akcentus sudėlioti kiek kitaip ir atkreipti dėmesį į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) veiklą. "Didesnė nei tikėtasi saulės jėgainių plėtra vyksta pirmiausia dėl pernelyg aukštų šios energijos rūšies supirkimo kainų, kurias kasmet nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK). Praėjusiais metais galiojusi saulės jėgainėse pagamintos elektros kaina siekė net 1,44–1,80 Lt/kWh. Šiems metams VKEKK nustatė kiek mažesnes saulės jėgainėse pagamintos elektros supirkimo kainas – jos sieks 1,25–1,60 Lt/kWh. Rinkos dalyvių vertinimu, esant praėjusių metų supirkimo kainoms, jų padarytos investicijos atsiperka per 4–6 metus, todėl esant nustatytam 12 metų rėmimo laikotarpiui, verslininkai 6–8 metus gauna remtiną elektros kainą kaip gryną pelną. Remiantis šiais vertinimais, sąžininga saulės elektros supirkimo kaina turėtų siekti 0,5–0,6 Lt/kWh", – sako parlamentaras.

Anot P. Saudargo, darytina išvada, kad būtent VKEKK nekompetentingai padidintos saulės energijos supirkimo kainos pastaraisiais metais ir sukėlė dirbtinį prašymų išduoti leidimus saulės energetikai plėtoti ažiotažą. Kaip teigiama žiniasklaidoje, jei visi prašymai išduoti leidimus būtų patenkinti, bendra įrengta saulės jėgainių galia siektų 500 MW, vien šios energijos rūšies paramai kiekvienas iš mūsų, mokėdamas už suvartotą elektros energiją, sumokėtų apie 5 ct/kwh.

Nors nuolat tvirtinama, kad žalioji energetika pinga ir jos kainos artėja prie rinkos kainų, tačiau faktiškai VKEKK nustatomos kainos šių tendencijų neatspindi – kaip matome, saulės gamintojams iš VIAP lėšų mokama dešimt kartų didesnė kaina, nei prekiaujama elektros biržoje.

Lėšos, kurių reikia atsinaujinančių energetikos šaltinių gamybai ir balansavimui per pastaruosius 5 metus (nuo 2008 iki 2013 m.) išaugo daugiau kaip dešimt kartų (vidutiniškai kasmet jų poreikis didėja apie 60 proc.). Kitais metais mokėdami už elektrą, nuo kiekvienos kilovatvalandės 2 centus jau skirsime atsinaujinančiai energetikai.

"Kaip matome, nors ir "žalia", iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagaminta elektra yra brangi, todėl negali pakeisti iš kitų energijos šaltinių pagamintos elektros energijos ar pigesnio importo. Kaip tik dėl šios priežasties ankstesnės Vyriausybės pasiūlytoje nacionalinėje energetikos strategijoje buvo rekomenduojama laikytis branduolinės energetikos tęstinumo nuostatos", – sako P. Saudargas.


Seimo narys Paulius Saudargas
Tel. (8 5) 239 6352
Paulius.Saudargas@lrs.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.