Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

UAB MGF "Šviesos konversija" baigė įgyvendinti ES finansuojamą projektą "Lazeriai oftalmologinei chirurgijai"

2012-08-22

2009 m. rugpjūčio 26 d. LR Ūkio ministerija ir viešoji įstaiga Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė sutartį su UAB MGF "Šviesos konversija" dėl paramos teikimo projektui "Lazeriai oftalmologinei chirurgijai" pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos 1 prioriteto "Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra" priemonę "Intelektas LT". Įmonei skirta ES struktūrinių fondų parama sudarė 1,2 mln. Lt. Bendra projekto vertė siekė 2,7 mln. Lt.

2012 m. rugpjūtį UAB MGF "Šviesos konversija" sėkmingai baigė įgyvendinti tris metus trukusį projektą, kurio pagrindiniai tikslai buvo:

- Sukurti femtosekundinio lazerio, tinkamo ragenos lopo atpjovimo operacijoms, prototipą;

- Vykdyti mokslinius tyrimus, naudotinus ateityje kuriant universalų oftalmologinį lazerį.

Lazerinės akių chirurgijos idėja paprasta: jei trumparegę ar toliaregę akį "suremontuoti" gali prie pat akies pakabintas lęšis (akiniai) ar tiesiai prie ragenos priklijuotas lęšis (kontaktiniai lęšiai), gal galima suformuoti lęšį ir ant pačios akies paviršiaus? Priekinis akies paviršius, ragena, atsako už didžiąją dalį šviesos lūžio akies optinėje sistemoje. Vadinasi, jei sferinį jos paviršių galėtume kontroliuojamu būdu suplokštinti (ar dar labiau išgaubti), gautume lūžio pokytį, kurio reikia, kad trumparegis (ar toliaregis) žmogus imtų matyti ryškiai ir be akinių.

Moderniose ragenos chirurgijos operacijose (vadinamose LASIK) lazeriu apdorojamas ne ragenos paviršius, bet pirmiausia nuo paviršiaus atpjaunama plona, apie 0.1 milimetro storio jos plėvelė (lopas), tuomet suplokštinama ar išgaubiama ragena, o vėliau lopas užklojamas atgal. Tai sumažina gijimo trukmę ir diskomfortą pacientui.

Ragenos lopo pjovimui pastaruoju metu vis plačiau taikomi modernūs itin trumpus (šimtų femtosekundžių trukmės) šviesos žybsnius generuojantys kietakūniai lazeriai. Kita vertus, ragenos formavimui bene dvidešimt metų naudojami ultravioletinę spinduliuotę generuojantys eksimeriniai lazeriai yra technologiškai pasenę, brangi jų eksploatacija.

UAB MGF "Šviesos konversija" šiuo projektu siekė dviejų tikslų – iš vienos pusės, sukurti femtosekundinį lazerį tinkamą modernioms lopo pjovimo operacijoms, iš kitos – atlikti tyrimus, kurie leistų ateityje pakeisti eksimerinius lazerius į modernų lazerinį šaltinį, veikiantį femtosekundinio lazerio pagrindu.

Jei sukurtų produktų diegimas į rinką bus sėkmingas, galime tikėtis, kad oftalmologijos chirurgo kabinete šiuo metu operacijoms naudojamus du lazerius – femtosekundinį ir eksimerinį (drabužių spintos dydžio lazerinį monstrą) pakeis mikrobangų krosnelės dydžio dėžutė su užrašu "Light Conversion".

UAB MGF "Šviesos konversija" direktorius
Algirdas Juozapavičius

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.