Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Valstybinė darbo inspekcija: kas žinotina apie stažuotės, praktikos ir darbo sutartis

2012-08-07

Įgyti darbo įgūdžių jaunuoliai gali ne tik atlikdami praktiką ar iškart įsidarbindami. Lietuvoje pamažu populiarėja užsienyje labai plačiai praktikuojamos stažuotės.

Darbo santykius reglamentuojantys norminiai teisės aktai nenumato sąvokos "stažuotė" apibrėžimo. Lingvistine prasme stažuotė (nuo pranc. stage – "praktika") – tobulinimasis, kvalifikacijos kėlimas, savišvieta, praktika kur nors išvykstant (pvz., į užsienį, jame studijuojant), dirbant kitoje organizacijoje arba apskritai pradedant kur nors dirbti, siekiant įgyti kompetencijų, reikalingų konkrečioje veikloje arba pareigose. Taigi, stažuotė galima tiek esant darbo santykiams, tiek jei darbo santykių nėra (pvz., stažuotė studijų metu). Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad esant darbo teisinių santykių požymiams, t.y. susitarimui dėl darbo vietos, darbo funkcijų, darbo užmokesčio, paklusnumo darbdavio nustatytai tvarkai ir t.t., šalys turi pasirašyti pavyzdinės formos darbo sutartį, kurioje gali susitarti ir dėl stažuotės. Tokiu atveju darbuotojui taikomos visos Darbo kodekse ir kituose norminiuose teisės aktuose, reglamentuojančiuose darbo santykius, numatytos sąlygos, garantijos ir lengvatos. Jei stažuotė sutampa su darbo santykiais, t.y. už ją yra mokama, atlyginimas turi būti skaičiuojamas atsižvelgiant į darbo laiką: minimalus darbo užmokestis dirbant visą darbo dieną (8 valandas) turi būti ne mažesnis nei Vyriausybės nustatytas minimumas. Darbdavys – stažuotės organizatorius –mokėdamas pusę minimalaus darbo užmokesčio neturi teisės reikalauti, kad stažuotojas dirbtų visą darbo dieną. Dėl darbo dienos trukmės ir atlyginimo turi būti susitarta darbo sutartyje.

Kitas būdas, labiau tinkamas dar besimokantiems ar studijuojantiems jauniems žmonėms įgyti patirties, pasirinkti patraukliausią veiklos sritį – praktika. Praktikos sutartis sudaroma trišaliu principu, t.y. ją pasirašo pats praktikantas, priimanti įmonė ar institucija ir mokymo įstaiga. Nepaisant to, kad praktikos atlikimas nelaikomas darbo santykiais (dėl praktikos nesudaroma darbo sutartis ir nėra mokamas darbo užmokestis), praktikos rengėjas apie praktikantą taip pat turi pranešti Sodrai, taip užtikrindamas jam reikiamas socialines garantijas, pvz., valstybės paramą įvykus nelaimingam atsitikimui darbe ir pan. Praktikos atlikimo tvarką organizuoja praktikantą priėmęs darbdavys, susitaręs su praktikantu. Ypatingų ar / ir konkrečių reikalavimų dėl praktikos atlikimo laiko (pvz., dėl darbo dienos trukmės, valandų paskirstymo ir pan.) norminiai teisės aktai nenustato.

Darbo sutartys taip pat gali būti įvairių rūšių: trumpalaikės (ne ilgesniam nei 2 mėn. laikotarpiui sudaromos darbo sutartys skubiems darbams atlikti, pavaduoti laikinai nesančius darbuotojus ir pan.); nuotolinio darbo (kai dirbama ne darbovietėje); terminuotos (ne ilgesniam nei 5 metų laikotarpiui, pasirašomos nenuolatinio pobūdžio darbui atlikti), neterminuotos. Tačiau kad ir kokia sutartis būtų pasirašyta, darbuotojo paros darbo laikas (su tam tikromis išimtimis) neturi viršyti 8 valandų, o savaitės – 40 valandų. Visą darbo dieną dirbančiam darbuotojui negali būti mokamas mažesnis darbo užmokestis nei Vyriausybės nustatytas minimumas.

Neretai darbdaviai, norėdami įsitikinti, ar darbuotojas tinka vienam ar kitam darbui, sutaria su juo dėl bandomojo laikotarpio. Tačiau įsidėmėtina, kad bet kokiu atveju darbo sutartis turi būti pasirašyta ir apie darbuotoją prieš vieną dieną iki įsigaliojant darbo sutarčiai pranešta Sodrai. Priešingu atveju, net jei darbuotojas dirba nepasirašęs darbo sutarties nors ir vieną dieną, tai jau laikytina nelegaliu darbu, už kurį darbdaviui gresia bauda iki 10 tūkst. litų.

Primintina, jog darbo sutarties nepasirašęs darbuotojas negali pasinaudoti jam priklausančiomis socialinėmis garantijomis, o iškilus konfliktui su darbdaviu, pavyzdžiui, negavus atlyginimo, jam sunkiau įrodyti darbo faktą.

Daugiau apie darbo santykius galima rasti Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėje adresu www.vdi.lt arba pasikonsultuoti telefonu (8 5) 213 9772.

Audronė Guigaitė
Inspektavimo organizavimo,priežiūros ir informavimo skyriaus vy. specialistė
Valstybinė darbo inspekcija
Tel.: 8-5 265 16 28
audrone.guigaite@vdi.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.