Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Aukščiausias teismas: streikas "Švyturyje-Utenos aluje" buvo rengiamas neteisėtai

2012-03-06

Šiandien Lietuvos aukščiausias teismas paskelbė sprendimą, kuriuo pripažino, kad profesinių sąjungų atstovų inicijuotas streikas "Švyturyje-Utenos aluje" buvo rengiamas neteisėtai, nes aludariai įmonėje galiojančios Kolektyvinės sutarties nepažeidė. Analogišką sprendimą pernai rugsėjo mėnesį buvo paskelbęs ir Klaipėdos apygardos teismas.

"Džiaugiamės, kad teismų maratonas baigėsi ir patvirtino, kad vadovaudamiesi Kolektyvine sutartimi su darbuotojais elgiamės garbingai ir sąžiningai. Tikime, kad šis teismo sprendimas nuramins dirbtinai keliamas aistras ir padės pratęsti dialogą ir su darbuotojais, ir su profesinėmis sąjungomis", - sakė UAB "Švyturys-Utenos alus" generalinis direktorius Rolandas Viršilas.

Seniausių Lietuvos aludarių ir profesinių sąjungų atstovų ginčas tęsiasi nuo pernai metų birželio mėnesio, o nesutariama buvo dėl darbininkų atlyginimų pakėlimo: bendrovė siūlė atlyginimus didinti beveik 2 procentais, su kuo nesutiko profsąjungų veikėjai, reikalaujantys atlyginimus kelti 12,4 procento.

Nepatenkinti šiuo pasiūlymu profesinių sąjungų atstovai inicijavo streiko paskelbimą, tačiau aktyvaus įmonės darbuotojų palaikymo nesulaukė. Balsų užteko rengti streiką tik gamybos padalinyje. "Švyturys-Utenos alus" streiko organizavimą apskundė teismui ir streikas du kartus buvo atidėtas.

Teisės specialistai pabrėžia, jog profsąjungų siekis organizuoti streiką nesulaukus teismo sprendimo prieštaravo pačių profesinių sąjungų su įmone pasirašytai Kolektyvinei sutarčiai. Joje numatyta, kad, sutarčiai galiojant, nesutarimai yra sprendžiami bendradarbiaujant ir ieškant kompromisų, tačiau ne streiko būdu.

LAWIN vadovaujantys partneris Rolandas Valiūnas pabrėžė, kad Aukščiausio teismo sprendimas yra nuoseklus ir logiškas. "Prieš imantis tokių drastiškų veiksmų kaip streikai, kurie gali įmonei kainuoti milijonus litų nuostolių, reiktų apeliuoti ne į emocijas, o į teisinę analizę. Nes, teismui patvirtinus, jog "Švyturys-Utenos alus" laikosi Kolektyvinės sutarties, profesinės sąjungos privalėtų atlyginti nuostolius", - teigė R. Valiūnas.

Vidutinis 1-7 lygio darbininko atlyginimas (prieš mokesčius) "Švyturyje-Utenos aluje" siekia 3298 Lt. Tai yra 55 proc. daugiau, nei Lietuvos vidurkis. Autokrautuvo vairuotojai uždirba apie 2915 Lt, automatikai - 3979 Lt, pilstymo linijos operatoriaus vidutinis atlyginimas siekia 3800 Lt. Didžiausias darbininko atlyginimas siekė 5619 litų.

"Švyturio-Utenos alaus" kolektyvinė sutartis darbuotojams suteikia visame pasaulyje galiojantį draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, rugsėjo 1-osios pašalpą auginantiems vaikus, šventines pašalpas vedybų ir vaiko gimimo progomis, netekties pašalpas, atostogų priedus, papildomas atostogų dienas, 30 proc. siekiančius priedus už sunkesnes darbo sąlygas, dvigubą atlyginimą už darbą poilsio dienomis, trigubą - už darbą valstybinių švenčių dienomis bei pasiūlymą padidinti darbo užmokestį daugiau, negu pagal praėjusių metų infliacijos dydis.

Prieš prasidedant teisminiams procesams profesinių sąjungų veikėjai nepriėmė aludarių pasiūlymo darbuotojų algas didinti 1,8 proc. Buvo siūlomos ir papildomos naudos - papildomas privatus medicinos draudimas, galimybės sportuoti.

Paskutinio kas dvejus metus atliekamo "Švyturio-Utenos alaus" darbuotojų nuomonės tyrimo duomenimis, 85 proc. darbuotojų rekomenduotų savo darbovietę kaip gerą vietą dirbti. 77 proc. darbuotojų yra įsitikinę, kad su darbuotojais "Švyturyje-Utenos aluje" yra bendradarbiaujama nepažeidžiant etikos principų.

Ketverius metus iš eilės "Švyturys-Utenos alus" yra vienas iš dešimties geidžiamiausių darbdavių Lietuvoje.

Dainius Smailys,
Korporatyvinių reikalų direktorius, UAB „Švyturys-Utenos alus“
Tel. +370 5 2397600 Mob. +370 698 412 79 dainius.smailys@svyturys.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.