Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Didžiausios Baltijos šalių statybos įmonių grupės "Merko" parengta statybų sektoriaus Baltijos šalyse apžvalga

2012-02-28

Kainų statybų sektoriuje pokyčiai ir ekonomikos augimas Baltijos šalyse pastoviosiomis kainomis, procentais (2011 m. ketvirtas ketvirtis, palyginti su 2010 m. ketvirtu ketvirčiu):

Šalis Ekonomikos augimas Statybų kainų indeksas
Lietuva +4,3 proc. +5,1 proc. (tik darbo jėga - +8,3 proc.)
Latvija +5,0 proc. +4,3 proc. (tik darbo jėga - +5,9 proc.)
Estija +4,0 proc. +4,5 proc. (tik darbo jėga - +11,2 proc.)

Ekonomikos augimas Baltijos šalyse 2010 metais padarė teigiamą įtaką statybų sektoriui 2011-aisiais. Statybos darbų (atliktų nuosavais pajėgumais) apimtys visose Baltijos šalyse išaugo.

Lietuvoje per 2011 m. buvo statybos darbų buvo atlikta už 1,9 mlrd. eurų - tai 27,4 proc. daugiau, nei 2010 metais. Paskutinį praėjusių metų ketvirtį šios apimtys augo net 40,1 procento.

Tačiau 2011 m. statybos darbų apimtis Lietuvoje palyginamosiomis kainomis sudarė tik apie pusę 2008 m. atliktų statybos darbų.

Latvijoje 2011 m. statybos darbų apimtys siekė 1,1 mlrd. eurų (11,7 proc. metinis augimas). Paskutinį praėjusių metų ketvirtį šios apimtys augo 28,1 procento.

Estijoje paskutinio ketvirčio duomenys bus paskelbti vasario 29 d., tačiau galima pagrįstai tikėtis ankstesnių ketvirčių duomenų tendencijos tęstinumo. Per pirmus devynis 2011 m. mėnesius Estijoje statybos darbų buvo atlikta už 1,04 mlrd. eurų - tai 25 proc. daugiau, nei iki 2010 m. spalio.

Nuo 2011 m. pradžios privačių klientų pasitikėjimas regione mažėjo, ir tai sąlygojo naujų statybos projektų trūkumą. Gaila, tačiau Estijos įstojimas į euro zoną nei ženkliai padidino užsienio investicijas regione, nei palankiai pakreipė statybų rinką. Dabar, kaip ir anksčiau, didžioji dalis statybos sutarčių yra sudaroma su viešojo sektoriaus institucijomis, finansuojamomis Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Dėl statybos sąnaudų (žaliavų ir - ypač - darbo jėgos) spartaus kainų augimo, fiksuotos kainos sutarčių užbaigimas planuotais kaštais tampa sudėtingas. Ir jei pirmą praėjusių metų pusmetį statybos darbų kainų augimą jautė ir savo sąskaita dengė tik rangovai, antrąjį pusmetį tai tapo ir užsakovų problema. Klientai vis dažniau atšaukia konkursus, kadangi gauti pasiūlymai per smarkiai skiriasi nuo biudžetų, kurie buvo ruošti 2009-2010 metais - projektų finansavimui planuotos lėšos yra nepakankamos.

Neužtikrintumas pinigų rinkose Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose supurtė investuotojų pasitikėjimą, ir tai gali nulemti statybų paslaugų poreikio mažėjimą visame pasaulyje. Tikėtina, kad dėl paklausos susitraukimo ateityje mažės statybinių žaliavų (plieno ir naftos produktų) kainos. Tai gali laikinai padidinti jau vykdomų statybos projektų pelningumą. Tačiau tuo pačiu šis besitęsiantis neaiškumas kels klausimus dėl statybų sektoriaus augimo perspektyvų vidutiniu laikotarpiu.

Apie „Merko”
Didžiausia Baltijos šalių statybos įmonių grupė, valdoma „AS Merko Ehitus”, įkurta 1990 m., veiklą vykdo per UAB „Merko statyba” Lietuvoje, SIA „Merks” Latvijoje ir 7 kompanijas (tarp jų - „Merko Ehitus Eesti AS”) Estijoje. Nuo 1997 m. „AS Merko Ehitus” akcijos kotiruojamos Talino vertybinių popierių biržoje. Didesnę nei dešimtmečio projektų valdymo patirtį Lietuvoje „Merko statyba” sukaupė įgyvendindama didelius statybos objektus, tarp jų - prekybos centrai „Panorama”, „Saulės miestas”, „Mandarinas”, viešbučiai „Lietuva”, „Novotel”, administraciniai pastatai „L3”, „Baltic Data Center”, „Northway” centras, Vilniaus Balsių mokykla bei kiti pastatai. Verkių seniūnijoje Vilniuje „Merko statyba” šiuo metu stato daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalą „Bajorų dominija”, į kurį pirmieji gyventojai galės kraustytis jau 2012 m. rudenį.

www.merko.lt | www.merko.ee | www.merks.lv

Daugiau informacijos:
Lina Mockutė, Publicum
+370 616 84910, l.mockute@publicum.lt

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.