Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Jubiliejinius metus "Utenos alaus" darykla pasitinka prisimindama savo čekiškas šaknis

2012-01-12

Šių metų sausio 14 dieną 35-ąjį veiklos jubiliejų švenčiančią "Utenos alaus" daryklą aplankęs pirmosios "Utenos alaus" partijos "krikštatėvis" čekų aludaris Jiri Tomašekas įvertino ir savo parašu paženklino jubiliejaus proga atnaujinto "Utenos Pilsener" kokybę – nuo šiol šis alus verdamas naudojant čekiškus apynius ir specialią Čekijoje paplitusią virimo technologiją.

"Norime išreikšti didelę pagarbą visiems prieš daugiau nei tris dešimtmečius Utenoje dirbusiems ir alaus daryklą padėjusiems įkurti čekų meistrams bei J. Tomašekui, kuris buvo atsakingas už virimo cecho įrengimą ir anuomet perdavė mums savo patirtį bei meistriškumą. Todėl kartu su J. Tomašeku atnaujintas čekiško stiliaus "Utenos Pilsener" – nuo šiol bus verdamas taip, kaip jį verda tikri čekų meistrai", – sako UAB "Švyturys-Utenos alus" generalinis direktorius Rolandas Viršilas.

"Tai jau antrasis mano vizitas Utenoje po ilgesnės pertraukos. Kaip ir pirmą kartą lankydamasis alaus darykloje, taip ir dabar galiu pasakyti viena: gamykla, prie kurios įkūrimo savo žiniomis ir darbu prisidėjau prieš daugiau kaip 30 metų, dabar klestėte klesti. Galiu drąsiai teigti, kad tai moderniausia ir geriausiai įrengta alaus darykla Europoje, kokią tik esu matęs", – sako prieš pat Naujuosius Metus "Utenos alaus" daryklą kartu su žmona Tatjana aplankęs J. Tomašekas.

Naujasis "Utenos Pilsener" yra įkvėptas Čekijos, tačiau gimęs Lietuvoje. Jam virti Utenos aludariai naudoja čekiškus apynius, augančius apynių sostine vadinamame garsiajame Žateco regione. Čekiškas alus dažniausiai verdamas su būtent šiame regione užaugintais apyniais. Naujajam "Utenos Pilsener" virti naudojama ir tradicinė tipiško čekiško alaus virimo technologija: virimo metu išlaikomi specifiniai temperatūros rodikliai, naudojama dviejų etapų fermentacija. Naujojo alaus skonis pasižymi aiškiai išreikštu apynių aromatu ir lengvu čekiškiems alums būdingu kartumu.

Daryklos jubiliejui atnaujinto "Pilsener" alaus pavadinimas yra kilęs iš Čekijos miesto Pilzeno, kuriame susiformavo šviesaus ir lengvo alaus gamybos tradicijos, vėliau pasklidusios po visą pasaulį.

Prieš 35 metus Utenoje buvo pastatyta tuo metu bene moderniausia visoje buvusioje Sovietų Sąjungoje alaus darykla. Geriausia, kokią tik tuomet buvo galima gauti, alaus gamybos įranga buvo atvežta specialiai iš Čekijos. Iki šiol alaus daryklos virimo salėje ant dviejų senų čekiškų varinių katilų kabo lentelė su įrangos gamintojo pavadinimu – Škoda, Chekoslovakia.

Tuomet į Uteną atvyko ir čekų bendrovės "TechnoExport" komanda. Joje buvo ir už virimo cecho įrengimą atsakingas aludaris inžinierius J. Tomašekas. Brigadai vadovavo jaunas ir energingas Petras Hruška, jos sudėtyje buvo ir jau pagarsėjęs aludaris Jozefas Koprživa, iki gilios senatvės dirbęs pagrindiniu aludariu daryklose Prahoje.

Čekai padėjo sumontuoti įrangą, Utenos aludarius supažindino su aludarystės paslaptimis ir aktyviai konsultavo verdant pirmąsias "Utenos alaus" partijas. "Utenos alaus" darykla pirmąjį Utenoje išvirtą alų išpilstė lygiai prieš 35-erius metus – 1977 metų sausio 14 dieną.

Pirmasis alus, išvirtas tuometinėje alaus darykloje, buvo legendinis "Žigulinis". "Utenos alaus kombinatas" – taip tuomet vadinosi "Utenos alus" – per metus galėjo išvirti 72 mln. litrų alaus, 25 mln. litrų vaisvandenių ir pagaminti 13,5 tūkst. tonų salyklo. Pirmasis daryklos vadovas buvo Gediminas Jackevičius, įmonei sėkmingai vadovavęs iki pat mirties 1993 metais.

Šiuo metu "Utenos alus" per metus išverda 102 mln. litrų alaus ir 31 mln. litrų kitų gėrimų. Utenoje verdamas alus buvo apdovanotas Pasaulio alaus čempionato aukso medaliu, taip pat ne kartą pelnė įvairių kitų apdovanojimų tarptautiniuose alaus konkursuose.

Bėgant metams ne kartą keitėsi alaus daryklos pavadinimai, tačiau bendrovės branduolys – jos darbuotojai – išliko. Ir šiandien "Utenos alaus" darykloje nuo pat jos įkūrimo 1977 metais nepertraukiamai dirba 16 specialistų.

Kontaktinis (-iai) asmuo (-enys):
Toma Jonuškaitė
BVRG Burson-Marsteller
Projektų vadovė
+370 5 215 33 77
+370 663 710 84
toma@bvrg.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.