Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Naujas precedentas teisme: verslas privalo nutraukti veiklą, jei to pareikalaus žemes šalia jo įsigiję gyventojai

2011-10-13

Marijampolės rajono apylinkės teismas byloje prieš Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamentą (MRAAD) ir kiaulių augintojus patenkino ieškinį ir nurodė, kad "Saerimner" turi nutraukti Jusevičiuose esančių kiaulininkystės kompleksų, veikiančių nuo 1976-ųjų, veiklą, nes veiklą leidžiantį Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą MRAAD išdavė neteisėtai.

"Saerimner" fermas Jusevičiuose valdo nuo 2005 metų, tačiau ieškinį teismui asmenys pateikė tik po 5 metų - 2010-aisiais, nurodydami, kad kaimo verslininkai riboja jų nuosavybės teisę į žemes, kurias šie įsigijo tada, kai kiaulininkystės kompleksas šalia jų žemių jau dirbo.

Ieškinį teismui buvo pateikę 6 piliečiai (R. Sutkaitienė, J. Pazniokienė, D. Jurgelionienė, P. Buterlevičius, D. Naujokaitienė ir A. Geležius) ir dvi prieš kelerius metus įsteigtos asociacijos, kurių dauguma iš 6 steigėjų - tie patys asmenys. Arčiausiai fermų esančioje Jusevičių bendruomenėje, kuri nebuvo ieškovė byloje, gyvena daugiau nei 400 žmonių.

Jusevičių kaimo bendruomenės pirmininko Alfonso Vasiliausko teigimu, nesuprantama, kad veikla, šiame komplekse vykdoma jau kelis dešimtmečius, yra paskelbta kaip neteisėta. "Toks teismo sprendimas būtent mums, o ne ieškovams, gyvenatiesms toliau, daro didžiausią įtaką – kaime gresia rimta bedarbystė, o kaiminystėje - pastatas vaiduoklis", - sakė A.Vasiliauskas.

Tarybiniais metais statytą kompleksą "Saerimner" įsigijo kartu galiojančiu leidimu, o pačias fermas vėliau atnaujino, modernizavo.

Advokato Mindaugo Žolyno teigimu, teismo sprendimas sukūrė precedentą, kuris leis naujai sklypus įsigijusiems savininkams prieštarauti kaimynystėje esančių verslininkų veiklai. "Teismo sprendimas yra teismo sprendimas – nemalonus ar netikėtas, vis tiek reikia jį gerbti. Tačiau mano asmeninė nuomonė tokia – privalome skųsti ir skųsime šį tokį sprendimą, nes priešingu atveju atsivers durys teisėtam reketui: nori dirbti - susimokėk kaimynui. Esant tokiai situacijai jokio investuotojo į Lietuvą neprisišauksi", - teigė jis.

Teismo sprendimas nustebino "Saerimner" finansų direktorių Saulių Leonavičių. "Teismo sprendimas nepalaiko kaime dirbančių verslininkų, tačiau užtaria trijų suinteresuotų asmenų, valdančių toli nuo kompelso esančias žemes, įsteigtą asociaciją, nepaisant to, kad gausiausia ir arčiausiai fermų gyvenanti Jusevičių bendromenė pretenzijų nekelia", - priminė jis.

"Tiesa, kad kiaulininkystė nėra susijusi su maloniais kvapais, tačiau manome, kad šią ir panašias situacijas būtų galima spręsti suvienijus jėgas tam, kad tų kvapų būtų kuo mažiau. Priemonių yra, tačiau ne visas galime įgyvendinti. Jau nuo 2009 metų kovojame dėl to, kad Jusevičiuose galėtume pastatyti biofiltrus, kurie sumažina nemalonius kvapus, tačiau iki šios dienos nepavyksta įtikinti Kalvarijos savivaldybės biurokratų, kad šios priemonės reikia", - sakė Saulius Leonavičius.

Šių metų birželį Kauno apygardos administracinis teismas nutraukė bylą dėl generalinio prokuroro reikalavimų panaikinti Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento išduotą TIPK leidimą tam pačiam "Saerimner" kiaulininkystės kompleksui Jusevičiuose.

Įmonė kasmet į valstybės biudžetą sumoka 10 mln. Lt mokesčių, o vien tik į Kalvarijos rajono savivaldybės biužetą - apie 500 tūkst. litų. "Saerimner" palaiko glaudų bendradarbiavimą su vietiniais ūkininkais, ir kasmet nuperka apie 15 tūkstančių tonų grūdų.

Moderniose "Saerimner" fermose kaimo vietovėse dirba daugiau kaip 450 darbuotojų.

Teismo sprendimui patenkinti "Saerimner" turi 3 mėnesius, tačiau "Saerimner" ir MRAAD šį sprendimą per 30 dienų gali apskųsti Kauno apygardos teismui apeliacine tvarka.


Lina Mockutė
Projektų vadovė
UAB "Publicum"
Tel.: +370 5 249 9082
l.mockute@publicum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.