Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Ar pavyks uždegti žalią šviesą "geriems" darbdaviams

2014-12-23

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad kuria tvaresnį Lietuvos socialinį modelį, apimantį užimtumo didinimą, darbo santykių reglamentavimo tobulinimą ir socialinio draudimo tvarumo didinimą. Modelis apima tris stambius klausimus: darbo santykių lankstumą, socialinių išmokų sistemą bei užimtumą. Iniciatyva tikrai sveikintina ir vargu ar atsirastų teigiančių, kad šiuo metu visose trijose srityse nėra ką tobulinti. Darbui pasitelkti mokslininkai išanalizavo nemažai užsienio praktikos pavyzdžių bei pasiūlė sprendimų. Akivaizdu, kad toks milžiniškas darbas sulaukė pačių įvairiausių vertinimų iš suinteresuotų šalių – verslo, profesinių sąjungų, politikų. „Savo kieme pranašu nebūsi“- krūva naujovių buvo pasiūlyta iškart kelių pristatymų visuomenei metu ir, nematant viso konteksto, natūralu, kad jos iškart imtos kritikuoti. Turbūt didžiausia siūlomos sistemos problema – didžiulė apimtis to, ką reikia pakeisti, todėl be platesnės diskusijos to padaryti nepavyks. Tie, kas nori suprasti, kad siekiant didesnio Lietuvos verslo konkurencingumo tiek bendrojoje ES, tiek trečiųjų šalių rinkose,  supranta, kad permainos būtinos, tačiau kiek plačiai jos turi apimti? Didelė apimtis reiškia, kad kiekvieną atskirą elementą galima kritikuoti ir tokiu būdu sustabdyti bet kokį tokio projekto progresą. Darbo santykių lankstumo didinimas šiai dienai yra svarbiausias iš modelyje akcentuojamų klausimų ir, jei pavyktų socialiniams partneriams dėl jo susitarti, visi kiti klausimai sektų paskui. Tokiu būdu nebūtų veltui sugaištas mokslininkų laikas bei išleisti pinigai. Palaikome iniciatyvą paeksperimentuoti su „gerais“ darbdaviais, nes tai leistų išbandyti mokslininkų siūlymus realiame gyvenime ir paliktų erdvės galimiems tobulinimams.

Siūlomo eksperimento esmė – paprasčiau nutraukti terminuotas darbo sutartis su darbuotojais, kurie uždirba daugiau nei 1,5 šalies ūkio vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (dabar - 3472 litai iki mokesčių). Tačiau tokia tvarka būtų taikoma tik tiems darbdaviams, kurie minimalią algą (1 tūkst. litų) moka mažiau kaip 10 proc. darbuotojų, įmonėse per pastaruosius 5 metus nebuvo nelegalaus darbo atvejų. 

Tokiems darbdaviams būtų galima sudaryti su darbuotojais terminuotas sutartis net ir tada, kai darbas yra nuolatinis, kas dabar neleidžiama. Darbdavys ir darbuotojas galėtų suderėti dėl kitokios darbo dienos trukmės, tačiau ne ilgiau kaip 12 valandų per dieną, bei viršvalandinio darbo 2 dienas iš eilės ir metinės viršvalandžių trukmės.

Dabar viršvalandžiai paprastai draudžiami, darbdavys gali skirti juos tik išimtiniais atvejais, o maksimalus darbo laikas per 7 dienas neturi viršyti 48 val. Darbuotojo viršvalandžiai 2 dienas iš eilės neturi viršyti 4 val., o per metus - 120 val. 

Taip pat būtų taikomos paprastesnės atleidimo procedūros - turintieji ilgesnį nei 3 metų darbo stažą būtų atleidžiami, įspėjus prieš du mėnesius, o iki 3 metų - prieš mėnesį. Išeitinė kompensacija būtų 1 mėnesio darbo užmokesčio dydžio (stažas - iki 3 metų), 2 mėnesių (nuo 3 iki 10 metų), 3 mėnesių (daugiau kaip 10 metų).

Dabar darbdavys gali nutraukti darbo sutartį, raštu įspėjęs darbuotoją prieš 2 mėnesius, o išskirtiniais atvejais - prieš 4 mėnesius.

Danas Arlauskas
Lietuvos verslo darbdavių konfederacija
8 5 2496448
info@lvdk.eu

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.