Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Arbitražo būdu sprendžiami komerciniai ginčai – patrauklus šiuolaikinis elementas, plėtojant šalių tarptautinius prekybinius ryšius

2013-11-21

Taip mano dvi dienas Seime truksiančios tarptautinės konferencijos „Tarptautinis arbitražas: jo taikymo Europos Sąjungos valstybėse narėse patirtis ir plėtros perspektyvos Lietuvoje“ dalyviai. Jie tikisi pasidalinti tarptautine patirtimi sprendžiant ginčus tarp verslo subjektų (arbitražo būdu), kai jie kyla iš sandorių, sudarytų su užsienio partneriais.

Konferencijos dalyvius pasveikinęs Seimo Pirmininko pavaduotojas Vydas Gedvilas sakė, kad tarptautiniame versle susiduria įvairių kultūrų ir papročių žmonės, skirtingai suprantantys verslo organizavimo principus. „Natūralu, kad nuolatinė konkurencija, taip pat ir žmogiškasis veiksnys lemia, kad intensyvaus bendradarbiavimo metu išvengti nesusipratimų ar ginčų yra tiesiog neįmanoma. Todėl galimybė išspręsti ginčą renkantis ne teismą, o alternatyvą jam – arbitražą, vertinama kaip būtina verslo plėtros ir pilietinės visuomenės funkcionavimo sąlyga, – kalbėjo V. Gedvilas. Jo teigimu svarbu yra tai, kad arbitražo nutarimai yra neskundžiami ir veiksmingi – prilygsta teismų priimtiems sprendimams ir tai užtikrina ne tik greitą, sąžiningą ir teisingą sprendimų priėmimą, bet ir leidžia sumažinti valstybinių teismų darbo krūvį ir taupyti valstybės biudžeto lėšas.

„Pasaulio banko reitinguose Lietuva, kaip verslui palanki valstybė, užima 17 vietą iš 189 valstybių sąrašo. Tarptautiniai verslo ryšiai stiprina Lietuos pozicijas visame pasaulyje, o taip pat pabrėžia būtinybę turėti galimybę į sąžiningą, atvirą komercinių ginčių sprendimą. Didėjantis šių ginčų skaičius rodo, kad plečiasi prekybiniai ryšiai“, – teigiama konferencijoje perskaitytame Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus sveikinime.

Lietuvos pramoninkų konfederacijos viceprezidentas Gediminas Rainys akcentavo, kad nėra statistikos apie sudarytus tarptautinius komercinius sandorius, ar jie sėkmingi, ar nesėkmingi, kiek procentų tarp visų sudarytų komercinių sandorių užima ginčai ir kiek procentų ginčų yra sprendžiami mediacijos, arbitražo ar teismų keliu. Nepaisant to, jo nuomone, arbitražo funkcionavimas yra esminis patrauklumo elementas plėtojant ūkinę, pramoninę, komercinę veiklą vienoje ar kitoje valstybėje.

Šiandien ir rytoj vyksiančioje konferencijoje bus skaitomi pranešimai apie ginčų sprendimą nuotoliniu būdu, arbitražo praktiką Italijoje, Švedijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Lenkijoje, Latvijoje, Kazachstane, Rusijoje. Lietuvos patirtimi investiciniuose arbitražuose pasidalins advokatė Inga Martinkutė, taip pat bus perskaitytas Lietuvos arbitražo asociacijos pranešimas. Taip pat bus apžvelgti tarptautinio arbitražo ypatumai energetikos sektoriuje bei pasidalinta įžvalgomis, kaip teisingai pasirinkti ginčo vietą ir institucines taisykles.

Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymas buvo priimtas 1996 m., o nauja jo redakcija patvirtinta 2012 m., manoma, kad tarptautinių komercinių ginčų sprendimo srityje teisės aktų bazė galėtų būti tobulintina.

Asta Markevičienė,
Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6202, el. p. asmark@lrs.lt)

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.