Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Lietuvos įmonė gamins detales Europos kosminiam palydovui

2011-04-20

Lietuvos įmonė „Optolita" gamins itin preciziškus optikos komponentus Europos kosmoso agentūros kuriamam palydovui. Žemės atmosferą lazeriu tyrinėsiančiame palydove „Aeolus" bus naudojamos Lietuvoje iš kristalų pagamintos ir specialia danga dengtos optinės detalės. Planuojama, kad palydovas į kosmosą bus paleistas 2013 m.

„Kvietimas dalyvauti šiame projekte - ne tik didelis prestižas, bet ir akivaizdus įrodymas, kad Lietuva su savo sukurtomis technologijomis gali dalyvauti realiose kosmoso programose. Gamintojų atranka vyko net keletą metų, o palydovo kūrėjai kėlė itin aukštus produktų ir aptarnavimo kokybės reikalavimus", - teigia įmonės „Optolita" direktorius Rimantas Kraujalis.

Europos kosmoso agentūros palydovas „Aeolus" bus pirmasis įrenginys, leisiantis stebėti vėjo reiškinius iš kosmoso. Palydovui skrendant 400 km aukštyje, Žemės atmosferos sluoksniai bus zonduojami lazeriu. Tikimasi, kad tokiu būdu surinkti duomenys padės kur kas tiksliau prognozuoti oro pokyčius ir tirti tokius svarbius gamtos reiškinius, kaip globalinis atšilimas.

„Palydovui skirtų optikos komponentų gamyba - itin sudėtingas, ilgas ir unikalių žinių reikalaujantis procesas. Pavyzdžiui, kristalų ruošinius auginame mūsų dukterinėje Novosibirske (Rusija) veikiančioje įmonėje, kurios laboratorijose sukuriamos specialios, daugiau nei tūkstančio laipsnių pagal Celsijų temperatūros sąlygos. Šią žaliavą apdirbame jau Lietuvoje: reikia ją preciziškai supjaustyti, nupoliruoti, padengti dangomis, atlikti testus ir t. t", - teigia „Optolita" projekto vadovas Audrius Jakštas.

Palydovo „Aeolus" kūrėjai kontaktus su Lietuvos įmone užmezgė prieš 7 metus. Rinkdamiesi tiekėjus, Europos kosmoso agentūros atstovai tikrino optinių detalių parametrus, vertino patikimumą. „Optolita" specialistai nuolat bendravo su palydovo kūrėjais, lankėsi jų laboratorijose.

„Galime teigti, kad tai - tik bendradarbiavimo pradžia. Užsitikrinę reputaciją tarp kosmoso technologijų tyrėjų, tikimės sulaukti ir daugiau kvietimų dalyvauti tokiuose išskirtiniuose projektuose", - pabrėžė įmonės plėtros direktorius Daugirdas Kuzma.

UAB „Optolita" - „EKSMA" grupės įmonė, kurioje sukonsoliduotas grupės optikos komponentų verslas. Naudodama „EKSMA Optics" prekės ženklą, įmonė į daugiau kaip 50 pasaulio šalių tiekia itin tikslius optikos komponentus, kristalus ir mechanikos sprendimus, skirtus lazerių bei kitų fotonikos sistemų kūrimui. „Optolita" eksportuoja daugiau kaip 75 proc. produkcijos, o ketvirtadalį produkcijos parduoda Lietuvos lazerių technologijų įmonėms ir mokslo įstaigoms.

Daugiau informacijos:
Rimantas Kraujalis,
„EKSMA" grupės prezidentas, UAB „Optolita" direktorius
Tel. (8 ~ 5) 272 9900
El. paštas r.kraujalis@eksmaoptics.com
www.optolita.lt
www.eksma.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.