Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Aplinkos ministras V. Mazuronis: "Atliekų tvarkymo centruose būtina valdymo reforma"

2013-01-15

Dėl regioninių atliekų tvarkymo centrų (RATC) vangumo ir nesugebėjimo įsisavinti atliekų sektoriaus plėtrai skirtų Europos Sąjungos lėšų gali tekti mažinti ar net išvis nubraukti tam skirtą finansavimą. Maža to: neįvykdžius užduočių Lietuvai gresia Europos Komisijos sankcijos ir baudos.

"Situacija iš tikrųjų labai rimta. Jeigu per kelis artimiausius mėnesius RATC‘ai nesuskubs ir nesugebės nuveikti "degančių" darbų, ji taps tragiška. Todėl rekomenduojame, raginame ir prašome savivaldybių, kurios yra RATC‘ų valdybų narės, vadovus neįstumti Lietuvos į padėtį, kai reikės ne tik grąžinti ES šimtus milijonų litų, tačiau dar ir mokėti baudas už tai, kad nesugebame jų panaudoti", – sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtrai dar 2010-ųjų kovo 31-ąją skirtas finansavimas – 450 mln. litų. Pinigai skirti dešimčiai šalyje veikiančių RATC‘ų. Už juos numatyta sukurti biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūrą ir atliekų panaudojimo energijai gauti pajėgumus. RATC‘ams buvo nustatyti terminai, per kuriuos jie privalėjo atlikti viešuosius pirkimus, pasirašyti sutartis su rangovais ir pradėti statybos darbus. Šie terminai buvo ne kartą koreguojami ir atidėliojami.

"Deja, situaciją radau apgailėtinai blogą. Šiai dienai tik Alytaus RATC yra pasirašęs sutartį su rangovu. Kiti centrai vis dar vykdo pirkimus (kai kurie – iš naujo), atlieka vertinimo procedūras ir pan. Dar kitur pirkimai buvo išvis nutraukti, o nauji nėra paskelbti iki šiol", – konstatuoja aplinkos ministras.

Jeigu RATC‘ams nepavyks laiku atlikti suplanuotų darbų, Lietuva neįvykdys ES užduočių: iki 2013 metų sumažinti biologiškai skaidžių atliekų šalinimą į sąvartynus 50 proc. (lyginant su 2000-aisiais sąvartynuose pašalintu šių atliekų kiekiu). Taip pat nebus užtikrinta, kad 50 proc. visų susidarančių komunalinių atliekų būtų perdirbama ir naudojama pakartotinai. Tokiu atveju Lietuvai gresia Europos Komisijos sankcijos ir finansinės bausmės. "Dėsime visas pastangas, kad šito nenutiktų, nors šiandien ne Aplinkos ministerija, o savivaldybės yra tie "žaidėjai", kurie turi savo rankose kozirius. Visgi įsipareigojimus prieš ES prisiima valstybė, bet ji kol kas neturi jokių realių priemonių valdyti RATC‘us. Todėl jų valdymą būtina reformuoti", – tvirtina V. Mazuronis.

Raimonda Karnackaitė
Visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė
Aplinkos ministerija
Tel.: 2663660
r.karnackaite@am.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.