Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Dėl maisto įstatymo 2 straipsnio papildymo ir įstatymo papildymo 6(1) straipsniu įstatymo projekto

2012-12-20

LR Seimo Sveikatos reikalų komitetas, gruodžio 12 d. posėdyje svarstė Maisto įstatymo 2 straipsnio papildymo ir Įstatymo papildymo 6(1) straipsniu įstatymo projektą (Nr. XIP-1733(3)). Įstatymo projektas apibrėžia energinio gėrimo sąvoką bei įveda energinių gėrimų prekybos apribojimą.

Norime atkreipti Jūsų dėmesį, jog nepaisant kritiškos LR Seimo Teisės departamento išvados, LR Sveikatos reikalų komitetas paliko galioti tokią formuluotę: „Energinis gėrimas yra nealkoholinis gėrimas, kurio sudėtyje yra tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, gliukuronolaktono, ginkmedžio ekstrakto, taurino, B grupės vitaminų ir kitų medžiagų)". Ši formuluotė, mūsų įsitikinimu, sukels didelių neigiamų pasekmių, todėl privalo būti taisoma.

Visų pirmiausiai, bet koks nealkoholinis gėrimas, turintis bent vieną iš išvardintų medžiagų, patenka į energinio gėrimo kategoriją. Taigi, pagal dabartinę formuluotę, į energinio gėrimo sąvoką patenka sultys (turi B grupės vitaminų), dalis gaiviųjų gazuotų gėrimų (kofeinas), šalta kava (kofeinas), šalta arbata (kofeinas).

Antra, sąvokos neaiškumas leis pačiam prekybininkui spręsti - kas yra energinis gėrimas, o kas ne. Šis subjektyvumo elementas suponuos didelę, su uždraudžiamais produktais niekaip nesusijusių, įvairių nealkoholinių gėrimų diskriminaciją.

Galiausiai, projekte nėra numatyti jokie šiam įstatymui įgyvendinti reikalingi poįstatyminiai teisės aktai, o vienintelis energinį gėrimą apibrėžiantis teisės aktas yra LR Žemės ūkio ministro įsakymas dėl Nealkoholinių gėrimų ir giros apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninio reglamento patvirtinimo. Reglamente energinio sąvoka yra taip pat plati - „Gaivusis energinis gėrimas - gaivusis gėrimas, kurio sudėtyje yra vitaminų ir tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų augalinių medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino ir pan.)". Ši sąvoka taip pat negali būti taikoma prekybos apribojimui, todėl kad laisvai interpretuojama sulauks lygiai tokių pačių neigiamų pasekmių.

Mūsų tvirtu įsitikinimu, siūlomas reguliavimas ne tik palies su energiniais gėrimais nesusijusius kitus gaiviuosius gėrimus, bet ir sukels didelę administracinę painiavą prekybos įmonėms bei sukels ypatingai dideles neigiamas pasekmes gamintojams. Prašome Jūsų atidėti šio įstatymo priėmimą tol, kol nebus aiškios energinio gėrimo sąvokos.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vykdantysis direktorius Dr. Gediminas Rainys

Lietuvos verslo konfederacija

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas

Asociacijos „Lietuvos maisto pramonė" direktorė Irma Pilipienė

UAB Eckes-Granini Lietuva generalinis direktorius Marius Gudauskas


Nealkoholinių gėrimų gamintojų bei importuotojų asociacijos prezidentas Valdas Pakštys

                

Raštą parengė: Tautvydas Juškauskas, tautvydas.juskauskas@lamco.lt, 869905545

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.